Odnaučení od plen

Od: Datum: 14.06.15 19:15 odpovědí: 9 změna: 16.06.15 08:46

Dobrý den,

mám vnučku, je jí 20 měsíců a a teď když je teplo jsme ji chtěli naučit bez plenek.Necháváme ji venku i doma jen v kalhotkách nebo jen v šatečkách.Na nočník nechce, když se jí snažíme vysvětlit, aby si řekla až bude potřebu chtít vykonat, tak začne plakat, zkoušeli jsme na velký záchod - máme i rekukci pro dětičky nebo jí venku podržíme, aby počurala travičku, tak nic.Když se jí chce, začne být nervózní, přešlapuje a pak se stejně pomočí a velkou potřebu vykoná pouze do plenky a to když jde spát, nebo jedou autem apod.

Jsem z toho smutná, ráda bych jí pomohla, jinak je moc šikovná, ale nevím, jak jí pomoci, nechceme ji zbytečně stresovat.

Poraďte prosím

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.06.15 19:26

Nakoukněte do archivu: #Jak+naučit+dítě+na+nočník

Ohodnoceno: 0x

Datum: 14.06.15 19:50

Část rádců se mnou asi souhlasit nebude, ale já radím, abyste jí dali čas. Zároveň se ale snažte vypozorovat, kdy je na učení připravená - jakmile pláče nebo má jiné negativní projevy, netlačte.

Sestra učila neteř na nočník jakmile seděla. Teď je jí 23 měsíců, přes den a doma bez plen, ale často se počůrá (někdy i jednou denně). Takže vidíte, že to šlo pomalu, hodně pomalu. Byly i týdny, kdy to nedala bez pleny vůbec a na nočník si nesedla bez řevu, takže jsme ji nechali. No a někdy se zase nepočůrá několik dní za sebou.

Klučina od kamarádky (21 měsíců), toho do nočníku vůbec nenutili. Pak se jednou náhodou vyčůral, zatleskali "šikulka" a kluk si od té doby umí říct, i když má ještě dost často plenku. Prostě to vychytali.

Já se na to dívám takhle: Je teď a tady potřeba, aby holčička byla bez plen? Pokud ne, cvičte, trpělivě a pomalu, nenuťte, netrestejte, "nebuzerujte" (když se neteř začala dost počůrávat, často jsme se jí ptali, jestli nepotřebuje čůrat, byla z toho otrávená), ono to jednou přijde. Dívejte se, kdy je uvolněná a otevřená učení. Za úspěšný pokus chvalte, klidně moc a moc můžete jí i říct, aby se šla pochlubit někomu z rodiny, že udělala "kaka" (nazývali jsme tak i čůrání), nebo vyberte něco jiného, co by ji k tomu přitáhlo - to víte nejlépe Vy. Je to jako u jiných činností, ta, která přináší radost, je to, co chceme dělat.

Na velkou netlačte vůbec, plno dětí to tak má, že "pouze někde a nějak" mnohem déle. Nám zase třeba neteř nechce vůbec do plenky, jak se jí to tam pak rozetírá asi :( když ji to zastihne v autě, tak má problém :(

Je normální, že se nevyčůrá do trávy, ve Vaší náruči se svaly tak neuvolní, stejně tak na záchodě, pokud se musí přidržovat. Nočník je nočník...

Ohodnoceno: 3x

Datum: 14.06.15 20:05
Já myslím, že v článku v odkazu, píší přesně to, co si myslím. http://ona.idnes.cz/deset-ove…spx?c=A101019_145703_deti_job
Hlavně na ni netlačte příliš, ať ji neodradíte. U nás se osvědčilo, dávat děti na záchod v pravidelných intervalech - po probuzení atd kdy právě rodiče vypozorují ten okamžik, kdy je třeba a nočník byl vždy po ruce. Pak jsme chválili, ale nekárali když se nepovedlo. No a pak diskomfort - tedy žádné dítko nemá rádo počůrané kalhoty a tepláčky, na rozdíl od suché pleny, kde mají pohodlí. Neteři je teď dva a půl, zatím má plenu na noc, přes den si většinou už řekne, ale zlomilo se to teprve nedávno a občas to nestihne, protože nemá díky hraní čas..
Dříve nebo později, se to ale určitě naučí každé dítě ;)

Datum: 14.06.15 21:31

Sežeňte pár klasických bavlněných plen a dávejte je místo těch dnešních. Ono totiž dítě se současnými plenami, suchými i po použití nemá žádnou motivaci se učit něco jiného. Když ale zjistí, jak nepříjemné to po vykonání potřeby do hadrových plen může být, na nočník se obvykle velice rychle naučí.

Datum: 14.06.15 21:39
Pomalu a dejte tomu cas. Detsky mozek je individualni a kazdy se uci jinak. Syn ma 27 mesicu , nocnik mu nevadi , na velkou zajde na nocnik (ne vzdy to ale stihne , nebo si to neuvedomi) ale curani mu moc nejde. Holt snazi se a to je hlavni. Podle me moc tlacize na pilu...
Ohodnoceno: 2x

Datum: 15.06.15 18:02

Každé dítě je jiné, moje dcera neměla plíny už v roce, za a) byla šikovná a za b) jsem byla líná matka denně prát pleny, prostě v momentě kdy uměla sedět chodila na nočník i když se začátku jsem ji na něm podržela. První vnučka byla bez plín v 15ti měsících, nepočurala se od 2 let ani v noci, mladší vnučka má 15 měsíců, vidí-li nočník řve, je ochotná jít na WC ale jen pokud si tam dojde sama, vyčůrá se řekne čí-čí a zatleská si jak je šikovná, nějaké uchytávání nemá smysl, stejně se nevyčůra a musel by ji člověk "zlomit" aby ji na wc posadil. Na velkou to ani náhodou. Nestresujeme ji, bude léto a my doufáme, že v létě bude na zahradě bez plíny a naučí se. To máte jako když jsem vyšilovala, že starší vnučka je hluchá jelikož všechny děti co jsem znala mluvily jen ona ne a teď bych uvítala kdyby aspoň chvilku byla zticha.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 16.06.15 07:57

No vidíte, každé dítě je úplně jiné. A jinak taky dozrává a vyvíjí se spojení mezi mozkem a svěrači. ;) Z našeho malého, vnuka, jsme už začínali být rozmrzelí. Začátek léta, po prázdninách měl jít do školky a on bez plen být nemohl. Když počural sedadlo v autě a mamina ztratila nervy a řvala, malý pravil: "Hoď na to novin, to se vsákne!" To bylo na hlavu. Vyslovoval er, logicky uvažoval, slovní zásoba byla úžasná a jako blbeček se počurával. A to i já i dcera pracujeme s malými dětmi! A najednou, ze dne na den mu to došlo, spojení se navázalo a už se nikdy, ani v noci nepočural. Není to o inteligenci nebo o návyku, je to o vývoji mozku a jeho částí.

Datum: 16.06.15 08:41

podstatná, nicméně zcela vynechaná, informace je - jak ji na nočník učí její rodiče? toho byste se měli držet, jinak holčině naděláte v hlavě smíš zmatek, než pomůžete.

jinak já mám děti tři a na nočník jsem je neučila vůbec, když jim dostatečně dozrála nervová soustava, začaly chodit samy. dvě děti v 21 měsících, třetí o něco málo později (mmch tohle dítě jako jediné bylo na látkových plenách, takže doporučované látkové pleny bych rozhodně nepřeceňovala... když tak nad tím přemýšlím, i kamarádky kluk, od narození na látkovách, začal chodit na nočník ve dvou letech - kamarádka je v tomhle stejná pohodářka, jako já, taky si počkala, až dítě dozraje a učení nelámala přes koleno).

jinak žádné z mých dětí si doma na nočník NEŘÍKALO. prošlo šlo a vyčůralo se do něj, a pak dál pokračovalo ve hře. z čehož vyplývalo, že doma musely chodit oblečené tak, aby to samy zvládly (já je měla v dlouhém triku s holým zadečkem) a že nočník musel být pro ně dostupný. jakmile takhle prvně akceptovaly nočník, tak potom zvládaly chodit i venku "na kytičky", nicméně i tak jsem jim asi dva dny dávala na ven nebo na spaní plenu, pro jistotu. druhá věc - dvě z mých, když měly plenu, tak ji použily. když ji neměly, použily nočník. nejstarší holčina měla problémy s kakáním, tak pomohlo počkat o čtvrt roku dýl - prostě jsem věděla, že kaká jenom do plenky, dostávala plenku na spaní. nečůrala do ní, ale kakala. ale taky jí to přešlo, kdo ví, proč ten blok měla.

jo, a moji nejstarší se moje máma taky snažila naučit na nočník. vím, že máma je hodná a vím, že by nijak vědomě vnučce neublížila, nicméně už jenom ta samotná manipulace směrem od plen k nočníku na holku zafungovala tak, že v době, kdy byla holka zcela bez plen, doma, u tchyně, venku, se mnou, beze mne... tak u našich se pořád počůrávala *nevi* (ale ona je holka od malička taková těžce tvárná s vlastním názorem)

Od: jmlc®
Datum: 16.06.15 08:46

Manželka pracovala za svobodna jako au-pair v Anglii. Měla na starost 2 děti - 4a6 let. Obě holčičky nosily pleny. Nebyly nemocné, měly línou matku. Bylo to dost složité...

20 měsíců je u někoho moc, u někoho málo. Klukům jsme nechávali plenky, dokud je sami chtěli - cca. do 2 let. Nechal bych to na ní - ať si zvykne. Hlavně nestresovat "pojď, tady to počůráme, rychle, no dělej..." To by se z toho jeden pos..l. Taky se může stát, že od 21 měsíců bude chodit na WC a ve 4 letech se začne počůrávat...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.