Jak vydržet vedra

Od: Datum: 23.05.16 14:50 odpovědí: 24 změna: 25.05.16 09:27

Dobrý den, už začalo teplo a já opět jako každý rok začínám být zničená. Věřím, že spousta lidí se tomu zasměje, ale já mám nějakou sníženou odolnost vůči teplu či co a léto je pro mě utrpením. Např. kopat na zahradě plevel v 25 stupních, tak omdlím, přitom naše sousedka v 80 je v pohodě. Jet na výlet, když je 27, tak mi začne být špatně už během dne a večer jsem vyřízená. Pitný režim dodržuji, doktorka mi řekla, že je to v psychice a nemám si to připouštět. No, ale jak na to? Děkuji za odpovědi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: hk
Datum: 23.05.16 15:03

Máte vyšetřené srdce, plíce, ledviny? Co vaše nadváha a cigarety? Užíváte trvale nějaké léky, třeba na spaní, či na psychiku?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.05.16 15:04

Nemyslím, že je to o psychice, prostě máte jen jiné tepelné hospodářství organismu. Moc Vám ale neporadím, to bývá vrozené, jen to, že v případě krize si nechte téct na žíly v zápěstí velmi studenou vodu a na výletech, pokud přijdete ke studené vodě, dělejte totéž. Uplně Vás roztřese zima, ale nic se Vám nestane...Je to velmi, velmi osvěžující.

Ohodnoceno: 2x

Od: mp
Datum: 23.05.16 15:13

Jestli Vás mohu uklidnit zprávou, že jsou na tom i někteří lidé hůře, tak to rád udělám. Minulý rok 57 tropických dní. Vařím v kuchyni - sporák - výkon 4 x 5 kw, plynové fritury - 2 x asi 8 kw, ohřevná vana - 3 x 0,7 kw. Oddsávání kvalitní ale toto stejně nedává. Průměrná teplota 32 až 35 st. Pitný režim asi 6 l vody do 20 hodin, pak asi 3 l piva do večera. Své doktorce to ani nesmím říkat.

doplněno 23.05.16 15:17:

Kdybych chtěl být jízlivý, tak se docela těším, až mě současná vládní garnitura zlikviduje. To si alespoň odpočinu.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 23.05.16 15:23

Na vedra si manželka pořídila větrák.Těžko ji vysvětlím,že v pokoji je 29 stC a ventilátor jen cirkuluje tento vzduch dokola.Ale vymyslel jsem osvěžení.Rozprašovač na vodu,jimž tuto stříkám do proudu vzduchu z ventilátoru.Odparné teplo vody skutečně funguje.Za hodinu je vše v pokoji vlhké,ale teplotu jsem srazil o 2 st C.Je večer,v pokoji máme už jen 27 st.

JABRAKA

Od: pesk®
Datum: 23.05.16 15:41

ale bez větráku to taky dost dobře nejde - pokud pořádně fouká, samozřejmě je účinný - ovšem není to klimatizace, že ...

větrákem (proudem vzduchu) se chladí vše možné - v PC je jich několik, v autě spíná když už samochlazení nestíhá, i na bebínko si foukáme :) ...

... pokud chcete snížit teplotu v bytě, snažte se v prvé řadě zabránit tomu, aby se rozpálila okna - resp. aby sluneční paprsky dopadly na sklo - předokenní rolety, okenice, markýza ...průhledné folie pomůžou jen málo a jsou strašně drahé. Nouzově pomůžou alu fólie na skla aut - přivřít zvenku před okno - vypadá to nevkusně, nicméně je to krásně průsvitné a účinnost 100% - vím o čem mluvím; mám okna na západní stranu.

Datum: 23.05.16 15:43

Samozřejmě taky souhlas s Jabrakem. Větráky jsou základ. Máme jich asi deset. Mám i dvě mobilní klimatizace, ale tam jsou dva zásadní problémy -1. - odvod tepla - prostě musíte někde vybourat díru a to jste na úrovni stacionární klimatizace. 2 vyřešit odtok vody. A klimatizace hlavně funguje v uzavřeném prostoru, a to se nedá někdy docílit.

Datum: 23.05.16 15:44

Dnes mi soused vyprávěl: Jeho kamarád si slepil krabici z desek polystyrénu. Díra dole, díra nahoře a u ní ventilátor. Uvnitř 3 pet lahve se zmrzlou vodou. V krabici 3, 3 v mražáku na výměnu. Že takhle snížil teplotu o 10º. *vtip*Tak nevím, jestli můžu věřit. Příjde mi to jako cesta nejmenšího odporu.

Datum: 23.05.16 15:50

Ještě bych je obalil alobalem. To by jako levné řešení taky šlo.Určitě to neodporuje žádným fyzikálním zákonům. Třeba se ale všichni předčasně bojíme, a letošní léto bude třeba studené. Uvidíme.

doplněno 23.05.16 15:53:

Myslím teda ty polystyrénové desky.

Datum: 23.05.16 17:34

Je to dost nesmysl, hlavně pokud budete v místnosti s ledničkou. Ale ani jinak to moc nepomůže. Kolik kW chladicího výkonu má průměrná mraznička a kolik klimatizace? Kolik "kg za 24" chladicího výkonu má v prospektu taková mraznička?
Mimochodem - proč to cpát do bedny z polystyrenu? Proč nepostavit flašky na stůl a nefouka na ně větrákem? Fyziky asi moc nepobral, což?

doplněno 23.05.16 21:16:

A proč by, pane nefyziku, měly být izolované, když jejich posláním je ohřát se od okolního vzduch a tím jej ochladit?

Datum: 23.05.16 20:32

teda pane fyziku, představte si, že když flašky postavíte na stůl jen tak, tak zřejmě roztají dříve než flašky, které jsou izolované od okolního tepla ...

Datum: 23.05.16 22:05
účinnější je rozhanet chladný vzduch po místnosti než ho jen tak nechat klesnout na stůl. stejně jako se víc ochladís větrákem než kdyz jen stojís a koukás

Datum: 23.05.16 15:51

no já bych mu věřil - a mám něco podobného v plánu. Lednice jede tak jako tak (většina je jednokompresorových, takže hlídají teplotu pouze v chladničce a nehrozí že by nějak kvůli tomu funěla víc), takže pokud je místo v mrazáku tak proč ne. foukat přes zmrzlé flašky uřcitě trochu zabere

Datum: 23.05.16 15:54

Vaše sousedka musí být z jiné planety, když jí je v 80 stupních dobře :-D.

A teď vážně - někdo to má takhle. Když vezmete Australana v létě do Kanady, kde všichni budou v triku, bude vám tam zabalený v bundě drkotat zuby. Když Kanaďana vezmete v zimě do Austrálie, bude umírat vedrem. Někdo to má nastavené takto regionálně, někdo individuálně.

Datum: 23.05.16 19:57

..starší lidé se většinou více oblékají,,mají slabší krevní oběh,,proto jim není horko..Maželova babička ve velkém vedru si oblékala hubertus...a neříkala ,že je jí horko..

Datum: 23.05.16 16:18

Přijeďte k nám na 100 let starou chalupu, topit tu na noc vyžaduji i v červnu, mnohdy i v červenci a srpnu. Teď je tu při otevřených oknech 20C, to je žalostně málo, sedím tu ve svetru. Na pole (zahradu) chodí rozumní lidé třeba už v 5 ráno a v 9 jsou už zase doma, je-li třeba jdou zase až po 19h večer a dělají dokud je vidět (můj zchán i za tmy a svítil nám k tomu traktorem).Už aby byla ta šílená vedra, to se tu pak dá přežít, jinak zlatý panelák s okny na západ. Za horka se u nás chodí k rybníku, nejezdí se na kole a pokud jedeme na výlet tak vyjíždíme ráno, do Chorvatska jezdíme zásadně v noci.Nejen pitný režim ale chce to sprchu třeba i 5x denně, my na zahradě a na dvoře máme pytle se sprchou. Nepít ledové nápoje.

Datum: 23.05.16 16:38

Liduš, mám to podobně - bydlím ve 100 let staré chalupě s tlustými zdmi, kde je i v létě zima, ale já to beru jako výhodu - můžu být na zahradě a domů se chodit ochladit... ale je pravda, že když např. venku prší, musím i v létě doma zatopit... ale předtím jsem bydlela v panelákové garsonce s okny na západ, v létě to bylo fakt utrpení a nebylo úniku - dům má přece jen více možností

Od: jh®
Datum: 23.05.16 16:27

Já jsem se nikdy nepotila a horko se mnou nic moc nedělalo. Tedy až do cca 50 let. Teď už v opravdu velkých vedrech trpím taky. Řeším to vlhčenými ubrousky a piju ne ledové nápoje, ale spíš "odražené".

Datum: 23.05.16 17:03

Určitě není náhoda, že tam, kde mají opravdu vedra - pouště - tak vůbec nepijí studené nápoje, to by se brzy odrovnali. Dávají to jen turistům, protože to vyžadují. Jinak oni pijí horké čaje a horkou kávu a takové horké polévky... To je pravda. Vnitřně je to ochladí.

Datum: 23.05.16 17:28

Lidé v teplých krajích pijí horké nápoje a jedí ostrá jídla, aby vyvolali pocení. Množství tepla odebrané odpařováním potu je mnohem vyšší, než ohřátím pár loků studené vody.
Takže je to neochladí vnitřně, anóbrž zevně.

Datum: 25.05.16 09:27

Možné to je, fyzika není moje hobby...

Datum: 23.05.16 16:33

v práci je to horší, ale doma si můžete máčet vlasy, zátylek a zápěstí, dát nohy do lavóru s vodou, vzít si mokré tričko... nebo si dát sprchu a chodit mokrá...

Datum: 23.05.16 16:36

To se to snadno řekne,že si to nemáte připouštět...je dobře,že to cítíte!Já věřím na to,že tělo si říká co rádo,co ne.Jestliže nesnášíte vedra,nechoďte na slunce a udržujte se ve stínu a chladu - takovém jakoby vlahém=stačí osprchovat...Vašemu tělu by vadilo vedro - mohla by se spustit i nemoc...myslím to vážně,věřím těmto tělesným signálům.Sledujte zviřátka - kočky a psy,jak se schovávají před vedrem.Vůbec neřešte sousedy - ať si uženou rakovinu kůže,mrtvičku nebo infarkt...Hlavně,že Vy jste v poho.

Datum: 23.05.16 16:40

Jaká vedra? Já doma sedím u PC stále ve svetru... Ale jestli horka nesnášíte (no já taky ne), tak je to většinou špatnou termoregulací organismu. Někdo ji má dobrou, jiný ne. Na zahrádce kopejte z ráno nebo večer, když už je chládek. Na výlety jezděte také za chladnější počasí. Já to tak dělám.

Od: majak
Datum: 24.05.16 21:28
Dobry den mam to same spatne snasim vedra a je mi 28. Driv to tak nebylo. Ted se bojim uz nad 30stupnu vyjit z baraku jednou jsem malem omdlela a pak se mu delalo spatne uz i psychicky. Driv jsem se jen jako kazdy potila a parila ale ted je to horsi. Ze zdrav. Duvosu pribyla stitna zlaza ale beru leky.
Co se muze cloveku stat kdyz zkolabuje z vedra? Jaka je pripadne pomoc kdyz se to nekomu stane? A jak se citit jakz takz dobre aby clovek mohl dojet treba i v parnech busem do prace. Bojim se ze to nezvladnu.jinak piju dost.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.