PPM, rodičovský příspěvek

Od: Datum: 25.05.15 12:26 odpovědí: 9 změna: 26.05.15 01:13

Dobrý den, prosím o radu. Chtěla bych se zeptat jen jestli tomu dobře rozumím - PPM je na 28 týdnů, přičemž na mateřskou se jde dejme tomu měsíc před porodem, a pak pokračuje dejme tomu 6 měsíců po porodu. Na PPM navazuje rodičovský příspěvek, který je v tuto chvíli 220 000 Kč. Jak je budu čerpat, to si určím sama. Čili pokud bych ho čerpala do dvou let věku dítěte, budu dostávat 18 měsíců 11 500 Kč (vyšlo by to 12 200 Kč, ale 11 500 Kč je strop). Pokud bych chtěla do tří let dítěte, budu dostávat nějakých 30 měsíců 7300 Kč. Je to tak?

Co kdybych si zvolila dvouletou variantu, ale pak by si to rozmyslela, ale nebyla těhotná s dalším dítětem, tak bych byla doma rok bez jakéhokoli příspěvku?

Co když bych v době, kdy by bylo malému dva roky (a já měla zvolenou dvouletou variantu), byla těhotná, ale druhé dítě by ještě nebylo na světe, musela bych na tu dobu do práce nebo na nemocenskou? Nebo bych dostávala nějaký RP?

A pokud by se dítě narodilo ještě v době, kdy bych pobírala příspěvek na první dítě, jak by se řešil příspěvek na to druhé? PPM už by asi nebyla, ale mohla bych si opět volit variantu?

Děkuji za pomoc, kdo tomu rozumíte

doplněno 25.05.15 14:25:

Tak už mi zbývá jen odpověď na toto:

"Co když bych v době, kdy by bylo malému dva roky (a já měla zvolenou dvouletou variantu), byla těhotná, ale druhé dítě by ještě nebylo na světe, musela bych na tu dobu do práce nebo na nemocenskou? Nebo bych dostávala nějaký RP?"


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.05.15 12:37
avatar

Budeli mit jiz druhe dite a budete pobirat RP na prvni dite tak to se zrusi.

Muzete si pohybovat s RP klidne i kazdy mesic , nemusi to byt presne 3roky , ale klidne 2roky a 3mesice atd... vzdy se to vypocitava podle toho kolik jiz mate vycerpane a jak dlouho to pak chcete prodlouzit.

Klidne prvni rok budete brat nejvyssi castku a pak si to muzete prodlouzit az na ty 4roky.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ver®
Datum: 25.05.15 13:12

Všechno chápu, kromě první věty. Co se zruší? Jakože se zruší ta nevyčerpaná část RP a dostanu jakoby celou novou sumu na to druhé dítě a to si zase určím podle sebe?

Datum: 25.05.15 13:27
avatar

Ano presne tak , prvni nevycerpana PM se zrusi a najede ta nova. Toto ted resime , koncem listopadu bude druhy prcek. Manzelka proto zasla na socku a nechavala si to zrychlit , at v listopadu ma posledni svoji PM za prvni dite.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ver®
Datum: 25.05.15 14:24

Děkuji!

Datum: 26.05.15 00:37
avatar

PPM se nezruší, tu už byste měla vyčerpánu (pobírá se 28 týdnů).

RP náleží vždy jenom na nejmladší dítě v rodině. Výši RP si ale můžete upravit tak,

abyste částku 220 Kč dočerpala před nástupem na další PPM.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.05.15 14:55
avatar

Ano pokud vam skonci RP , musite na nemocenskou nebo do prace nebo na urad prace.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.05.15 01:13
avatar

Honzo, věnujte prosím svým odpovědím více pozornosti.

Nepřesnými a matoucími odpověďmi tazatelce nepomůžete.

(vztahuje se i na Vaši první odpověď.)

RP nijak nesouvisí se zaměstnáním.

Pro nárok na nemocenské je nutné nastoupit do zaměstnání nebo zaměstnavateli v den nástupu předat neschopenku. Jestli tazatelka zaměstnavatele písemně nepožádala o RD do dvou let věku dítěte, není zaměstnavatel povinen jí umožnit dřívější návrat do zaměstnání, tzn., že jí nevznikne nárok na nemocenské.

Evidence na ÚP je právem nikoliv povinností nezaměstnaných. Má-li tazatelka zaměstnavatele, ÚP ji nezaeviduje.

Výplata RP nesouvisí s délkou RD. Pokud maminka čerpá RD do tří let věku dítěte (tazatelka nezmiňuje o jakou délku RD zaměstnavatele písemně požádala), bude pravděpodobně třetí rok doma bez příspěvku, nemocenského, ...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.05.15 20:27
avatar

Jen upřesňuji - PPM není 6 měsíců po porodu, ale v obvyklých případech začíná 6-8 týdnů před porodem a trvá celkem 28 týdnů.

doplněno 26.05.15 16:29:

U další PPM u téhož zaměstnavatele do 4 let věku předchozího dítěte se zjišťuje nové rozhodné období, zjistí se nový neredukovaný DVZ, ten se porovná s neredukovaným DVZ u předchozí PPM a dávka se vyplatí z výhodnějšího základu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.05.15 01:01
avatar

Pokud maminka zaměstnavatele písemně požádala o poskytnutí rodičovské dovolenédo dvou let

věku dítěte, musí den po druhých narozeninách nastoupit do zaměstnání (RP může pobírat dál)

nebo (pokud by to bylo nutné) může v den nástupu zaměstnavateli předložit neschopenku.

Poslední možnost je požádat zaměstnavatele o poskytnutí další RD (maximálně do tří let věku dítěte).

Zdůrazňuji:

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, jejíž výplata nemá se zaměstnáním a zaměstnavatelem nic společného. Rodičovská dovolená (RD) je volno, jež zaměstnaným matkám/rodičům poskytuje zaměstnavatel. O RD je třeba zaměstnavatele požádat písemně.

Většina zaměstnavatelů toleruje (setkala jsem se ale už s tím, že zaměstnavatel psal zaměstnankyni, která jej nepožádala o poskytnutí RD, neomluvenou absenci a následně jí dal výpověď podle § 52 písm. g) – bez odstupného) nedoručení písemné žádosti o RD a poskytne RD i bez písemné žádosti.

V takovém případě automaticky počítá s RD do tří let věku dítěte a není povinen mamince umožnit dřívější nástup do práce. Protože je nemocenské pojištění po dobu RD pozastaveno, nemá maminka v případě dalšího těhotenství v době RD nárok na nemocenské. (Pro nárok na nemocenské je nutný nástup do zaměstnání nebo v den nástupu předat neschopenku.)

———

K PPM:

Narodí-li se další dítě za trvání stejného zaměstnání do čtyř let věku předchozího dítěte, vznikne znovu nárok na PPM (podmínkou je trvání stejného zaměstnání a nemocenského pojištění). PPM se v takovém případě počítá ze stejného vyměřovacího základu jako u předchozího dítěte (PPM by byla ± stejná jako u předchozího dítěte).

K druhé + poslední otázce: Nepobírala byste nic.

Honzových odpovědí si nevšímejte, zbytečně by Vás mátly.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.