Dcera nechce jíst ovoce, zeleninu a málo pije

Od: Datum: 11.05.16 17:07 odpovědí: 16 změna: 23.05.16 19:16

Chtěla jsem se zeptat, jestli se tu snad nenajde rodič s podobným charakterem dítěte. Dcera má 15 let, ale stále se nám nepodařilo ji naučit pít 1,5-2l denně a také tvrdošíjně odmítá jíst ovoce a zeleninu. Věřte mi, zkusili jsme všechno možné, i velký bič a malý dvůr. Ale zkuste si to sami, sedm dní v týdnu a 365 dní v roce a "15let." To se jednomu přejí. Přirozeně máme i jiné problémy a další dítě. Kdo má "normální" dítě, tak nás tu bude odsuzovat. IQ má v pořádku, jen jí prostě sejde jen na dnešku, zítřek ji nezajímá. Podle toho jsou i výsledky ve škole a pořád ji musíme burcovat - aspoň ke trojkám na vysvědčení. Nedělá to z trucu, prostě ji nepřesvědčíte, že na svou váhu potřebuje 2l denně a že je nutno jíst i ovoce a zeleninu. Těch kázání co bylo! Lásky má dost, v tom problém nehledám. Ano, poslední dobou to vzdávám, říkáme ji dokonce, že umře ve 30 letech, když tak málo pije - jí je to jedno. Myslíte, že když takové patnáctileté dítě zná naprosto zpaměti všechna fakta o zdravosti ovoce/zeleniny a nutnosti pít dostatečně, že už nenastává ten čas, kdy ji mohu nechat být? Ve smyslu, že ať si tedy pije kolik chce a nejí tedy vůbec ovoce a zeleninu. Popravdě já to už tak stejně poslední měsíce hodně dělám, protože psychicky jsem v této věci naprosto vyždímaná. Beru se jako zodpovědná máma, jenže stejně přece nejdéle v 18letech si už stejně bude nepít a nejíst zdravě. Trápí mě to, že si tak DOBROVOLNĚ a HLOUPĚ zkracuje život, ale vzhledem k tomu, že není mentálně postižená, je to její svobodná volba. Zdůrazňuji, že tato témata se u nás omílají pořád dokola, takže dcerka MOC DOBŘE ví, co je pro ni dobré a co ne. Taťka se s tím až tak netrápí jako já - asi i proto, že vidí, že to (dlouhodobě) nemá smysl.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.05.16 17:21

Čím víc ji budete nutit, tím víc bude odmítat až si to zdraví zničí doopravdy. V 15 normál.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ben®
Datum: 11.05.16 17:24
avatar

Dobrý den, zaměřila jste se na jednu módní "moudrost" a tu s velkým zanícením cpete do své dcery. Děláte ji ze života peklo a je to zbytečné. Normální člověk ví, kdy má žízeň a podle toho se napije (nebo ne). Ten pitný režim není modla. Zdravím!

doplněno 11.05.16 18:02:

mamka - to, že člověk, který v 15ti letech nepije 2 litry vody denně umře ve 30ti letech, je myšleno jako vtip, výchovná metoda nebo to bylo nalezeno na internetu?

doplněno 12.05.16 13:36:

mamka - myslím, že @coklit to trefila přesně.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: mamka
Datum: 12.05.16 12:45

Ona pije některé dny třeba jen půl litru za den a to i v parných dnech. Myslím si, že ledviny tak dostávají pořádně zabrat. Však do věku 5let už dvakrát byla v nemocnici s dehydratací. Jednou na JIPce, ne díky mé nezodpovědnosti, ale díky mizerné pediatričce. Prostě vůbec nepotřebuje pít.

Datum: 12.05.16 13:34
avatar

Jinými slovy, dcera v pěti letech byla ohrožena na životě kvůli dehydrataci a předpokládám, že tam u Vás vznikl ten problém se strachem, že dcera málo pije a tak jste jí od té doby začali hlídat a snažit se, aby byla zdravá. Ale dcera zdravá je. Píšete, že není mentálně zaostalá. Je jí už 15! a věřím, že jí z Vás už trošku musí jít hlava kolem a musí jí to psychicky vyčerpávat stejně, jako Vás! Přestaňte jí hlídat a uvidíte, jak se všem uleví, včetně Vás. Dcera je v pubertě a čím více jí budete cokoliv nutit, tím více se zatvrdí a nebude s ní řeč.

doplněno 12.05.16 13:44:

Já mám s pitím podobný problém. I má sestřenice a spousta lidí v okolí. Zvýšenou potřebu pití mám jen ve dny, kdy mám zvýšenou fyzickou aktivitu. Takže z mého pohledu, je to normální. Aniž bych cokoliv chtěla zlehčovat..

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.05.16 13:41
avatar

Coklit, samozřejmě se tebou souhlasím, jen mě napadlo, jestli slečny proběhly nějaké testy, jestli třeba nemá poruchu, že prostě nemá žízeň, stejně, jako někteří necítí bolest, stejný syndrom se projevuje u starých lidí, kteří žízeň nepociťují a pak mají potíže...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.05.16 19:16
avatar

pro tazatelku

A nebyl to její dětský protest, že nepila, abyste si jí víc všímali a měli ji rádi? Některé děti dokáží "vyhmátnout" slabinu rodičů a když postrádají jejich čas, zájem a lásku, po jaké touží, začnou dělat to, co by normálně nedělaly...třeba se pomočují, pořád je bolí bříško, nebo zlobí...protože zájem je přece láska.

Zrovna tak její výsledky ve škole ukazují, že není až tak všechno u vás v pořádku. Co otec na to? Obstarejte dcerce doučování, studentka střední školy si ráda pár korun přivydělá a dcerka si zlepší známky, pokud není pozdě, v 15 letech. Neřešte zbytečné věci. Nedělejte nátlaky, snažte se o rozumné řešení.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 11.05.16 17:25
avatar

Dobrý den. Názory na toto mohou být různé. Já bych ji nenutila. S pitným režimem mají problém i dospělí a co se týče zeleniny a ovoce - někdo to prostě nemá rád. Sama si musí přijít na to co její tělo potřebuje a přijít některým věcem na chuť. Je to stejné jako když se někdo rozhodne nejíst maso a naopak. Pokud je dcera zdravá, pak ji zkuste nechat být a nevnucovat jí řeči o tom co má nebo nemá jíst. Pokud jste ji nepřesvědčili do této doby, pak už to nechte na ni.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: jh®
Datum: 11.05.16 17:49
avatar

Já bych ji taky nenutila a nepřemlouvala. Dceři je 15 a žízní dosud neumřela, takže pije a pije asi tak, že jí to stačí. Holt má asi nižší potřebu.

Můj synek jako malý jedl veškerou zeleninu a ovoce, protože to doma denně dostával a přišlo mu to normální. Začal chodit do školy... a začal odmítat... rajčata, okurky, banány, tmavé pečivo, přestal jíst polévky. Protože to spolužáci nejedli, tak on taky ne. A chtěl na svačinu párek v rohlíku, brambůrky a podobné blbosti, protože maminky to kamarádům na svačinu dávaly. No tak jednou ten párek v rohlíku na svačinu do školy dostal, zjistil, že je to studené pěkně hnusné a byl klid. :-D A rád se vrátil k těm normálním, nemoderním svačinám.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.05.16 17:52
avatar

Zdravím. S tím pitím je to individuální, někdo prostě pije méně, jiný více. V jejím věku už by tělo mělo poznat, kdy má žízeň. Co pije, vodu, limonády, čaje?

Co se týče zeleniny, zeleninu nejím taky, až na některou. Rajčata, papriky, okurky, dýně, lilek a podobně vůbec. Naši se mě roky snažili přesvědčit, jak je to zdravé a jíst to musím, Zdravé? Dovážené odkudsi, stříkané a udržované čímsi, s naprosto rozdílnou chutí od domácího produktu? Opravdu mi to zkracuje život? Nemyslím si. Ovoce sice obsahuje vitaminy, ale taky řadu cukrů. Podle lékařů by mělo být 1ks ovoce nebo zeleniny denně... ani jablko si dcera nedá? Banán?

Pokud to dceři omíláte denně, že je hloupá, neustále má na talíři, jak to dělá špatně, tak se nedivte, že nejí ovoce a zeleninu jen z principu.

doplněno 11.05.16 18:10:

Ještě mě napadlo - co odšťavňovač? Nedávno jsme si ho koupili a za syrova do mě červenou řepu (zavařená mňam!) nebo nedejbože řapíkatý celer nikdo nedostane. Ale jako kombinovaná šťáva třeba ještě s mrkví nebo jablkem je to vynikající.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 12.05.16 07:30
avatar

Mamko, mám takového vnuka. Je to mimořádně chytré děcko, 7,5 let a představte si, že ještě nikdy neměl dobrovolně v puse žádné ovoce! Jako maličkému jsme mu do kaše strohali broskev nebo jablko. Ale dobrovolně? Ani omylem! On vůbec neví jak chutná meloun, meruňka, jahoda. Koukne a zjistí, že je to nejen nejedlé, ale i jedovaté. Je mi to až líto, že takové dobroty neokusil. Marmeládu nebo zmrzlinu sní. Ale byla jsem na mrtvici, když mi z palačinky, z džemu, vypreparoval celou borůvku. *zed* A nevysvětlíš! Já jsem celý život učila ve školce. Dcera, jeho maminka je fyzioterapeutkou v dětském rehabilitačním stacionáři. Kolegyně je psycholožka. S děmi žijeme celý život a umíme to snimi. A nikomu se nepodařilo přimět kluka, aby alespoň zkusil. Pokousal a polknul. Anebo alespoň pokousal a vyplivnul. Nenene! *sok* A také pije velmi málo, skoro vůbec. Když ho pošlu, aby se napil, strčí do sklenice nos a maličký doušek, když jinak nedáte, polkne. Večer, cca v 19 hodin se jde umýt a vyčurat. A ráno se jde vyčurat až tak po 8.hodině. Odmítne, když ho po probuzení posílám. Týýý jooo, to je! Neuvěřitelné! *sok* Tož, co už! Je zdravý, pohyblivý, hodně komunikativní a opravdu inteligentní a chytrý. Jen nejí ovoce a málo pije.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.05.16 10:04
avatar

Učit to 15 let starého člověka je pozdě, to se učí malé děti, kdy se jim to nepodává jako "to musíš", ale jako "mňam za odměnu si dáme ..."

Dělá vám to naschvál, přetaňte ji to nutit.

doplněno 12.05.16 10:40:

Já jsem nejedla jako dítě jogurty, mléko atd., pořád mi to máma cpala a neustále opakovala jak je to zdravé.

Nenutit, nenutit nenutit, nebo ji to znechutíš na celý život. Pokaždé, když se na to podívá, hned si vzpomene na ty tvoje proslovy a bude po chuti:( Nenutit, nenutit, nenutit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd1
Datum: 12.05.16 10:59

Moc jí to vnucujete, schválně se zasekla. Takhle cesta nevede.

Pitný režim se dost přehání, pít moc vody není až tak dobré. V podstatě stačí "čůrám tmavě žluté" = piju málo; bezparvé = piju moc. Nažloutlé nebo světle žluté = akorát. Ať se tím řídí. Pít jí nenuťte, jen jí vysvětlete že pít málo vede k ledvinovým kamenům, ukažte jí fotky jak vypadají a jak bolí když šutr putuje v ledvině.

Ovoce/ zeleninu taky nenutit, ale diplomaticky jí nasměrovat aby ona sama na to měla chuť. Např. děcka začly jíst zeleninu až když si to samy vypěstovaly na záhonu atd. Do té doby odmítaly, pak jí začly jíst jak kobylky. Nechutná ti to tak to nech na talíři, aspoň mi zbyde víc. A jí všechno... Ochutnat musí, když nechutná tak nemusí jíst.

Prcek co loví borůvku z džemu. Palačinka bez džemu bříšku vadí, takže buď komplet nebo vůbec. Jíst to nemusíš, je tu ještě chleba, aspoň nám zbyde víc palačinek. Atd.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lucky*
Datum: 12.05.16 11:15

Nutit dítě do tzv. zdravých jídel je k ničemu. Akorát to děcku (tedy ve Vašem případě puberťákovi) zprotivíte. Nechte tomu volný průběh. Ani nemusí vypít 2 litry vody, to jsou jenom řeči, které si někdo vymyslel, aby si zachoval dobře placené místo ve výzkumu. Ve skutečnosti, pokud Vaše dcera neomdlívá při každém kroku, neřešte to. Její tělo si říká o tolik tekutin, kolik potřebuje. V jejím věku jsem vypila sotva litr a byla (a stále jsem) zdravá a plná energie.

Vaše dcera časem dospěje a přijde na to, že ovoce a zelenina je dobrá i bez přednášek.

A co je nejdůležitější, NEVYHROŽUJTE jí, že ve 30 letech umře! Jste její matka, máte ji milovat a ne ji přivozovat psychické trauma.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jirkaqwe
Datum: 12.05.16 12:07

Až dostane kurděje a vypadají jí zuby, tak možná dostane rozum a začne ovoce a zeleninu jíst nebo začne jíst tablety s vitamínem C.

Možná nesnáší nějaký druh ovoce vebo zeleniny např. rajčata.

doplněno 12.05.16 12:18:

Může mít na něco alergii třeba rajčata, celer, jablka. Nemá po něčem vyrážku nebo jí není dobre?

Na vojně jsem měl kamaráda, kterej do sebe žádné ovoce ani zeleninu nedostal, tak každý den jedl tabletu s vitanínem C příp. dalšími vitaníny, co jsou v ovoci a zelenině.

Dohlédněte aby jedla alespon ten vitamin C v tabletách.

Co třeba mrkvová štáva.

Pokud nebude mít dostatek vitamínu C, tak jí hrozí kurděje (už i takové případy byly) a Vám sociálka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 12.05.16 19:31

Jestli Vám mohu poradit, tak přestaňte být úzkostlivá, přestaňte dceru sledovat, snažte se jí mít ráda a pochvalte jí za každý její úspěch. A hlavně jí NESTRAŠTE. Sám mám úzkostlivou matku, tak vím co to obnáší. Díky tomu jsem se začal i zajímat o psychlogii, a mám dojem, že moje snažení má odezvu. Občas moje matka přizná - to jsem asi byla blbá. To je velký úspěch pro všechny (jinak já 51 matka 74)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.05.16 18:59
avatar

Já neporadím, ale rozdělím se s Vámi tady o zkušenosti člověka, který vyrůstal ve velké rodině, kde bylo pořád hluboko do kapsy. Byli jsme moc rádi, když jsme mohli jíst 2x denně a sice ráno suchý chleb s kafem, svačiny žádné a pak, až když jsme přišli ze školy kolem 16 hodiny co matka uvařila. Takže většinou bramboračka s chlebem, pokrmy z tehdy levných brambor, brambory na loupačku a maso cca 3x do měsíce.
A tak vím, že je převážně všechno v dostatku a nedostatku. Kde se musí jídlem šetřit, tam děti by snědly i hřebíky, nejen zeleninu a ovoce, které pro nás bylo moc drahé, trhali jsme ho tedy v cizích sadech.

Myslím tím tedy, že méně někdy znamená více...co když dáváte dcerce peníze a ona si kupuje to, co pro Vás není zdravé...a doma už jen nemá chut a hlavně hlad. Když pije nápoje venku a doma o vodu už nestojí...Děcko mívá kachní žaludek, zvláště když věčně někde lítají, jako jsme lítali my, pěkně nám vyhládlo, ale s tím jídlem to bylo holt horší, bylo ho málo. Zkuste méně vařit a v lednici nemějte zásoby jídla a pití. No a ještě se zeptám, jíte ovoce a zeleninu i Vy a Váš manžel? Aby měla vzor? A Vás manžel také k něčemu nutí? Přebytek jídla možná vzbuzuje nechutenství.

Ale víte, říkat děcku o smrti mi přijde morbidní, nechtěla bych být Vaše dcera. Jste příliš dominantní, doufám, že z Vás dcera nemá psychické potíže a že Vás ještě aspon trochu snáší, já bych Vás už nenáviděla, protože byste mě k tomu přinutila...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.