Materska

Od: Datum: 04.10.15 15:44 odpovědí: 4 změna: 05.10.15 09:33

potebuji poradit.otehotnela jsem dyl nez jsem chtela.malymu nez porodim uz budou 3 roky takze se ptam nebudu moc nastoupit do prace protoze uz jsem tehotna a malymu uz pred porodem asi 2 mesice budou 3 roky tak se ptam zda budu mit narok opet na materskou dovolenou a zda mi zamestnavatel bude drzet misto dalsi 3 roky.mam smlouvu na neurcito.prosim muze mi to nekdo vysvetlit diky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.10.15 17:31
avatar

Nárok na mateřskou mít budete.

Je třeba rozlišovat mateřskou a rodičovskou dovolenou na jedné straně a peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek na straně druhé. Všechny tyto termíny navíc dokáže obecná řeč smotat do nesmyslných kombinací.

Mateřská dovolená je pevně spojena s vyplácením dávky peněžitá pomoc v mateřství (PPM). Pokud na ni z nemocenského pojištění vznikl nárok, trvá obvykle (u jednoho dítěte) 28 týdnů, obvykle začíná 6 - 8 týdnů před očekávaným datem porodu.

Poté se žena může vrátit do práce nebo oznámit nástup na rodičovskou. Nikoli požádat, ale oznámit, protože na rodičovskou dovolenou je nárok. Ovšem nesmí na oznámení zapomenout, protože některé matky na rodičovskou jít vůbec nechtějí a tak zaměstnavatel může předpokládat, že se po půlroční mateřské žena vrátí do práce. Oznámit musí také její předpokládanou délku.

Rodičovská dovolená ("rodičovská") představuje neplacené volno, které má zaměstnavatel povinnost poskytnout zaměstnancům-rodičům v délce, o kterou požádají (mohou také oba zároveň), maximálně do 3 let věku dítěte, viz § 196 zákoníku práce. Nezaměstnaní rodiče tedy nemohou "být na rodičovské".

Rodičovský příspěvek (rodičák) je dávka, kterou si v případě splnění podmínek může (pouze) jeden z rodičů rozvrhnout na dobu trvání až do věku 4 let dítěte. Bez ohledu na to, jestli zároveň čerpá rodičovskou dovolenou.

Skutečně čtyři roky ale pobírá rodičovský příspěvek jen matka, které nevznikl nárok na mateřskou dovolenou a s ním spojenou PPM. Ta ode dne porodu do čtyř let věku dítěte pobírá rovnou rodičovský příspěvek v pevně stanovené výši a délce trvání, kterou nemůže změnit. Tento případ se obvykle týká studentek, které nesplňují ještě povinnou dobu nemocenského pojištění pro nárok na PPM.

Nejpozději po třech letech je nutné buď nastoupit do práce, nebo ukončit pracovní poměr, nebo požádat zaměstnavatele o neplacené volno, obvykle do 4 let věku dítěte. Takže požádáte o neplacené volno do data nástupu na další PPM.

Rodič se může vrátit do pracovního poměru např. po 2 letech a přitom stále ještě pobírat rodičovský příspěvek až do věku 4 let dítěte (pokud zajistí řádnou péči o dítě ve školce, prarodiči, apod.).

Konkrétní místo zaměstnavatel "drží" jen po dobu pobírání PPM. Po skončení rodičovské dovolené zaměstnavatel pracovníka nemusí zařadit na jeho původní místo. Povinností firmy je zařadit zaměstnance na místo odpovídající pracovní smlouvě, tedy sjednanému druhu práce.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 04.10.15 17:41

rodičovská dovolená na starší dítě může být maximálně do tří let věku dítěte. na mateřskou dovolenou s mladším dítětem můžete nastoupit nejdříve osm týdnů před termínem porodu. takže pokud jde o dva měsíce, tedy osm týdnů, neměl by to být problém - prostě až vám skončí rodičovská dovolená, tak místo nástupu do zaměstnání plynule navážete dovolenou mateřskou.

pokud by to o nějaký ten den nevycházelo, tak je asi nejschůdnější řešení domluvit si se zaměstnavatelem na ty dny neplacené volno. předpokládám, že by na něj zaměstnavatel mohl přistoupit, protože povolit v tomhle případě neplacené volno je asi i pro něj jednodušší, než vám na těch pár dní hledat nějakou práci. pokud máte z minula nevyčerpanou dovolenou, máte nárok si po rodičovské dovolené vyčerpat tu (čímž byse nemusela žádat o neplacené volno, nebo alespoň ne na všechny dny), nicméně většinou žádná dovolená nezbývá, protože obvykle si ji ženy dovyčerpají už po skončení mateřské dovolené.

poslední možností je na těch pár dní jít na nemocenskou, pokud budete ve vysokém stupni těhotenství, pravděpodobně vám ji lékař i napíše. ale není to čisté řešení a musít počítat s tím, že v té době budete muset dodržovat vycházky, čili nebudete moct se starším dítětem chodit po venku dle potřeby.

pokud dojde k jednomu z těchto řešení, tak ano, zaměstnavatel vám znova musí držet místo až do tří let mladšího dítěte. nesmíte ovšem podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru, to by potom pracovní poměr skončil.

Ohodnoceno: 6x
 
Datum: 04.10.15 18:18
avatar

Bude-li zaměstnání stále trvat, bude zaměstnavatel povinen

Vám poskytnout mateřskou (MD, 28 týdnů)

i rodičovskou (RD, maximálně do tří let věku dítěte) dovolenou

(obojí je volno na péči o dítě od zaměstnavatele).

____

Neptáte se spíše na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění) a rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka)?

Vznikne-li nárok na další PPM za trvání stejného zaměstnání do čtyř let věku předchozího dítěte, budete mít na PPM nárok. PPM se vypočte ze stejného vyměřovacího základu jako u předchozího dítěte, bude ± stejná jako u prvního dítěte. Na RP má nárok každá rodina bez ohledu na předchozí zaměstnání (pokud by v rodině nebyl nárok na PPM, vznikne od porodu nárok na RP).

Na MD a PPM můžete nastoupit 8 až 6 týdnů před předpokládaným termínem porodu. Tzn., že se budete muset o pár dnech či týdnech nějak dohodnout se zaměstnavatelem. RD lze poskytnout maximálně do tří let věku dítěte, ale můžete požádat o neplacené volno (podle mne by zaměstnavatel mohl žádosti v tomto případě vyhovět).

_____

Zaměstnavatel Vám "držel místo" jenom po dobu MD (prvních 28 týdnů). Po skončení RD je povinen Vás zaměstnat, ale nemusí Vám už nabídnout původní pozici (může nabídnout jakoukoliv práci odpovídající pracovní smlouvě).

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 05.10.15 09:33

A co nastoupit na nemocenskou? 2 měsíce a něco před termínem vám to každý gynekolog napíše...Pak se jen 6-8týdnů před nástupem na MD ukončí nemocenská a lynule naváže na MD. Nevím jak vy, ale mě by zaměstnavatel v ničem nevyhověl a takto bych to řešila já.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.