Černé brambory po uvaření

Od: Datum: 17.06.15 19:46 odpovědí: 15 změna: 19.06.15 15:24

Proč jsou někdy brambory po uvaření některé tmavší. Proč se to stane? Případně co dělám špatně?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.06.15 19:57

Odrůdová náchylnost, přehnojení. Špatně neděláte nic (pokud je tedy máte koupené).

doplněno 17.06.15 22:37:

Také špatné skladování. Teploty ve skladu nad 10 nebo pod 3 stupně.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 17.06.15 20:11

Ano, jsou koupené. Dík za odpověď.

Datum: 17.06.15 19:58
Nenechavas je oskrabane na vzduchu?
doplněno 17.06.15 20:50:

Tak jinak, hodíš každou bramboru po oškrábání ihned do vody nebo na ně vodu napustíš až po oškrábání všech?

doplněno 18.06.15 00:02:

Každou oškrábanou bramboru rozkrájím a hodím do hrnce se studenou vodou. Potom vodu sliji, napustím novou a dám vařit. Nikdy se mi nestalo, že by nějaká brambora ztmavla.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 17.06.15 20:08

nenechal ,oškrabal a dal vařit

Datum: 17.06.15 23:29

tak jak to dělám vždy oškrabu a pak ne ně tu vodu napustím a některé jsou zkrátka ´´černé´´

Od: ben®
Datum: 17.06.15 20:36

Dobrý den, nikdy jsem toto nezpozoroval. Dáváte do hrnce k bramborám také vodu?

Zdravím!

doplněno 17.06.15 23:55:

pilivoj - myslím, že s tou černou barvou brambor to přeháníte. Navrhuji barvu tmavě žlutou nebo světle hnědou. Nebo ty brambory připálíte, protože vyvaříte vodu.

Datum: 17.06.15 20:51

Těžko bez informaci sdělit, ale největší šanci na výhru mají brambory, které jsou druhově k této vlastnosti náchylné. Je nutné kupovat a sledovat různé druhy a typy brambor a uvidíte, že se pak vyvarujete brambor, které černají.. Pak budete míit své oblibené druhy.. Brambory také nesnáší častou manipulaci - např. obírání klíčků, pak se mohou odměnit právě tím, černáním.., takže nízká teplota skladování je nade vše.., ale jak toto docílit v domácích podmínkách, je těžké - mnohdy nemožné..

Datum: 19.06.15 15:24

Opravdu nemyslím tmavě žlutou ani světle hnědou. Brambory nepřipaluji. Po uvaření vypadají normálně, pak jakoby od vnitřku tmavnou,ta tmavá barva se jeví černá.

Ještě jsem měl zbytek a použil jsem ocet jak mě tady radila paní a nezčernaly.

Až se mě podaří koupit tu odrůdu a stane se to zas, vyfotím Vám to.

Od: mp
Datum: 17.06.15 23:54

V tuto roční dobu bych si s tím nelámal hlavu. Staré pozdní brambory právě dožívají (a doprodávají se) a nové jsou zatím poměrně drahé (a nikterak zvláště kvalitní). Černou bramboru zkušený loupač dobře pozná. Ale zase při ohřátí se její barva trochu změní k lepšímu. Tak to někdy nechá. Jinak finta - sám si někdy pomohu nepatrným přidáním kurkumy, jako přírodního barviva. Je bez chuti, a určitě barvu brambor vylepší - zase se to nesmí přehnat, neb to každý pak prokoukne.

Datum: 18.06.15 00:19

Tmavá brambora zřejmě obsahuje málo draslíku, protože jsem kdysi v rádiu slyšela, že přítomnost draslíku omezuje tmavnutí brambor po uvaření. Když vařím specielně brambory na salát, přidávám do vody trochu octa,aby neztmavly-funguje to.

Datum: 18.06.15 00:29

tak zkusím ten ocet, a budu doufat, že příště koupim jinou odrůdu nebo nepřehnojené. Je to divné-protože ztmavne jen třeba polovina - ne všechny.

Datum: 18.06.15 01:07

Asi jste si špatně vyložil moji odpověď, nebo jsem se já špatně vyjádřila. Ty brambory, které po uvaření zčernají, obsahují málo draslíku, ostatní mají vyvážený poměr, proto nemusí všechny zčernat. .

Ohodnoceno: 2x

Datum: 18.06.15 06:49

Ten ocet k vaření brambor na salát, ten mě zaujal. :-D Když se vaří zelňačka, tak se bramborky vaří zvlášť, protože s kyselým zelím ztvrdnou. Ahááá, teď mi došlo, že je to tak. Když se na salát nepoužijí salátové brambory, třeba rohlíčky, pak aby se nerozpadaly, nemazaly a místo salátu nebyla pomazánka, octem do vaření se zpevní a po nakrájení každá kostička zůstane pevnou kostičkou. Pro barvu ocet určitě nebude. ;) Tazateli, v čem brambory vaříte? Černají brambory vždycky, v každém hrnci? Nebo jen v některém?

Datum: 18.06.15 09:24

Babkazov, je to přesně tak. Brambory se nerozvaří, ale i po vychladnutí nezčernají.

Datum: 18.06.15 08:58

Je to typem brambor,které koupíte.Taky se mi to stává.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.