Příjmení v mužské formě

Od: Datum: 17.02.16 10:14 odpovědí: 10 změna: 18.02.16 09:41

Dobrý den,

po uzavření sňatku bych chtěla používat příjmení manžela bez koncovky v mužské formě. Jsme oba občané ČR, ani jeden z nás není cizinec, takže nevím zda je u nás tato forma povolena. Jak na to? Kam se můžu obrátit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.02.16 10:20
avatar
Matrika. Žena to taky má, ale je slovenka.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.02.16 10:52
avatar

Dobrý den. Ve Vašem případě to nelze. Viz. Předpis č. 301/2000 Sb. Zákon o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů:

§69

1) Příjmení žen se tvoří v souladu s pravidly české mluvnice.

(2) Při zápisu uzavření manželství nebo vzniku partnerství lze na základě žádosti ženy, jíž se uzavření manželství nebo vznik partnerství týká, uvést v matriční knize příjmení, které bude po uzavření manželství nebo vstupu do partnerství užívat, v mužském tvaru, jde-li o

a) cizinku,

b) občanku, která má nebo bude mít trvalý pobyt v cizině,

c) občanku, jejíž manžel je cizinec nebo jejíž partnerka je cizinka, nebo

d) občanku, která je jiné než české národnosti.

http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-301#p69a

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.02.16 12:46
avatar

K té národnosti: Uvedení národnosti je svobodnou volbou. Nevede cesta tudy?

Jinak osobně v tom nepřechylování nějaký benefit nevidím, pokud nsjeou důvody hodné zvážení. Na druhou stranu je fakt, že dnes se to dost užívá.


doplněno 17.02.16 12:52:

Ovšem, našel jsem i tento text:

http://zpravy.idnes.cz/prechy…x?c=A130131_211251_domaci_brm

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.02.16 10:54

...bez koncovky v mužské formě..

Takže s koncovkou ová? S tím by snad neměl být problém...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.02.16 11:00
avatar
Ano u nas to jiz jde.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.16 12:54
avatar

no nevím jestli uspějete.

Ester Kočičková se prý chtěla jmenovat Ester Kočička a povolení nedostala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.16 13:42
avatar

To je jako fór, jo? Ester Kočičková je umělecké jméno, ve skutečnosti se jmenuje Renata Divišová-Pařezová :)

http://www.osobnosti.cz/ester-kocickova.php

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.16 08:59
avatar

Tazatelka má asi na mysli nepřechýlené příjmení...

Předpokládám, že to nějakým způsobem jde udělat - jako referenční vzorek by mohla sloužit TV Noha - tam si v tom doslova libují - Smetana a Svoboda jsou taky dámy. Mě spíše interesuje ono pověstné : ,,Proč? Komu tím prospěješ? ´´

Přijde mi to jako jakýsi druh exhibice - Nováková je každá druhá, tak já budu Marie Novák. Ovšem nic proti, každému co je libo...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.02.16 09:16

Ema Smetana a Petra Svoboda spadají do oné kategorie §69 odst. b. Obě žily dlouhodobě v cizině.

Ovšem máme v rodině mladou paní, ta používá obě příjmení: Rodné v "ženském" tvaru, tedy s koncovkou -ová a manželovo v "mužském" tvaru. Přičemž manželovo příjmení končí na -a, celek tedy působí hodně komicky, protože to vypadá, jako by měla poněkud netradiční druhé křestní jméno. Přesně tak jako u jména Kateřina Konvalinka Průšová. Otázkou tedy zůstává: Ne jestli, ale jak to, že to jde? Ona zmíněná příbuzná je češka, manžel rovněž, v cizině byli tak max. na dovolené a v OP má to, co tam má...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 18.02.16 09:41
avatar

Podle toho, co vlozila Kapka, by se to podle mne nechalo sikovne navlect na ten bod

b) občanku, která má nebo bude mít trvalý pobyt v cizině,

Sdeleni zameru trvaleho prestehovani do ciziny hned po svatbe, dolozit treba nejakou pracovni nebo najemni smlouvou, zvacim dopisem a pod.

Podle mne nikdo na matrice nebude volat napr. do Burger kinga v Kuala Lumpur, aby si overil pravost pracovni smlouvy.

Samozrejme je to potreba provest sofistiovaneji, ale v principu si myslim, ze by to mohlo jit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.