Formátování flash disku

Od: Datum: 17.11.10 18:47 odpovědí: 14 změna: 31.01.11 21:46

Potřeboval bych poradit mám flash disk 128 GB a chtěl bych ho s formátovat jaký systém souborů mám použít:NTFS,FAT,FAT32,exFAT a jakou velikost alokační jednotky má použít předem moc děkuji za radu.

doplněno 17.11.10 19:49: flash disk používat jen na PC ukládání různých dat i vyší než je 5 GB. mám Windows 7

Upozornění
Tato otázka je 6 let bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: bena*
Datum: 17.11.10 18:55

FAT - starý, žravý, kompatibilní napříč systémy a zařízeními (dvd přehrávače, kamery, atp.)

FA3T2 - kompatibilní napříč systémy a různými zařízeními (foťáky, kamery, dvd přehrávače, atp.), neumí pracovat se soubory vytšími než je 4 GB

NTFS - kompatibilní napříč systémy Windows NT (WinNT, 2000, XP, Vista, 7), umoňuje komprimovat a šifrovat data , nefunguje na foťácích, dvd přehrávačích a jiných zařízení, zapisování rychlé, ale disk se nesmí hned odebírat a musí se odebírat pomocí ikonky Bezpečně odebrat hardware (u hodin)

exFAT - vylepšený FAT32, ale nerozumí si s dvd přehrávači, kamerami, atp.

Velikost alokační jednotky bych tolik neřešil. Na FAT a FAT32 jde nastaviot pouze výchozí (FAT 32 kB, FAT 32 4 kB). Na NTFS lze nastavit buď 4kB, 2 kB, 1 kB, 1/2 kB. U exFAT nevím, tam jde taky výchozí a to je taky myslím 4 kB.

Já bych asi flešku naformátoval na FAT32.

Datum: 17.11.10 19:02

Tak babo raď. Záleží k čemu jej budete používat. Vetšina spotřební elektriniky ( DVD prřehrávače, STB, TV atd) podporuje jen FAT,FAT32. Znalci opravte mě - podporuje soubory přibližně do velikosti 4 GB. exFAT zná Vista, Win 7 a XP s utilitou. Testoval jsem rychlost mého exter. HDD a s FAT32 zápis 16 MB/s , čtení 30 MB/s. S formátem NTSF čtení i zápis 30 MB/s.

Datum: 17.11.10 19:25

FAT nevím, jak je na tom s limitem velikosti souborů, ale jak jsem psal - FAT32 neumí pracovat se soubory většímu než je oných 4 GB.

exFAT umí Windows Vista a Windows 7. Windows XP taky, ale musí se nainstalovat jedna aktualizace (nikoliv utilitka, jak psal jura2, ale to je jen faktická poznámka).

A není to NTSF, ale NTFS! (New Techtology File System).

S NTFS umí jen systémy Windows rodiny NT (New Technology). Jak jsem již psal, těmi systémy jsou WIndows NT 3.5, Windows NT 4.0, Windows NT 5.0 (Windows 2000), Windows NT 5.1 (Windows XP), Windows NT 6.0 (Windows Vista), Windows NT 6.1 (Windows 7).

S NTFS umí i Windows založené na DOSu (tj. Windows 95/98/ME), ale musí se nainstalovat utilitka, která umožní pracovat s NTFS. Myslím, že se jmenuje Paragon NTFS for Windows 9x, ale nejsem si jist. Však Seznam (www.seznam.cz) nebo Bing (www.bing.cz) pomůže a najde oný program.

A možná i podobná utilitka existuje do nějaké Linuxové distribuce či do Maců, ale to opravdu nevím.

Datum: 17.11.10 20:01

Tak že jestli jsem dobře pochopil mam na výběr ze dvou z NTFS a z exFAT.

Datum: 17.11.10 20:10

Můžete si vybrat jaký chcete, ale jestliže jste psal, že máte Windows7 a že ukládáte data větší než 4 GB, tak bych Vám doporučil spíš exFAT, aby jste flešku mohl hned po zapsání souboru na flešku odebrat bez použití Bezpečně odebrat hardware. Daň za to bude nižší rychlost čtení a hlavně nižší rychlost zápisu.

Pokud si zvolíte NTFS, tak zapisování i čtení na dlešce bude rychlejší (hlavně to zapisování bude rychlejší). Pokud bude na flešce docházet místo, můžete soubory zkomprimovat a tím ušetřit místo na flešce (většinou komprimací se ušetří 20% místa, někdy i víc někdy i míň). Daň za to bude, že když flešku předčasně odpojíte nebo ji odpojíte bez použití Bezpečeně odebrat hardware, tak můžete data ztratit. Budete muset nějakou vteřinku počkat.

Pokud bych si měl já osobně vybrat mezi NTFS a exFAT, když bych flešku používal jen na ukládání dat v počítači se systémem Windows tak rozhodně bych zvolil NTFS.

Od: genius
Datum: 09.12.10 22:53

NTFS je:
neandrtal technology file system

Datum: 31.01.11 21:01

To je dobrá hláška...Máš*smich* bod...

Od: rv
Datum: 31.01.11 21:12

Vytvořte 2 oddíly. Větší - třeba 100 GB s FAT32 kvůli kompatibilitě a zbytek s NTFS pro ty super velké soubory.

Datum: 31.01.11 21:15

Faktická poznámka: FAT32 neumí pracovat s oddíly většími 32 GB.

Datum: 31.01.11 21:18

Tak to bych řekl že FAT32 umí jen soubory do velikosti 4GB...

Od: jirbar*
Datum: 31.01.11 21:19

Jak se mně tedy podařilo naformátovat ve FAT32 HDD 500GB. Většina PVR vyžaduje FAT32.

doplněno 31.01.11 21:23:

Ty 4GB to beru, protože satelitní přijímač Ariva rozděluje HD nahrávky na jednotlivé bloky.

Datum: 31.01.11 21:22

Ale tady se bavíme o velikosti souborů...Připadá ti že když formátuješ HDD tak je na něm soubor větší než 4GB...Samozřejmě že naformátuješ i jiné HDD,ale zkus na něj dát větší soubor než 4GB...Ale soubor a ne třeba DVD,kde jsou složky a v nich soubory nejsou větší než 4GB...Takže DVD 4,7Gb tam v poho dáš...Jedná se o soubor vcelku a větší než 4GB...CHÁPEŠ?

Od: jirbar*
Datum: 31.01.11 21:24

Umím číst. A psáno je ODDÍLY

doplněno 31.01.11 21:25:

A CHÁPEŠ že umím číst

Datum: 31.01.11 21:46

Soráč, sem si nevšiml příspěvku předemnou...Ještě jednou pardon...Pro bena: To je blbost ty oddíly,mám taky externí HDD jako kolega a má 500GB a je formátovaný ve FAT32...používám ho k HD DVB-T recorderu EVOLVE...

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.