Vaříte z masoxu?

Od: Datum: 08.05.15 19:25 odpovědí: 26 změna: 25.05.15 10:21
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: reginapida
Datum: 08.05.15 19:27
Já jo a podle tohoto kuchaře to není špatně, co myslíte vy? http://www.bezvarady.eu/pouzivejte-masox-do-polevek.html
Datum: 08.05.15 19:30
avatar

Masox používám léta a rád.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 08.05.15 19:38
avatar

Používám bujon hovězí, slepičí, zeleninový a také guláš. Vařím-li pohanku dám tam zeleninový, do guláše zase hovězí nebo guláš, slepičí to když se mi nechce dělat polévka, orestuju nastrouhanou zeleninu, přidám bujon a zavařím nudle-zdravá výživa to asi zrovna není ale vnučka tuto polévku miluje.Hovězí masox použiju když chci dochutit polévku (čočkovou, porkovou, fazolovu). Naposledy jsem masox hovězí ( s kečupem, medem + kořením) použila na naložení vepřového masa na gril, bylo to výborné.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hlucha*
Datum: 08.05.15 19:48

Občas si navařim kvanta vývaru do foroty a pak průběžně spotřebuji, ale masoxu se nebráním a taky ho dost používám. I ten sebehorší vývar, byť z kostky, je totiž lepší než ta sebelepší voda ;).

Ohodnoceno: 3x
 
Od: luha®
Datum: 08.05.15 21:16

Sladká nevědomost. Buďte rádi, že nevíte z čeho a jak se vyrábí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.05.15 11:32
avatar

z čeho a jak se tedy vyrábí?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.05.15 21:53

Zdravím,

jsem méně než podprůměrný kuchař,ale takovéhle srágory u mně v kuchyni nenajdete.Masox,bujony a magi - to jsou jen samé chemikálie - reklamám nevěřte.Třeba naprosto pro mně nepochopitelné je,když někdo vaří guláš,použije do něho i poctivý vývar a ve finále to dojebe chemickou kostkou...

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 08.05.15 22:23

Nikdy jsem ho nepoužil a nevidím důvod s tím začínat...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.05.15 22:38
avatar

Jo,používám a nevadí mi to.Dávám jej prostě jako kořenící přípravek.Nejíme moc maso a k dochucení soji,luštěnin,zeleninových směsí...jej dávám a k tomu další koření dle potřeby.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 08.05.15 23:06

Ahoj. Tak třeba já, pomocí Masoxů nevařím. Já poněkud nevařím vůbec. Mě je vaříno. Ale, zase ho sousedce kupuji. Další zvládá si věci kupovat sama. Tam se revanšuji jinak. Chápejte, nelze se šířit podrobněji.

doplněno 09.05.15 21:19:

Ahoj. Junku, ty jsi nepochopil, že žertuji. A navíc víš prd, s čeho se vaří v profi kuchyních. Nebo, nejspíš v některých. To jim tam ty ochucovadla vozí v 10-15 kg plechovkách a pytlích. Dále je pravda, že je to těm některým vedoucím stravování, zakázáno používat. Co ty víš o životě?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: junek
Datum: 09.05.15 15:08

Zdá se že @humbucker nepochopil jednoduchou otázku.

Profesionální kuchaři z masoxu nevaří.. I když jsem už v jedný kuchyni toto zažill...V běžné kuchyni by masox měl být po ruce, je to rychlé dochucovadlo pro případ, že se ´´cosi´´ nepovede...Běžně bych ho ale nedával...Člověk raději nechce vědět z čeho to vyrábějí...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.05.15 15:23
avatar

Junku to asi bude omyl, mám souseda profíka, šéfkuchaře v poměrně velkém hotelu a ten mi občas donese různá dochucovadla a i ten zatracovaný MASOX akorát to nejsou kostky ale je to jogurtový kelímek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: junek
Datum: 09.05.15 21:14

Ahoj, samozřejmě že to někde používají...Je to spíše o tom, na co je kuchař zvyklý..Podle mě je to lenost..a chyba majitele.. Ale pokud mu jde pouze kšeft...hosti do kuchyně nevidí..

Pokud ale šéfkuchař nedá dopustit na masocu ..magi...podravce..a dalších přísad...znamená to pro mě...že neumí dochucovat...

Vlastní vývar, který může mít ve větším množství připravený v chladícím boxu není problém, hlavně ve velkém hotelu..Nehledě na to že tam jsou učni.., který by měli tento vývar připravovat... Pokud je kuchař sám, tak bych to bral...ale při více osob má každý svou zodpovědnost...nehledě na to, že světový trend je jít cestou zdravé výživy...a koncept vyrobený z masoxu mi v tom nesedí..

Pracoval jsem mnoho let v zahraničních restaurací a hotelech v německu a švýcarsku...tak mohu srovnávat přístup k vaření a i k samotné práci...a pokud se chce restaurace pochlubit něčím novým, tak jedině, až když změní kuchaře...jelikož toho starého co tomu šéfuje už nepředěláte...a pokud ano..tak je to jen krátkodobé...

Takže jsem pro masox ale jen, když je to nezbytně nutné...jinak bych všechny firmy které se touto výrobou zabývají svolal ...a nacpal jim ty kostky...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.05.15 00:04

Ne. Pokud potřebuji vývar, tak si jej uvařím.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 09.05.15 10:00
avatar

Ano, nejen z této značky, obecně bujón používáme.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bruk600*
Datum: 09.05.15 21:00

Ne

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.05.15 21:54

Lidé, užívejte Masox a podobné srač.. jak libo. Třeba jako v té restauraci v Krušných horách, kde mi nabídli hovězí vývar a dostal jsem hnědou tekutinu s třemi kostkami mražené mrkve a pár kousky vlasových nudlí. Glutaman sodný mě pálil v krku po první lžíci a věřte, že jsem okamžitě odešel a nikdy se do té prázdné restaurace nevrátím. Nechápu, k čemu lidé vůbec tohoto zabijáka chuti potřebují. Pohoršujeme se na Vietnamskými restauracemi, kde vše chutná stejně díky glutamátu a pak si jej jdeme koupit sami do své kuchyně. Ne, u nás opravdu Masox a podobné univerzální srágory nemají místo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 10.05.15 00:16

Glutaman se používá ve východních kuchyních, stejně jako u nás sůl a pepř, nakonec je to přírodní surovina. Nechápu, jak by se někdo mohl pohoršovat na Vietnamskými restauracemi (to je stejné, jako by se někdo pohoršoval nad Českými, Maďarskými, Bulharskými a dalšími podobnými restauracemi). Jinak masox (knorox, magi kostku) bych nezatracoval. Má své místo v kuchyni. I když jeho nevýhoda je jasná - vysoká cena (jako každá konvenience a polotovar). Výhoda taky - rychlá příprava. Doporučuji si najít dostatek času a opravdový vývar si uvařit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.05.15 19:30

Souhlasím, že Glutamát sodný je přírodní surovina získávaná myslím z mořského planktonu, ale jeho vliv na zdraví a zažívání vůbec je poměrně dost známá věc. Také se svého času jednalo o zákonném zákazu používat tuto surovinu v prodávaných polotovarech, ale neprošlo to parlamentem. Také se přiznám, že opovrhuji Vietnamskými restauracemi, neboť v těch, které jsem kdy navštívil mi jídlo chutnalo vždy velmi podobně právě díky nepřiměřenému poměru Glutamátu, který mě v krku pálil ještě několik hodin po pozření jídla. Tento nešvar se bohužel šíří i Českými restauracemi v podobě používání univerzálních kořenících přípravků. Asi mám zmlsaný jazýček, ale odmítám si ničit zdraví a jíst něco, co je mi odporné. Jako kuchař jistě víte, jaký je rozdíl, dáte-li si hovězí vývar z masa a koření (bobkový list, nové koření, celý pepř, hřebíček), nebo hnědou vodu z kostky. Naštěstí máme každý možnost volby.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 11.05.15 00:02

O tom se už někde psalo, prostě východní kuchyně nejsou svým složením pro každého. Někomu to prostě nesedí. Nakonec kolik lidí nejí třeba mořské plody, ryby, houby, zeleninu, maso, luštěniny, vnitřnosti, nemůžou ostrá koření, teplé mléko, domácí zabíjačku a já nevím, co ještě. Mě například nejdelé trvalo poznat a oblíbit si chuť kozího sýra, ten mě vždycky smrděl. Až výprodeje v Makru (a nízká cena) mě tak nějak navedly k tomu, si ho koupit. A dnes tu chuť - i "smrad, či teda vůni" akceptuju. A hřebíček ve vývaru, to jsem nikdy neslyšel. To jste se asi překlepl. Nakonec z čeho si myslíte, že se ty bujón kostky vyrábějí? Samozřejmě je v nich víc soli, barviv a přísad takzvaně zesilujících chuť ( to je právě ten glutamá-t-n). A kdo tvrdí, že rozezná pravý bujón od kostky, tvrdí asi tolik, jako by řekl, že bezpečně pozná bourané a opravené auto od nehavarovaného. Prostě, když se to umí...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.05.15 07:04
avatar

Používám nějaká dochucovadla v kostce. Ale Masox ne. Příjde mi příliš výrazný. Mám pocit, že jiné značky chuť původní suroviny podrthnou, doplní. Ale masox zabije a přebije.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.15 16:21
avatar

No on totiž ten Masox je dneska pouze strašně slaný. Já jsem ho dříve, asi přede deseti lety kupovala, ale pak jeho kvalita začala klesat. Dnes to je jen děsně slaná hnědá kostka. Je to velké FUJ, a možná, že i TAJXL. *blee*

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 20.05.15 18:20
avatar

Glutamát používám 40 let. Ale ten čistý a pozor, jsou různé kvality. U nás se dal sehnat pouze takový práškový, ale já jsem používala krystalky. Byl chuťově nesrovnatelný a vozila jsem si ho z ciziny. Ale i tady se kdysi dal sehnat ve Vietnamských potravinách. Dnes vymizel čistý glutamát z prodeje. Což je naprosto nepochopitelné, jelikož je absolutně ve všech těch Podravkách a jiných dochucovacích kostkách, které samozřejmě nekupuji. A ještě ke všemu je tam obsažen ve velkém množství a té nejhorší kvality. Lidé to cpou všude. Mně dříve stačila špetka k dochucení pokrmu, kdybych dala tu Podravku, tak jí musím přidat polévkovou lžíci. Je to hnus. Zeleninový vývar je nejsnadnější záležitost na světě. Kuřecí dělám tak, že opeču skelety v troubě a pak teprve vařím. A když dělám jiný, postupupuji stejně. Opeču kosti na plechu a pak teprve s kořením vařím. Nadělám si ho do foroty, je to nakonec rosol. Nasáčkuji a mám v mrazáku po porcích. pro ten pravý glutamát se chystám do Prahy do tržnice, tam ho snad mít budou. V životě mne po něm nic v krku nepálilo. Asi to bude jednak o kvalitě a pak také o množství. Glutamát používají ve své kuchyni národy, kde se lidé dožívají nejvyššího věku...Ono to bude také o tom jak je používán, a v jaké kvalitě a množství.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jentak
Datum: 21.05.15 13:58

Já ne. Vývar doma vařený, je lepší. Vím co jsem si do něj dal. Vaříme ho vždy z většího množství masa, rozdělíme do nádob a zamrazíme. Proti vývaru na polévku, maso nikdy nesolíme. Sůl by mohla být v budoucnu u některých použití vývaru na závadu. Dosolit jde vždy. Nevýhody? Jsou. Zabere to čas, stojí to energii na vaření, určitě to není levnější než masox. Ale doufám, že je to zdravější, a na chuť to nemá srovnání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 21.05.15 21:23

Ale vývar se má vždy osolit, nevím přesně proč, ale myslím, že je to kvůli uvolnění některých látek z masa a kostí. Takže bych určitě vývar solil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.05.15 10:21

Vývar zásadně nesolit. A už vůbec ne, pokud jej vaříte do zásoby jako polotovar pro další vaření. Vývar pak můžete podle potřeby ředit či naopak redukovat, aniž byste získal ve výsledku slanou břečku. Solit až finální pokrm, kdy už je jasno o výsledném objemu.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.