Skákání panáka

Od: Datum: 27.10.15 21:29 odpovědí: 11 změna: 01.11.15 17:28

Ahoj lidi (hlavně holky),snažíme se dětem přiblížit hry našeho dětství např. skákat panáka,ale rozcházíme se už v jeho podobě a nemůžeme si (některé i po 50ti letech) vzpomenout na přesná pravidla. Prosím poradte.Jedny (hlavně ty z Moravy) kreslí panáka takto: tělo 3 čtverečky na sobě, ruce rozdělené na 3 obdelníčky, jeden čtvereček krk ,rozpůlený kruh jako hlava a na ní čtvereček jako klobouk. Druhá skupina žen v rodině (ta z Čech) si ho pamatuje takto:3čtverečky na sobě je tělo, na tom dva obdeníky ruce, krk a rozpůlený kruh hlava.Díky za odpovědi.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.10.15 21:43

Jojo, já jsem z Čech. Ruce mají dva obdélníčky a klobouk neníííí Skok, skok, skok (jedna noha), ruce (obě nohy), skok, hlava (obě nohy), otočit a zpátky. Jak se to skáče s kloboukem? To se člověk obrací na jedné noze?

Ohodnoceno: 2x

Od: liduli
Datum: 28.10.15 13:45

...jsem z Moravy a přesně tak jsme to skákaly (holky) my

Ohodnoceno: 0x

Od: ruze®
Datum: 27.10.15 23:20

Myslím,že dětem je celkem jedno,kolik čtverců panák má a klidně si vymyslete i svoje pravidla skákání,jde hlavně o to,že si toho panáka i vy s dětmi zaskáčete, budete se věnovat hře se stejným zaujetím,jako ony a pěkně si to s nimi užijete!

Ohodnoceno: 1x

Datum: 27.10.15 23:29

klobouk byl myslim 10 nebo 11, rozpulena hlava, krk, 3 kostky ruce, 3 nebo 4 kostky telo... klobouk byl stopro, ale jak se skakal nevim :)

doplněno 27.10.15 23:33:

tak jsem mrkl i do google a pote, co jsem videl obrazek jsem si stoprocentne jisty, ze 4ka byla mezi rukama, takze klobouk byl 10 (vyrustal jsem na severni morave)

Od: babusa
Datum: 28.10.15 07:12

My si kreslili toho panáka,co sem dal joudic.Klobouk jsme tam neměli.A jsem z Moravy.

Datum: 28.10.15 12:39

To je sranda, jak je to všude jinak. Já ho pamatuju taky bez klobouku, ale i bez 4. Tedy ruce jen dva čtverce. 3x po jedné nohy(tělo), 1x ruce obě nohy, 1x krk jedna noha, hlava obě nohy, otočit a po druhé noze zpátky. Severní čechy-Liberecko.

Od: pegas
Datum: 29.10.15 16:18

ahoj všem

jsem také ze Severních Čech a pamatuji si to stejně s tím, že jsme pak měli kámen, ten jsme postupně házeli na políčka od nejbližšího dál a to políčko jsme museli při skákání vynechat, při cestě zpět se ohnout (i na té jedné noze) a kámen sebrat. Když to jeden zkazil pokračoval druhý. - to jen jako tip, jak to lze také ještě skákat (pro trošku větší děti).

Ohodnoceno: 1x

Datum: 29.10.15 23:19

Tak také podávám raport z našeho města (Hořice). Panák jako namaloval Joudic, a házel se kámen jako popsal Pegas *placni*

Datum: 31.10.15 06:56

Já jsem z pohraničního města, kde v padesátých letech přijela spousta Řeků A jejich děti, mí spolužáci, přivezli Řeckého panáka. Byly to 4 obdélníky na šíř, cca 100 x 50cm. Házelo se plochým kamenem nebo kouskem cihly. Kamínek se hodil do 1. pole, doskákalo se na konec, obrátka a zase na téže noze ven, po cestě se kamínek vykopnul. Tak se házelo postupně do každého obdélníku. Po cestě se kamínek vykopnul. Ne až ven, ale postupně. Ze 4., do 3., do 2., do 1. a pak ven. Všcko se muselo zvládat na jedné noze. Kamínek musel přistát v předchozím obdélníku. Nesměl zůstat v témže nebo ho přeletět nebo zůstat na čáře. To byla chyba a skákající musela počkat na další kolo. :-D A "školku" s míčem je také učíte? O zem, o zeď?

Datum: 01.11.15 17:28

Právě nedávno jsme se s přáteli bavili o hrách venku v našem dětství , vzpomínali jsme na hry které již dnešní děti neprovozují, jako je právě panák, skákání přes švihadlo, školku s míčem o zem nebo o zeď. Dále " Honzo vstávej, škatule hejbejte se a vůbec my jsme byly pořád v pohybu . Moje děti , hlavně děvčata tak ta hrála " gumu a každý den před okny skákala. Dnešní děti umějí jen sedět u počítače , tabletu a televize.Záleží jak se k tomu staví rodiče. Moje dcery se snaží to omezit a jsou s dětmi co nejvíce venku.Jiná doba jiný mrav se říká , ale není to špatné se k tomu vracet...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.