Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
Kdž dávám pravidelně plazmu, můžou z odběru zjistit rakovinu třeba prsu?
Případnou rakovinu prsu mohou pacientce zjistit na mammologii, pomocí přístroje mammografu. Na vyšetření se chodí jednou za 2 roky. Mezi tím by si měla žena provádět samovyšetření prsou. Ženy do 45 let si toto vyšetření platí /v řádu stokorun/, ve vyšším věku jej mají zdarma /při dodržení toho 2 letého termínu/. Musí být doporučení od gynekologa nebo obvodního lékaře.
Co je zajímavé - rakovina prsu může, bohužel, propuknout i u mužů, i když ne tak často, jako u žen.
A k Vaší otázce - z odběru plazmy se toto nezjistí. Jaga.
Ne, nezjistí se to. Nezjistí se to z ničeho a nijak, dokud chirurg neoteře a koukne.
Bene, hledají se markery. Ale ne při dárcovství. Kdyby to bylo tak jednoduché, proč by dělali nejprve biopsii?
Když jsem chodila po léčbě na kontroly, vždycky mluvili o markrech. Já, trdlo, se nezeptala. Byla jsem vždycky ráda, že to mám za sebou, že jsem co nejrychleji zdrhala.
Dobrý den, takto ne. Ovšem, ze vzorku krve se už určit rakovinné bujení dá - je tam řádově vyšší množství něčeho (bohužel si nevzpomenu na název té látky). Takový rozbor si musí lékař vyžádat, aby laborant věděl, jak má vzorek zkoumat (co je požadováno). Zdravím!
doplněno 09.01.16 10:56:babkazov - myslím, že pojem marker je něco jiného (asi vzorek obecně). Ta rakovina se dá z krve určit, resp. nesprávné hodnoty "něčeho"tomu napovídají. A potom musí být další ověřovací vyšetření.
doplněno 09.01.16 11:15:babkazov - viz odkaz je vysvětlení: onko.cz/...
Není to zas až tak jednoduché. Jední se o tzv. tumorové markery, jejichž přítomnost, jak říkáte, "napovídají", ale ne, že se z nich rakovina dá určit. Ale tyto markery jsou různé. Mně pravidelně na takové vyšetření krve posílá uroložka v rámci péče o prostatu, ovšem na té objednávce zatrhává PSA a vrubrice "tumormarkery" jsem napočítal jedennáct položek. A je to tak, že negativní výsledek nezaručuje nepřítomnost rakoviného bujení v prostatě, ale naopak pozitivní výsledek ještě nemusí nic znamenat, může být způsobej sexuálním stykem, jízdou na kole (tyhle činnosti jsou nějakou dobu před odběrem zakázány), ale i jinými příčinamy. No a samozřejmě rakovinu prsu na základě rohoto markeru už vůbec nezjistí. Máte ovšem pravdu v tom, že takové testy je třeba zadat, nedělají se automaticky, taky nejsou zadarmo. No a spociálnš jako prevence ši screening prsu se doporučuje především samovyšetření prsu a samozřejmě účinější je mamografie, která se ovžem taky nedělá na běřícím páse a vlastně se ani nedoporučuje mladým ženám (doporučuje se tak incirka nad padesát, plus mínus),
Koned kondu ten vas odkaz, ktery mne predbehl, je dosyi obsirny /ale ja mam lepsi ilisrtrace
A pro zajímavost: jednou mi vyšel takový falešný poplach a následně mi dělali biopsii, což byl docela opruz. Ještě asi týden jsem potom měl krev v moči.
Onkomarkery mají jen dopňkovou vypovídací hodnotu. Mohou být v krvi zvýšeny třeba i při jakémkoliv zánětu. Proto se musí opakovaně vyšetřovat a sledovat, zda se jejich hodnota snižuje, nebo zvyšuje. Souhlasím, že jsou 2 metody. Samovyšetření a Mamografie, někde doplňována Sonem. Ještě bych dodala sledování viditelných změn prsou, propadliny, sečkret a pod.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.