Výpočet rodičovské dovolené

Od: Datum: 20.07.15 21:00 odpovědí: 5 změna: 25.07.15 00:24

Dobrý den, našel by se zde někdo kdo by mi mohl poradit, když na sociálce paní nevěděla? Chtěla by jsem se zeptat na výpočet měsíční dávky na rodičovské dovolené od sociálky. Je státem dáno 220 000 Kč na rodičovskou, já si vybrala tříletou variantu, tudíž 36 měsíců, a teď nevím - zaměstnavatel mi platí 6 měsíců peněžitou pomoc v mateřství a nevím jestli těch 220000 mám dělit 36 měsíci nebo pouze 30 měsíci (odečten půlrok od zaměstnavatele)
Děkuji za jakoukoliv odpověď věřím, že tady mi poradí lépe než na úřadě :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.07.15 09:19

Na úřadě Vám nedokázali odpovědět, protože se nepřesně ptáte.

Mateřská (MD) a rodičovská (RD) dovolená (doba, kterou trávíte s dítětem),

je volno, které Vám na péči o dítě poskytne zaměstnavatel (nevyplácí se).

Po dobu MD Vám OSSZ (nikoliv zaměstnavatel) vyplácí peněžitou pomoc v mateřství (PPM),

potom budete mít nárok na rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka).

Na PPM je nárok po dobu 28 týdnů, od 29. týdne budete pobírat RP.

Nezapomeňte zaměstnavatele písemně požádat o poskytnutí dovolené (na tu Vám vznikl nárok během MD).

Začátek dovolené musí bezprostředně navazovat na MD (i kdyby navazovala sobota, neděle nebo svátek).

V žádosti o RD uveďte jako počáteční datum den navazující na dovolenou.

Obě písemné žádosti zaměstnavateli doručte cca 7 – 10 dnů před skončením MD.

RP můžete začít pobírat již v době dovolené.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 21.07.15 13:37

IVZEZ, děkuji ti za odpověď, mě zmátlo, že na výpisech z banky jsem měla psáno, že mi peněžitou pomoc posílal zaměstnavatel a chodila mi 6 měsíců poštou ve výplatní den i výplatní páska s peněžitou pomocí v mateřství od zaměstnavatele. Evina

Datum: 21.07.15 15:17

OSSZ zasílá PPM prostřednictvím zaměstnavatele.

Ale jde o dávku nemocenského pojištění, proto OSSZ.

Vyčerpala jste v návaznosti na MD dovolenou?

Ještě k tomu RP:

Měla byste si přesně propočíst, kolik týdnů jste byla na MD a pobírala PPM, a od následujícícho týdne požádat o RP. Výplata PPM začíná 8až 6 týdnů před předpokládaným termínem porodu, takže by Vám po skončení MD a PPM do dovršení 3 let věku dítěte mělo zbývat o 1,5 až 2 měsíce více (31,5 až 32 měsíců – podle toho, kdy jste začala pobírat PPM).

Ohodnoceno: 1x

Datum: 22.07.15 19:30

Ivzez, o tom, že by OSSZ zasílala PPM prostřednictvím zaměstnavatele, nic nevím. OSSZ spočítá a zašle částku PPM na účet nebo na adresu žadatelky - podle toho, co si v žádosti uvede. Od zaměstnavatele potřebujeme pouze přílohu k žádosti o dávku, na které z-tel potvrdí vyměřovací základy a vyloučené doby v rozhodném období, aby bylo z čeho dávku spočítat.

doplněno 22.07.15 19:31:

Nevím, co to paní chodilo, leda že by jejím zaměstnavatelem byla správa. Pak to možná nemusela rozlišit.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 25.07.15 00:24

Díky za opravu,

nějak mi to v tom vedru nemyslí...

(Dříve dávky nemocenského pojištění chodily prostřednictvím zaměstnavatele.)

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.