Jak obšít dírky?

Od: Datum: 27.05.15 06:33 odpovědí: 15 změna: 09.06.15 21:20
avatar

Dobrý den, celý život jsem hodně šila pletla...Ale neumím všechno. Včera jsem ušila dědovi dva nové povlaky na polštářek pod hlavu a neumím udělat dírky. Šila mi je pokaždé dřív babička, což už teď nelze.

Na stroji vůbec nevím, jak na to. Chtěla bych to zkusit ručně. Takovým hustým obnitkovacím stehem. Na internetu jsem k tomu nenašla vůbec žádnou radu a pomoc, když si zadám "obšívání dírek", vyskočí mi plno nabídek na speciální nitě na obšívání dírek. Postup žádný.

Zajímalo by mě hlavně jedno. Když dírku obšívám, nejprve si ji rozstřihnu a obšívám tu díru? Nebo to ušiju na látce kolem dokola a teprve po ušití dírku prostřihnu?

Pokud mi některá šikovná švadlenka poradí, jak na to, co nejvíc "po lopatě", budu ráda. Uvažovala jsem sice, že tam našiju patenty, ale ty zase po určité době často prádlo zatřísní rezem. Takže mě čekají 4 dírky. Předem děkuji za pomoc. *slunce*Jaga.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.05.15 06:43
avatar

Protože ani já (tedy má žena) nevím jak obšít knoflíkové dírky, řešíme to použitím druků. Je to jednoduché, rychlé a spolehlivé řešení. *palec*

Ohodnoceno: 3x
 
Od: ben®
Datum: 27.05.15 06:45
avatar

Dobrý den, zde máte "profesionální" návod - snad se dílo podaří i Vám. Zdravím!


doplněno 27.05.15 07:06:

babajaga - proč radí kluci? Protože dávali ve škole při ručních pracích asi větší pozor .

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.05.15 07:00
avatar

Díky, čekala jsem nějakou švadlenku a mile mě překvapilo, že v šití radí kluci. ;)

Ten postup od Bena je prima, to bych mohla zvládnout. Je jen škoda, že pro takové účely zvolí ženu levorukou, líp bych to pochopila od pravačky. Ale i tak to snad půjde.

Něco podobného jsem hledala na netu, ale marně. Odpoledne se do toho pustím. Díky. Jaga.

doplněno 27.05.15 07:15:

Pro Babku z OV: Na tom opravdu něco je, jen včas uvažovat. Když je to přeložení opravdu velké, polštář z toho nevyklouzne a zapínání není třeba. *palec*

Jenže já už mám ušito, jen s malým přeložením pro knoflíky. Neměla jsem moc látky, vyšlo mi to jen tak právě akorát, byly to takové 2 různé pestré zbytky bavlny. Takže bych na to velké přeložení stejně neměla materiál.

Ale příště si na to dám pozor! :-D Člověk se učí celý život.

Datum: 27.05.15 07:04
avatar

Sešpendlit, nakreslit, rozstříhnout, obstehovat a až pak šít. *palec* Všecky polštářky, které šiju, šiju bez zapínání. 2x délka polštářku + cca 30cm. Pruh látky na krátkých stranách začistím a přeložím přes sebe. Přeložení posunu do kraje a ušiju. Na fotce, to jsem přidala málo, mohla jsem o cca 10cm přidat. ;) A je klid s dírkami a knoflíky.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ctenar*
Datum: 27.05.15 07:19

Jako malé dítě jsem pozoroval mámu při šití na stroji a dírky dělala následovně (ušila se šít v kurzu šití, takže předpokládám, že to je nějaký běžný postup dělání dírek): na mašině je takový přepínač, který v poloze uprostřed vypadá jako klikatá čára, v poloze vpravo má "kliky" (trojúhelníčky) jen vpravo a v levé poloze je zase má jen vlevo.

Dírka se začne šít s knoflíkem uprostřed. Ušije se asi 3mm, pak se přepne do polohy vpravo a šije se dále dopředu vlastní délka dírky (podle velikosti knoflíku + rezerva), tak se opět přepne do polohy uprostřed a šije se opět rovně další ty asi 3mm. Pak se zastaví, zmáčkne se tlačítko zpětného chodu a šije se zpátky. Opět nejdříve s knoflíkem uprostřed (šije se další klikatá čára přes už tu jednou ušitou), v místě, kde začíná jen ta pravostranná klikatá čára, se přepne knoflík DOLEVA a šije se levá klikatá čára vedle té pravostranné. Až se dojede do místa, kde pravostranná klikatá čára končí, tak se knoflík opět přepne doprostřed a přešije se opět další klikatou čarou i ten druhý konec dírky (tedy ta část, kde se začínalo).

Pak se to vyndá z mašiny a látka mezi pravostrannou a levostrannou klikatou čárou se prosekne dlátem (podložte si látku kouskem dřeva, ať si neproseknete stůl nebo mašinu :) )

doplněno 27.05.15 07:25:

Myslím, že jsme měli tento šicí stroj. Ten přepínací knoflík je ten spodní, jak jsou ty 2 na tom červeném pozadí. Jsou tam vídět ty klikaté čáry. Asi ale bude záležet, jestli váš šicí stroj tuto funkci šití knoflíkových dírek umí.

doplněno 27.05.15 07:29:

Trošku jsem to popletl - měli jsme tento šicí stroj. Pamatuji si ten červený knoflík, který když se zmáčkl, tak šicí stroj šel pozpátku tak, jak popisuji ve svém návodu.

doplněno 27.05.15 07:32:

A ještě detail toho knoflíku s těmi klikatými čárami.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.05.15 08:02
avatar

zdravím babujagu - jako pravák bych tu dírku začala obšívat z rohu po levé straně (ona začala po pravé), abych to neměla "přes ruku", až budu přehazovat nit přes špičku jehly - jinak v tom žádný rozdíl není...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sepi®
Datum: 27.05.15 10:11
avatar

Zdravím))pokud šiju povlečení, tak udělám dírky na šicím stroji)) chce to vyzkoušet možnosti šicího stroje)) ale někdy je dělám ručně, a v tom případě proříznu dírku až po obšití,protože vypárat nit mohu vždy)) dirku prořezávám tím šicím párátkem,na tohle je bezva,bo s ním mohu párat,a díky ostré špičce a řezací oblince pak krásně dirku proříznu ))tak ať se zadaří ))

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 27.05.15 11:29

Když jsem lenivá, tak na malý polštářek přišívám v místech, kde by byl knoflík s dírkou, kousek suchého zipsu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.05.15 11:33
avatar

Uško je to lepší než knoflíky, dírka se časem vytáhne a pak se to rozepíná. Mamka mi na povlečení dává zips nebo právě sucháč.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.05.15 06:31
avatar

Díky, děvčata, za rady, ale já jsem děsný prezent. Kovové druky a patenty nechci kvůli případnému pozdějšímu zarezivění.

Suchý zip? Dobré řešení, ale ložní prádlo vyvářím, pokud je barevné, peru aspoň na 60 stupňů. Tak si myslím, že ty suché zipy z umělé hmoty by asi brzy vzaly za své. Pokud se mi do ruky dostalo povlečení z té mačkané uměliny /čínské/ - umělý krep, což se pere na 30 stupňů, dávám to hned do pytlů na charitu. Smeká se to, deka v tom klouže, studí to, lepí to, prostě to nemám ráda. Vzpomínám na doby poctivých damašků nebo kanafasů. V tom se, panečku, spalo.

Díky "Čtenářovi" za dlouhý a pěkný článek ohledně šití dírek na stroji. Mám kufříkovou Veritasku, už hodně let, návod už dávno nemám. Dole nějaký čudlík je, na přepínání, ale nevím si s tím rady.

Včera odpoledne nakonec přijela neohlášená návštěva, tak se nešilo. Až se do toho pustím, povede-li se, dám sem fotku obšitých dírek. Mám z toho kapánek strach, ale jsou i horší věci v životě.

Mějte se všichni hezky, dík za rady. *slunce*Jaga.

Od: ctenar*
Datum: 28.05.15 07:00

Mám kufříkovou Veritasku, už hodně let, návod už dávno nemám.

Pošlete sem fotku nebo typ/model a my vám ten návod dohledáme. ;)

doplněno 28.05.15 07:11:

Není to náhodou tento model?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.05.15 17:03

Ano ,,nejprve se udělá dírka a pak se to pěkně místo vedle místečka obšije,,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzajm
Datum: 02.06.15 23:23

Je možné našít i tkaničky a tak povlak "zavírat", ale pokud trváte na dirkách, tak ji označíte - čárka, a pak na stroji hustým entlem obšijete jednu polovinu, čili k čárce (raději nechat čárku vidět, pak po obrácení do "protisměru" hustým entlem obšijete dirku z druhé strany, opět do blízkosti čárky. Potom opatrně "párátkem", žiletkou nebo nůžkami dirku na čárce proříznete. Píšete, že jste hodně šila, tak si určitě poradíte i s širším entlem na začátku a konci dirky. Když se mi nechtělo dělat na polštáři dirky i přišívat knoflíky (též na stroji), v kratší straně povlaku jsem při jeho šití udělal záhyb dovnitř, který pak drží sypek uvnitř, a není třeba nic zapínat (obrázek).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.06.15 16:56
avatar

Ahoj, všichni moji rádcové! Děkuji vám za to, že jste mi radili, jak na dírky k cíchám. Proto bych se teď chtěla pochlubit hotovým dílem. Zkusila jsem to podle Bena, bylo to pěkně "po lopatě", jen jsem si to musela přemyslet na pravou ruku.

A tady se podívejte - to jsou moje 2 první dírky! Na to, že jsou opravdu první v mém životě, nikdy jsem žádné nešila, si hrdě myslím, že to nedopadlo až tak špatně. A ty další budou třeba ještě lepší. Tak ještě jednou dík všem, hodně zdravíčka a pěkné léto! *slunce* Jaga.

Datum: 09.06.15 21:20
avatar

moc pěkné... *palec* na šicím stroji by to asi bylo rychlejší, ale takhle hezky by to nevypadalo... gratuluji a také přeji hezké léto...:)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.