Syn mi nechce jíst maso

Od: Datum: 30.12.15 11:37 odpovědí: 31 změna: 31.12.15 13:31

Syn mi nechce jíst maso, už sice není batole, je mu 12 ket, kdyby ho musel ale... respektuji názor a volbu každého a to i v rodině, takže... děti to asi vidí jinak, pamatuju malou holčičku, která se kdesi ptala maminky, proč papáme zvířátka, no, nechám to na něm, když už se tak rozhodl, tak nechci, aby mu pak nic chybělo, na co si dát pozor, když člověk nejí maso? Něco málo jsem zjistila na internetu, je důležité hlídat železo, vitamín B12, vitamín A,D, je toho víc? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.12.15 12:20
avatar

Nemá smysl opravdu dítě nutit, pokud odmítá jíst maso. Ale protože maso je i mimo jiné zdrojem bílkovin, které jsou třeba pro správný vývoj a růst, zařaďte do jeho jídelníčku více mléčných výrobků, obiloviny, luštěniny a též ryby, vejce, ovoce, zeleninu. Možná je to u Vašeho syna jen dočasné období, ale i kdyby ne, tak holt maso jíst nebude.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: rixie
Datum: 30.12.15 14:09

Dobře, děkuji

Datum: 30.12.15 13:44
avatar
Netreba ho nutit. Kdyz to nebude chtit jist tak mu to do krku cpat preci nebudete. Mezitim davat aspon cas multivitaminu. To mu neuskodi.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: strakatypes
Datum: 30.12.15 14:06

To je hloupost. Necpěte mu žádný multivitaminy. Dojděte do zdravé výživy a tam uvidíte, co je různých obilovin, luštěnin, náhražek masa, pochutin, které můžete zařadit do jídelníčku, aby byl pestrý a zdravý.

Doporučuji si i zajít do vegetaránské restaurace v Praze třeba Dhaba Beas, kde vaří vynikající indickou kuchyni, ani se Vám po mase nebude stýskat. Doporučuji zakoupit i koření, protože na tom vegetariánská a obzvláště indická kuchyně stojí.

Jak správně píšete, na internetu najdete plno rad a receptů a postupem času se vše naučíte. Doporučím, abyste syna zapojila do vaření. 12 let je akorát. Vše mu nachystejte, vysvětlujte, ukažte a příště si může uvařit sám třeba kari rýži, mrkvovou polévku, čočku na husto, míchaný zeleninový salát, nechat klíčit mungo, jáhlové knedlíčky atd..

Nezapomeňte koupit, nebo snad i časem si dělat kvašenou zeleninu. Koupená je drahá, ale je nutná kvůli právě těm zmiňovaným nedostatkovým vitamínům řady B.

Máte i pěkný dárek, existují vegetariánské kuchařky, které jsou moc pěkné, barevné.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: rixie
Datum: 30.12.15 14:08

Dobře, děkuju, uvidíme, jak se do toho pohrne, sem tam si udělá čaj.

Koukala jsem ještě na internet, nějaké ROBI maso, máte s tím zkušenosti?

Od: strakatypes
Datum: 30.12.15 14:26

Ano, Robi maso mě chutná velice, více než sojové. Ze sojové drtě jsou dobré kapustové karbanátky, sekaná nastavená ovesnými vločkami.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rixie
Datum: 30.12.15 15:04

Taky o tom začínám přemýšlet, syn mi totiž pustil video, které ho v tom nějak utvrdilo, obecně mi to přeložil a je to moc chytré, není to žádný fanatizmuz, podle mě je to hodně chytré


Ale nevím, jestli to zvládnu, aspoň budu vařit najednou a budeme to se synem jíst oba

Od: rixie
Datum: 30.12.15 14:07

Samozřejmě, už má nějaké roky, má rozum, takže, nutit ho určitě nebudu, dobře, díky za tip

Datum: 30.12.15 13:47

Já bych to nechal na něm.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: moula*
Datum: 30.12.15 14:26

A co jí ve školní jídelně?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: rixie
Datum: 30.12.15 14:54

Mají tam výběr, maso, sladké a vegetariánský chod, tak vždycky jí tohle, ptala jsem se ho, co tam tak bývá, zapékané těstoviny, květákové placičky, čína ze soji, dívala jsem se na ten jídelníček, vypadá pestře

Datum: 30.12.15 17:12
avatar

Buďte ráda, že ho nechce. Maso není zdravé a nic dobrého nepřinese. Vše co tělo potřebuje najde v rostlinné stravě a mnohem mnohem víc a bez vedlejších účinků. Nutit mu jakoukoliv jinou živočišnou stravu taky nemá význam a už vůbec ne vitamínové doplňky. Vše najde v rostlinné stravě a lehce vstřebatelné.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: host*
Datum: 30.12.15 17:36

Jeden ze známých vegetariánů (zpěvák Pepa..) někde říkal, že maso nejí, ale dobré jitrničce neodolá. Možná vašemu synovi nechutná maso tak, jak je. Třeba mu chutná šunková rolka s křenem? Dobrá domácí sekaná, nebo dobré karbenátky, nebo mleté maso ve formě náplně do plněných paprik, možná mu zachutná kuřátko pečené s kůrčičkou, nebo možná uzené s čočkou nebo hrachovou kaší a okurčičkou. Nebo skutečně dobrá kvalitní svíčková? Až mu bude patnáct, třeba přijde na chuť gulášové polévce, držťkové, gulášům, a podobným masům?

Některá masa jsou nepoživatelný hnus, což pamatují děti ze školních jídelen v minulém století, když dostávali houževnatou flaxu, která se nedala rozžvýkat ani sebevětším úsilím a při ponižujícím dozoru učitelky, které děti nutily dojídat. Dobrý kousek vepřové pečínky na kmíně nebo vepřové na houbách lidé milují, třeba to zachutná i vašemu synovi.

Polívčička s vývarem krůtího stehna s nudlemi a zeleninou mu třeba také zachutná.?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: rixie
Datum: 30.12.15 20:24

Kvůli chuti to nejspíš nebude, řekl mi, že chuť je je jediná věc, kvůli které maso jíme, že to nepotřebuje.

Datum: 30.12.15 18:26
avatar

Napsala bych to jako strakatý pes. Dobrá rada i všechna doporučení. Určitě žádné pilule a doplňky. To je chemie a nezatěžujte mu tím tělo už od jeho ranného věku, když se to dá řešit jinak a přírodními potravinami.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ria®
Datum: 30.12.15 20:36
avatar

Já Vašeho syna obdivuji, tak mladý a taková uvědomnělost... já přestala jíst maso až kolem 20-ti.. a to kvůli záběrům, jak vozí jateční koně, krávy, prasata od někud z ruska do itálie, tam je pak vytahují z těch náklaďáků, z cesty mají kopance, do krve, polámany, nebo amputovaný nohy, tak se musí na jatka odkulhat po pahýlech..

Je to hnus, stejně se do těch zvířat cpe tolik chemie, že už je to spíš nezdravé. Opravdu se dá žít bez masa, kamarádka vegetariánka si dělá pravidelně krevní testy - jestli nějaká živina nechybí, tak to zkuste, pak nastavit jídelníček, aby synovi při růstu nic nechybělo, výborná je červená řepa a všechna červená zelenina..

Možná si to časem i rozmyslí, ale jste skvělá, že ho podporujete, nebo mu to minimálně nezakazujete.. :)..


doplněno 30.12.15 21:48:

Ono je to pak i se sýry - někde je syřidlo (výškrabky ze zabytých novorozených žaludků telat), někde není :).. Ještě doporučím, malinko mu vysvětlete, že není dobré každému názor být vegetarián vnucovat, (což my máme v povaze) :).. Naopak to lidi odradí a začnou se mu vyhýbat jako "podivínovi". A hlavně ať v tom moc nešťourá, je to opravdu drsný a člověk rychle propadne depresi, co za šílenosti s těmi zvířatami dělají..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rixie
Datum: 30.12.15 20:46

Opravdu jsem koukala, jak mi to všechno vysvětloval, vysvětloval mi, že je to pro nás barbarské, protože máme tu možnost se stravovat i jinak, vysvětloval mi, že třeba takový lev trávu žrát nebude, kvůli různým instiktům, ale že mi právě jsme dost chytří na to, že ono maso nepotřebujeme. Já teda jím maso celý život, vysvětlil mi příklad se psem, máme doma 2 kočky, říkal, mami, co nám brání v tom neupéct naše kočky? Jsou to taky zvířata, jako třeba krůta, jen krůta neměla tolik štěstí v roztomilosti a kvůli svojí chuti půjde na pekáč právě ona nebo příklad s pánem v zoo : čte si noviny, kde výtržníci ubili pandu a říká, jak to může člověk proboha udělat? a do toho si přikusuje slaninu... teda hleděla jsem, je mi jasné, že hodně toho má z videa a z internetu, celou tu věc chápu, ale prostě.. jím maso celý život, je to jako zvyk, možná to zkusím, ale nedokážu si představit, že bych maso nejedla, začal se i ptát, mami? je v tom živočišný nebo rostlinný bujon? Začal v tom být hodně striktní.

Datum: 30.12.15 21:38
avatar

Zdravím, vyhýbat se masu je jedna věc (sama nejím hovězí a vepřové, pokud nemusím), ale v dětském věku se takhle radikalizovat mi přijde trochu brzy a zbytečné. Živočišný nebo rostlinný bujon je už fakt na pováženou. Je ve věku, kdy potřebuje mnoho živin, a jako masožravce mě ještě žádná studie nepřesvědčila, že rostlinná strava plnohodnotně nahradí živočišné bílkoviny.

Pozor na to, aby syn nezradikalizoval do té podoby, že odmítne třeba kožené boty atd. Mám jednu takovou kamarádku a už nikdy se s ní o tomto bavit nebudu, protože se z milé fajn holky stává útočný blázen a ze mě masový vrah.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: rixie
Datum: 30.12.15 22:16

To přišlo taky, současně s masem, my kůži stejně nikdy nekupovali.. takže, nic naštěstí nevyhazuju, docela mě to začalo hryzat, tak jsem to prodiskutovala s bratrem, je to prakticky lékař, bylo mi řečeno, že v dnešní době už je možnost ho plně nahradit, dříve to prý nešlo, maso jako takové obsahuje více živin a bílkovin, rostlinné stravy je prý potřeba sníst více, jak čeho. Prý to dneska už není nic zváštního, má pár pacientů co nejí maso, bylo mi řečeno to, co už tu zaznělo a tuším ne jednou, hlídat to, aby kluk všechno měl, pestrou stravu, popř. se sem tam stavit na kontrolu.

Takže, hned jsem klidnější a zkusím to chvíli s klukem, budeme spolu vyvařovat, ještě jednou bych všem chtěla poděkovat za rady a rychlou odezvu

Datum: 30.12.15 22:12
avatar
V tomto musím souhlasit s Martinou. Nemám nic proti vegetariánům, pokud mi nevnucují své názory, ale váš syn má trochu naběhnuto stát se extrémistou a každý extrém je nebezpečný, jelikož takový lidé už jsou jen zaslepený svou myšlenkou a nic jiného nevidí.
Být vámi, minimálně bych jeho stravu konzultoval s doktorem, který vám dá profesionální radu. Ono totiž je rozdíl stát se vegetariánem ve 20 a ve 12, kdy je tělo ještě ve vývinu.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: rixie
Datum: 30.12.15 22:18

Bylo mi řečeno, že by to neměl být problém, pokud dostane všechny potřebné živiny, byl i tak hodný že mi to sepíše, co kupovat, na co si dávat pozor

Datum: 30.12.15 23:03
avatar
V tom je právě to jádro pudla. Obecně platí, že to, co si člověk nenaspori do svých 18 let, již nikdy nedozene a v dalších letech mu to bude chybět, i kdyby se snažil jakkoliv. Ty minerály se v pozdějším věku ukládají stále hůř a hůře a když člověk přejde na zdravou stravu pozdě, ten stav do 18 let nikdy nedohoní. Většinou slyším nebo zde čtu o dědičných nemocech, vysoký tlak, cukrovka, ridnuti kostí atd, ale je treba říct, ze nemoci se nedědí, dědí se jen stravovací návyky. Děti v podstatě jedí to, co rodiče připraví, uvaří, ale AZ jsou samostatní, zjistí, ze mají ridnuti kostí, například, a musí papat léky, v podstatě do smrti, protože svou kapacitu minerálů do svých 18 let nenaplnili. Mnoho lidi chápe maso jako zdroj síly, ale je to právě naopak. Živočišná strava organismus naopak oslabuje, vysiluje, protože její trávení je energeticky náročné a vzniká spousty kyselého odpadu, který je zdrojem všech nemocí včetně rakoviny. Zdrojem bílkovin, železa, vitamínů, minerálů a vlákniny je právě rostlinná strava to nejlepší a bez zatěžování organismu kyselinami. Takové avokado má všechny esenciální aminokyseliny, zdravé tuky, lehce vstrebazelne železo, protože ma vitamin c. Taktéž je zdrojem rady vitamínů B a potřebné vlákniny. Chápu, ze mnoho lidi to nemůže pochopit, protože prostě nechce, ale když vidím, co se dnes nabízí dětem z automatů ve školách pak se není čemu divit, když trpí nadváhou, jsou nemocné a tělocvik je unaví pomalu k infarktovemu stavu. Prostě blafy, ecka, stabilizatory a tuky. Nic jiného různé polotovary neobsahují
Ohodnoceno: 0x
 
Od: rixie
Datum: 30.12.15 22:24

Děkujeme za tipy i syn, čteme to tady spolu, vzkazuje že s tím počítá, každý má svoje, tak nemá důvod to nikomu vnucovat, to já budu ten ohleduplnější, mává rukou

Datum: 30.12.15 22:26
avatar

Syna zdravím :). Já si život bez kuřecího neumím představit, ale taky to nikomu nevnucuju ;).

Ať však pečlivě pročítá a vybírá, je v plném růstu a vývoji a bude potřebovat hooooodně živin. Zvlášť pokud sportuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 30.12.15 22:20

Když nechce, tak mu ho nedávejte. Necpěte do něj nějaké prášky, nechte to na doktorovi, co mu chybí, máte-li pochybnosti o jeho zdraví. Vegetariáni a j. také žijí. Když se podíváte na maso, čím, jakým hnusem se dnes zvířata krmí, maso bez chuti, jen hmota. Krávy jen u koryta, bez pastvy. Škoda psát. Potomci přestali jíst maso, když začali chovat zvířata.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.15 13:31

A jakým hnusem se dnes krmí zeleninu a ostatní kytky? Čím krmí třeba rajčata, že rajčata připomínají jen tvarem?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: mp*
Datum: 31.12.15 02:00

Už trochu napovídá, jak kladete otázku - syn mi nechce jíst maso - jak mě? Jako Vaše maso? Proč Vám? Beru to jako srandu, vše v dobrém, ale takovéto - on mi kaká, on mi čůrá - to mě příjde srandovní. Ale vážně. Konzumací současného masa s ohledem na jeho způsob výroby se jednoznačně nedá říct, jestli je to dobře. Dříve, když to byla otázka přežití, tak jakékoli jídlo bylo přínosem. Dneska je dost dostatek, tak můžeme vybírat. A osobně bych taky maso nějak nevyzdvihoval, jako hlavní zdroj výživy. Osobně ale považuji za zločinnost typ stravování, s kterým jsem se setkal např. nedávno na nám. bří. Synků v Praze. Inzerovali rizoto, tak jsem dostal chuť. V bufetu bylo plno (což obyčejně značí, že chutná). Už ve frontě jsem ale viděl jídla, která nejvíce šla - smažený sýr s hranolkami smažené v nechutně přepálené mini fritůrce - nicméně jsem vydržel - chyba! - i rizoto bylo strašné. Takže tady to není ani tak o mase, cukrech, tucích a podobně. Ale o tom, co jsou někteří z nás ochotni zaplatit a sníst. A to se děsím představy, co si kdo je ochoten připravit doma - třeba podle Ládi Hrušky. Nemáme žádné vzory od kterých bysme se mohli poučit. Nějaký mladý intoš, který svoje stravování bere spíše jako vytahování, jaké má možnosti, tak ten to určitě nebude. Profi úspěšní kuchaři se zase spíše snaží zahladit tu pravdu, že je to stejně jen kšeft a prachy, a vítězí ten, kdo dříve odhadne trendy. Vítězí ti z nás, kteří maji nějakou tradici a zkušenosti ve svých rodinách, co se týče stravování. Takže moje rada zní: rozhodně syna nenuťte ke konzumaci jakéhokoli jídla, a zároveň mu také žádné nezakazujte. On to taky může být nějaký zástupný problém, s kterým jídlo nemusí vůbec souviset. Čím více to budete řešit, tím více se budete dle mého názoru dostávat do stresu. On si stejně mladý organismus nakonec řekne o to, co potřebuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 31.12.15 11:01

formulace otázky " mi nechce jíst maso "

Je to jen slovní způsob vyjádření, se kterým se setkávám u mamky jedináčka.

S touto formulací se setkávám u přítelkyň, které mají jedno dítě . Nechce mi jíst, nechce mi cvičit ( ortopedické vady ) , nechce si mi čistit zuby, nechce se mi učit. Je to jen slovní vyjádření situace.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.15 10:56
avatar

První řízek jsem pozřela v 17ti letech, když mě manžel pozval na první návštěvu jeho rodičů. Do té doby byly nejoblíbenější šulánky s mákem, kynuté knedlíky s ovocem. Maso jsem byla ochotná jíst jen sekanou a šumkofleky. Dnes je nejoblíbenější bůček a zabíjačkové pochoutky. Pětiletá vnučka miluje ryby a ještě tak kuřecí řízek, jiné maso nejí a svému otci řekla, že k babičce jezdit nebude, protože tam jen vraždí husy a králíky a nutí ji je jíst, od té doby si sebou vozí nudle s mákem nebo tvarohem. Moje maminka jistě nic nehlídala, chceš jez nechceš nejez, pokud kluk prospívá, neřešila bych to.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.12.15 11:16
avatar

V podobném věku jsem udělala tečku za masem i já. Nechutná mi a už jsem se cítila dost velká na to, říct "tohle nebudu" :-D i když nejsem úplně vegetarián, občas můžu kuřecí a občas i kuř. šunku - ale ani jedno mi nechybí. Ke stravě dodám toto: jím hodně luštěnin a zeleniny (hlavně papriky, rajčata, brokolice, květák, kedlubny) a mléčných výrobků (ty spíš proto, že mi chutnají - tvrdé sýry, cottage a kvalitní jogurty) a mám všeho dostatek ;) (potvrzeno od lékaře; jsem světlá bloncka a v mládí jsem mívala problémy se železem, teď nemám). Je fakt, že si občas lupnu B vitamín - to ale spíš z důvodu, že mi někdo, komu ohledně stravy hodně věřím, řekl, že jediný vitamin, který stojí za to doplňovat uměle, je právě béčko, protože se rychle vylučuje z těla a naše strava není složená z věcí, které jej pravidelně doplňují v dostatečné míře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 31.12.15 13:24

Můj tříletý vnuk se mnou vyškvářel na zabíjačce sádlo a pochutnával si na čerstvých masových škvarkách, je masovej, miluje maso a masové polévky, jí rajskou, špenát, od mala žije na dvoře, kde má syn králíky, drůběž, slepice, 4 prasata, 6 koz, pije kozí mléko, jí kozí sýry, čerstvou i sterilovanou zeleninu vypěstovanou na zahradě rodiči, snídá chleba s máslem a vlastním medem, s tátou pečuje o zvířata. Řekl bych, že děti od narození napodobují své vychovatele a silné vzory. Vnuk má silné vzory v rodičích a dědovi s babičkou a všechny je miluje a učí se rád od nich. Naklepává a obaluje řízky, kuchá s tátou kapry, dává žábry a střevo bez žluči kočkám a psovi, krájí zeleninu, jí rybí polévku. S tátou se stará o úly se včelami. Vše dělá samozřejmě dětsky a jako hru, je to pro dospělé starost ho při všem hlídat, ale radost mu vše ukazovat a učit ho všechny práce.

Ondyno jsem se vracel z Brna(kde jsem pracoval ve fabrice 4O let) k nám na lont vlakem, kde jsem prožil mládí a přisedla si naproti drobná studentka krásná jak obrázek a usměvavá. Tak jsem s ní dal řeč, studuje 2. ročník na gymnáziu v Brně a deně dojíždí 25 km vlakem a pak 3km pěšky do vesnice. A tak, protože jsem o tom něco četl, jsem se zeptal, jestli není v jídelně problém, že studenti ledascos nejí. A ona povídá, já žádný problém nemám, já jsem holka z vesnice, babička mne naučila zabíjet a vykuchat králíka, já jim všechno, pajšl, šulánky s mákem i čočku na kyselo. Ale plno děcek z Brna ledascos nejí, například králíka by nejedly. Nejraději mají hranolky s kečupem.

Tož tak nějak to asi v životě chodí. Když mají děti od mala silné domácí vzory, drží se jich samozřejmě i v dospělosti a vychovávají v tom i své děti. No a když nemají doma vzory, hledají je jinde a bloudí a rodiče se diví.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.