Nevím si rady s křesním jménem pro syna

Od: Datum: 14.12.15 09:02 odpovědí: 24 změna: 15.12.15 16:15

Dobrý den

jsem těhotná a nevím si rady se jmény pro miminko kdybych se měla jmenovat Růžičková příteli se lébí pro kluka Andrej a mi Petr nebo Štěpán vidím to na losování sirek a u holčičky také nevím chci je pojmenovat až se miminko narodí jsem nemocná a nechci aby mi to přineslo smůlu že je pojmenuji hned mů§žete mi poradit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ivik®
Datum: 14.12.15 09:13
avatar

To je náhoda,moje vnučka se narodila před rokem a má stejné příjmení jako vy uvádíte.Dali jí jméno Klárka.Záleží na vkusu,co se vám líbí,těžko radit.Mně se na kluka líbí Marek, Roman,Martin...Hlavně ,ať je mimi zdravé, držím palce...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.12.15 09:18
avatar

:) Konečně kráááásnááá starost :-D Ke každému jménu, které se vám zalíbí, si řekněte všechny zdrobněliny, které vás napadnou. A také nejkratší tvary toho jména, abyste ve vypjaté situci křikla. Ve školce jsem měla, v odstupu mnoha let Tobiáše a Barnabáše. Byla to hodně nezvyklá jména a zkrátit např.: "Tobiáši, zeslez z toho okna!", když člověk má nerv, to není snadné. Vůbec *hi* Krásné a klidné těhotenství přeji z celého srdce *houpy*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jmlc®
Datum: 14.12.15 09:19
avatar

Smůla? Pověry a hloupost. A raději si jméno předem dobře nachystejte a odsouhlaste. Až budete na porodním sále, zařvete "Felix" ...


doplněno 14.12.15 09:33:

Já dal svým synům jména po mně. Mám dvě jména, tak každému jedno. Nevýhodou je, že se ze mne po jejich narození stal senior (starší). Zatím ke jménu nic nepíšu, ale až budou mít OP, budu muset "starší" připisovat.

Sestra dávala dětem podle pohádky - Mařenka a Jeníček.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.12.15 09:21
avatar

My vybrali jména ještě před početímpověrčivost je zbytečná,stát se může kdykoli, cokoli a vždycky byste si našla něco co byste si vyčítala.V těhotenství se musí promýšlet plno věcí,co nakoupit,vybrat jméno,jaká vyšetření mě čekají,co mu budeme oblíkat,jakou kosmetiku používat,přečíst plno článků ,aby se člověk na miminko připravil ,co mám jíst ,co když bude předčasně...atd.To přece nejde být pověrčivý a na nic s toho nemyslet.

Petr by se blbě vyslovoval,když jméno končí na r a příjmení začíná na r ale někdo to dává schválně jako zvláštnostAnrej je supr,proč né?je jich málo,Štěpánů je spousta.Andrej se dá i "komolit"kámoši na něj můžou volat více způsoby.(Andy,Andrys,Ander...)Na Štěpána budou volat jak až mu bude třeba 15let,Špěpy?

A pro holčičku?přece musíte mít nějaké jméno co lahodí Vaším uším.Nám se líbila Laura,Rebeka,Lara(Larisa),ale k českému příjmení je plno jiných krásných.Náš favorit je Kateřina,protože má spoustu tvarů-Katka,Katarina,Kata,Kačena,Kačka,Katuška...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: strakatypes
Datum: 14.12.15 09:24

Neporadím, jaké jméno vybrat, ale poradím, které ne.

Vyřaďte Petra, protože již v základní manuálu se nedoporučuje, aby konec křestního jména a začátek příjmení bylo totožné písmeno. V tomto případě souhláska -r-. Nikdo Vám to samozřejmě nezakazuje.

Říká se, že jaké jméno, taková úspěšnost v životě.

Nehledejte libozvučné křestní jméno, ale příjemné celé jméno. Aby se dobře vyslovovalo a k sobě prostě pasovalo a měli jste z něj dobrý pocit.

Jméno Petr se mě také líbí, značí vlastně skála, pevný apod., ale z výše uvedeného důvodu bych volila jiné.


doplněno 14.12.15 12:14:

Mohu Vás nasměrovat na stránky www.krestni-jmena.cz kde si počtete, jak důležité je vybrat správné jméno. A docela bych se přikláněla, nedávat běžné, četné jméno, ale vhodně působící s příjmením, ale působící trochu zvláštně, jak píší, to jméno je určité jenom pro toho člověka. Příklad Saskia Burešová, Viktor Preiss a jiné příklady.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 14.12.15 09:58
avatar

Zdravím, líbí se mi Martin, Štěpán, Dalibor, Radovan. Matyášů, Tobiášů nebo Kristiánů a jejich zkomolenin, aby si rodiče připadali zajímaví, jsou mraky, už jsem na ně alergická :).

Loni jsem měla ve školce Elišku Růžičkovou, krásné, jednoduché a přitom příjemně znějící jméno. Moje dcera bude taky nejspíš Eliška.


doplněno 14.12.15 10:23:

Baculko, omlouvám se, ale to mi přijde strašný. Pro kluka možná, ale pro holku je to fakt horor.

I když má každý jiný vkus, že...

Ohodnoceno: 3x
 
Od: baculka198*
Datum: 14.12.15 10:18

a co třeba jméno ČESTMÍRA pro holku?

Od: jmlc®
Datum: 14.12.15 10:24
avatar

Dobře radí Strakatýpes - koncové nesmí být stejné se začátkem příjmení. Ale další věc je délka jména a příjmení. Ideální je dlouhé jméno ke krátkému příjmení a naopak. Než se Čestmíra Růžičková podepíše, bude ji bolet ruka.

Zkuste se mrknout do "stromu života" - jaká jména máte v rodině a okolí?

U každého jména si zkuste zdrobnělinu - již zaznělo. Čestmírko, Čestmírečko... - ono míru čest je sice hezké, ale připadne mi to moc "komunistické"...

Filip - znal jsem jednoho psa s tímto jménem, jiného Filipa bych si nevzpomněl.

Pepa, pepča - tlustý dědek s ratlíkem na břiše...

Takový Antonín, Toník, Tonda... ; František, Fanoušek, Fanda,... Evička, Evule, Evík,... Hana,Hanička-sluníčko :)


doplněno 14.12.15 19:25:

Kunigundu mají licencovanou v shakes and fidget


doplněno 14.12.15 19:46:

hraju - mám několik postav - na S20 byla ještě min. týden druhá nejlepší ...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ria®
Datum: 14.12.15 19:27
avatar

:D mimo mísu.. ale hrál jste? :)


doplněno 14.12.15 20:29:

Já to hrála asi dva roky, :) Byla jsem i dost dobrá...ale už na to nebyl čas, nicméně, pár prátel mi odtamtud zůstalo :).. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.15 17:32
avatar

To už by možná byla zajímavější Kunigunda.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 14.12.15 10:12

Vy pojmenujete potomky jak vám kdo doporučí? Tak to klidně vypište existující jména a tahejte z klobouku. A co tak uspořádat anketu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.15 10:22
avatar

Čestmíra? To chcete se už tomu dítku pomstít ještě před narozením?

Jméno vybírejte intuitivně, jak to cítíte, a nenechte si do toho mluvit od cizích lidí. A stačí, až budete mít jméno připravené před porodem. Přece nikdo nechce, a ani to není zapotřebí, aby mělo dítě jméno teď.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 14.12.15 11:29
avatar

Štěpán! To je tak krásný jméno...a k tomu příjmení mi sedí. Líbí se mi, když je kontrast mezi příjmením a křestním jménem- Růžička je tvrdší, Štěpán naopak jemnější. Petr se nehodí vůbec, protože končí na "r" a s příjmením by se vyslovovalo špatně. Další, co se mi k tomu líbí je Adam nebo Matěj. Z holčičích jmen mi přijde úžasná Ema, i ve spojení s tím příjmení. A taky Lucie.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik
Datum: 14.12.15 12:03

Líbí se vám můj nick?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ria®
Datum: 14.12.15 12:18
avatar

Mě se líbí Matouš, Jonáš, Andrej, Ondra, Michal, nebo Mikuláš - Miki.. Pro holčičku Marie, Viktorie, Lea, Anna je krásný jméno.. :).


doplněno 14.12.15 12:28:

U nás se bavíme historkou, že když se narodil brácha, měla to být jistojistě holčička - tak byly připravené jen dívčí jména.. po dvou měsících mu každý z příbuzných říkal jinak - Pavlík, Petřík, Matěj, Marek.. :D až pak taťka zašel na matriku a rozhodlo se :D..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: strakatypes
Datum: 14.12.15 12:22

Čestmíra je tak snadno zapamatovatelné, že kdo ji v dospělosti potká, tak na ni nezapomene. Doma byste jí stejně říkali Mirko. Nehledě, že jak již někdo píše, dlouhé jméno k dlouhému příjmení nee. A to ještě nevíme, jestli se vdá a přijme mužovo jméno /již se proti tomu pár gender-lidí*ee* ohradilo/, jak bude ladit.

Jména mějte již připravené, je potřeba vystavit rodný list, za nás to již takto fungovalo. Co se tradovalo, tak koupě kočárku se nemělo uspěchat. Ale dříve kočárky /80tá léta/ nebyly, tak byl každý rád, když zrovna nějaký sehnal a bral co bylo. Vozítko se dalo k někomu a bylo to.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.15 12:38
avatar

Při výběru zapomeňte vzhledem ke koncovému R nejen na PetRa, ale i RobeRta, AlbeRta a další jména, která by se s příjemním Růžička nevyslovovala nejlépe.

O tom, že by se jméno nemělo vybírat před narozením, nic nevím. Pro odlehčení přidávám rodinnou historku. Snacha věděla, že své holčičce dá jméno Zuzanka už někdy od puberty, dávno předtím, než se vůbec s mým synem seznámila. Otěhotněla a ultrazvuky potvrdily, že máme chystat růžovou výbavičku. Jméno bylo jasné. V den porodu mi pak syn zavolal památnou větu: "Zuzanka má koule." Takže je to Petr. A pak ještě Pavel a poslední Tomáš. A já vřele doporučuji, aby už Zuzanku nechali někomu jinému.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: strakatypes
Datum: 14.12.15 12:57

Bimbam: Tak to je hezký a ze života!*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.15 12:49
avatar

Z důvodu výslovnosti by jméno nemělo končit stejnou hláskou, jakou začíná příjmení (Petr Růžička raději ne). A z praktických důvodů by se nemělo v rodině opakovat (pokud to není vyloženě rodinná tradice). Jiná omezení nevidím :)


doplněno 15.12.15 10:27:

Když někdo volá Lenku, ozvete se všechny nebo žádná (protože si myslíte že volá tu druhou)? :) Nebo když Lenka dostane dopis nebo balík, kdo ho otevírá? :) Já netvrdím, že je to problém, zvlášť když jste už zvyklí, ale stejně mi to připadá nepraktické.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.15 22:07

Jethro. Jaké praktické důvody? Já jsem Lenka I , dcera Lenka II, vnučka Lenka III ! Žijeme spolu v jedné domácnosti a žádné problémy s tím nejsou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 15.12.15 10:48
avatar

jethro souhlas,partner je už třetí Vojtěch a dokuď bydleli všichni pohromadě,tak žádné soukromí nebylo,do dopisů se lezlo běžně.To by museli mít každý jiný bankovní ústav apod.aby už podle hlavičky pochopili,pro kterého to je.Nedejbože když došla upomínka na balík,tak nastalo vyšetřování,kdo si co objednal.A pro mě nejhorší,že když tchýně mluví o Vojtovi,dodnes nevím o kterém ta danná historka jeale nechávám ji mluvit a nepřemýšlím nad tím,hlavně ať se vykecá*nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: m123
Datum: 14.12.15 22:10

My máme v práci Oskara Růžičku a vůbec mě nenapadlo, že tam to R nějak blbě zní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.12.15 15:55

Nepomohla by třeba tahle stránka http://www.detijmena.info/? Pak ještě existuje knížka Jak se bude jmenovat nebo novější Jak se bude vaše dítě jmenovat. Tam je i vysvětlen původ jména, různé zdrobněliny a varianty v cizině apod.


doplněno 15.12.15 16:01:

sakryš ten otazník v odkazu byl odražen ale přiskočil, takže odkaz je nefunkční. Správně je to http://www.detijmena.info/

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.