Šikana dcery

Od: Datum: 18.05.15 20:24 odpovědí: 15 změna: 22.05.15 01:25

Dobrý den,

mám problém s dcerou. V září nastoupila na SŠ, je na intru. Před 3 měsíci ji žačala šikanovat její spolužačka. Začalo to tím, že se dcera v šatně ohnula při zavazování bot a vylezl ji kus zadku a ji nenapadlo nic lepšího, než vyfotit a dát to na FB. Bohužel se dcera nesvěřila hned nám, ale kamarádce a to až když nevěděla kudy kam, potože přes veškeré naléhání nechtěla fotku smazat. Takže dceřina kamarádka slečně napsala, že vzhledem k tomu, že začla fotit pro modelingovou agenturu a tím se všechny její fotky stali majetkem agentury.

Fotku smazala, ale začal kolotoč zpráv na FB o tom, že je neschopná, na školu kam se přihlásila nemá a podobné opravdu nechutné věci. Dokonce se jí posmívala kvůli brýlím. I přes to, že se dcera vše snažila řešit slušně, nepřestala. Všimla jsem si, že je divná, posmutnělá, na intr se netěší.

Nakonec vylezla s pravdou ven a já zašla za vychovatelkou na intr, situaci jsem vysvětlila a vychovatelka řekla, že se o to postará. Promluvila s učitelkou a dnes se mělo vše vyřešit.

Včera ji ona slečna poslala na FB omluvu, že ona byla taky šikanovaná (nezapomněla dodat, že doopravdy šikanovaná, protože to co předváděla ona prý není šikana), že to přehnala, prostě s prominutím kecy.

A dneska mi volala dcera, že si ji učitelka zavolala a díky tomu, že se slečna omluvila, tak to prý nehodlá rozmazávat... Já jen podotýkám, že se nebyla schopná omluvit ani do očí, pouze přes zprávu na FB a dcera pak celý den poslouchala, že si neměla vymýšlet a modelingovou agenturou atd. Dokonce padlo i to, že si za to může sama.

Popravdě jsem si jistá, že kdyby se to nezačalo řešit takhle radikálně, zprávy by nepřestaly a omluva by nepřišla. Já nevím jak postupovat dál, jestli to tak nechat nebo chtít, aby ta holka byla potrestaná?
Co by jste dělali vy?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.05.15 20:35
avatar

Omluva přijata? Na FB bych si "kamaradku" zablokoval a přestal udržovat jakkoliv kontakt.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: matka*
Datum: 18.05.15 20:50

Omluva, která zněla tónem, můžeš si za to sama, já za nic nemůžu a ty to přeháníš přijata nebyla.

Kontakt bohužel přerušit nejde, navštěvují stejnou školu, třídu... Každopádně na FB je zablokovaná

Od: webbiecz*
Datum: 18.05.15 20:38

Těžko se hodnotí, když člověk zná jen jednu stranu příběhu. Často bývá pravda někde mezi. Takhle mi to jako zásadní šikana nepřijde. Pokud bych vycházela jen z vašeho popisu, tak bych teď situaci dál neřešila a nechala to být. Věc se řešila a podle všeho se zatím vyřešila. Nemá smysl do toho dál rýpat. Holky se prostě nemusí a asi to tak zůstane. Připadá mi to jako docela obvyklá situace. Pokud se nebude nic dál dít, tak OK. Pokud by se náhodou nějaké další spory objevily a dcera by nebyla schopna si je vyřešit (což by do určité míry schopna být měla), vznesla bych opět dotaz ve škole.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: matka*
Datum: 18.05.15 21:01

Vzhledem k tomu, že slečna zrovna není výkvět ctnosti o čemž svědčí i 2 z chování, si nemyslím že by byla vina na straně dcery. Dokonce jsem si tím jistá, protože ona je opravdu "uťáplá" a do nějakých sporů se nežene.
Zásadní šikana to možná není, ale zásah do psychiky 100%
Vyřešit to sama chtěla, ale bez odezvy. Řešit jsem to dál nechtěla, zatím, jen jsem chtěla znát názor ostatních.

Od: webbiecz*
Datum: 18.05.15 21:31

Já neříkám, že je to vina vaší dcery. Jen že situace se vždy nějak vyvíjí a často k tomu přispívají obě strany. Sama říkáte, že je dcera "uťápnutá" to bude možná trošku kámen úrazu. Celé to opravdu spíš než jako šikana vypadá na takové to "pošťuchování" mezi dospívajícími holkami, kdy jedna chce být za frajerku a přijde jí strašně vtipné vyfotit někomu kus zadku koukajícího z kalhot a druhá se k tak jednoduché situaci nedovede postavit trochu sebevědoměji, poslat slečnu do háje a hodit to za hlavu. Čím víc to řeší a pitvá se v tom, tím víc si ta druhá užívá svůj pocit "nadřazenosti".

Asi bych doporučila trochu pomoct dceři nabrat sebevědomí, to jí pomůže se do takových situací nedostávat, protoe už nebude tak zajímavý "cíl" podobných rádoby vtípků. Pro jistotu bych si jen občas ověřila, že se z takové malichernosti nerozpoutal nějaký skutečný problém a že daná slečna nepřitvrdila. Jinak si opravdu nemyslím, že s tím můžete cokoliv jiného dělat. Čím víc se budete v těchto relativně malicherných sporech účastnit, tím víc to můžete paradoxně dceři komplikovat situaci v tom kolektivu dospívajících holek.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.05.15 21:07
avatar
Chápu že to pro vás jako pro matku není příjemné, ale tohle se bohužel dnes stává všude, a všichni od toho radši dají ruce pryč. Buďte ráda, že se naštěstí stalo jen tohle a ne nic horšího-zni to blbě, ale je to tak. A také to, jak znáte dceru z domova, neznamená, že je taková na intru. Ale samozřejmě se najdou lidé, kteří si na jiných vybijeji své nedostatky.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: bruk600*
Datum: 18.05.15 21:11

Jo mami, tak to je život a ruku na srdce, jaká jste byla v jejich věku vy? Vaše dcera je "uťáplá" a právě to musí na sobě změnit a trochu víc bojovat o život. Až nad ní nebudete schopná držet ochrannou ruku, tak se z toho bude v životě hroutit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ctenar*
Datum: 18.05.15 21:47

Asi bych trval na osobní omluvě v kanceláři ředitele nebo alespoň třídního učitele/výchovného poradce. To by ji mělo dost vystrašit na to, aby to už nedělala (+ osobní interakce je o hodně těžší než anonymní nepřímé buzerování) a v případě opakování je to lehce doložitelné a dobrý podklad pro tvrdší potrestání (až po vyloučení).

Kyberšikana (.doc) na MŠMT a na Googlu a pro pedagogické pracovníky (pdf).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dgerg
Datum: 19.05.15 00:07

Chtít osobní omluvu je možnost.

Každopádně bych neváhala jít hned za učitelkou, jakmile začne znovu. Řešit to přes školu je podle mě nejúčinnější (pokud dcera nemá takovou autoritu, aby si to s tou holkou vyřídila sama).

Mimochodem, nic zas tak hrozného se zatím nestalo, tak bych to nehnala do extrému.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.15 04:57
avatar
Pokud už se šikanou přestala, proč to dál rozmazavat? Akorát uděláte větší zle a mohla by to odnést vaše dcera nakonec.
A dcera by možná neměla brát některé věci moc vážně. Fotka vylezlého zadku na fb v jejím věku mi nepřijde nic hrozného. A pokud jí psala hnusné zprávy, měla si jí bloknout a bylo by po problému.
Dcera by se měla naučit být trochu probojnější, jinak bude mít později v životě problémy. Neměla byste vše řešit za ní. Dospělý život přináší mnohem horší věci než zveřejnění fotky s vylezlým zadkem na fb.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.15 05:28
avatar

Připadá mi, že tohle ještě není žádná šikana. V předminulém století se muži káceli, když zahlédli při nastupování do kočáru kotník nožky své vyvolené. A kus zadku dneska? To snad už nikoho nepřekvapí, ani nepohorší. Když občas vidím to pozadí veřejně na ulici /matka se skloní k dítěti apod./ a jak ty bůčky vytékají z kalhot horem dolem, říkám si, že ty ženy nemají soudnost. Ale nikdo se nad tím už nepozastaví. Spíš bych se tedy, být dcerou, oblékala tak, aby nenastal malér a já nezapříčinila nějakou nepříjemnou situaci.

Děvče by se mělo učit samostatnosti a ne nechat mamku, ať to vezme do rukou. Mamka u toho nebyla a může nadělat víc zlého, než je třeba. Ať se děvče brání samo, bude to v životě potřebovat. Dneska jsou potřeba ostré lokty a ne rodiče za zadkem. Oni ti rodiče tu taky nebudou věčně a děti budou muset mnohé situace řešit samy.

Stejně jsou ty FB dneska velice nepříjemná zbraň v rukou mladých. Já měla ve třídě spolužačku, kterou jsem taky neměla ráda, byla to taková načančaná skleníková kytička, oblečená v poslední módě, ale ani neuměla udělat kotrmelec. A protože FB tehdy v 60. letech nebyly, házela jsem na ni žížaly, když jsme měli ve škole práce na pozemku. Hrozně se jich bála. Ona si zaječela, já byla spokojená, učitelka nás okřikla a žádní rodiče se do toho nemontovali.

A bylo to lepší, než dneska něco složitě řešit přes školu a přes rodiče. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.15 14:12
avatar

To semi zdá být rozumný názor. Jen bych podotkla, že i v pozdějším věku mají lidé různé povahy, někdo je rvavý a konfliktní, jiný zádumčivý, jemný a přesto si slunce na světě najde. Najde si sobě rovné, nebude vyhledávat drsnější lidi a pokud dokáže, že si ho okolí bude vážit pro jiné hodnoty, než jsou ostré lokty, respekt získá i tak. Ale v tomto věku někteří mladí, špatně vychovaní, jsou často velmi necitliví až obhroublí, protože jim život ještě prstíky nepřišlápl. Je správné je uvést do slušných mezí autoritou, když sami neznají patřičné meze.

Sama jsem na vl. kůži zažila nebetyčnou drzost spolužačky mé dcery, která se dokonce nerozpakovala, ve 14ti letech, mi drze volat domů /tehdy na pevnou linku/, představit se mi jako dospělá osoba a autoritativně vyžadovat pro dceru represe, že v konkrétní restauraci pije - nezletilá - alkohol, čímž uvádí majitele zařízení v nebezpečí postihu a jestli si ji nesrovnám, bude následovat oznámení na sociálku. Normálně jsem z toho byla na mašli, skočila jsem jí na špek, uhodila na dceru, která to popřela /tvrzení proti tvrzení/ a pak mně napadlo, že se vlastně s majiteli restaurace dobře znám a tak jsem jim zavolala. O ničem nevěděli a tak mne hned napadla jedna problémová spolužačka. Dočkala jsem se dalšího pokusu telefonátem dceru poškodit, ale to už si mladá slečna "za rámeček" nedala, co jsem jí tehdy řekla já. A o sociálce byla tehdy řeč z mé strany! A byl klid. Byla jsem skoro čtyřicetiletá ženská a byla jsem z toho vedle, natož mladá, neostřílená holka... Někdy nejde o nedomyšlené škádlení, ale o bezcitné a zkažené spratky, které je třeba klepnout pěkně přes prsty, aby si uvědomili, že nemůžou všechno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.15 17:55

Já bych se s tou čůzou, co otravuje Vaši dceru nemazala. Taková primitivní osoba nemá žádné právo někoho otravovat. Když nechce být slušná, musí být možnost, jak jí v jejím jednání zabránit. Nepřekvapuje mne jednání učitelky. Vždyť tu holčinu ani nepotrestala. To je nějaká pedagogika? Takové učitelky jsou zodpovědné za morální bídu na našich školách. My jsme také měli konflikt se dvěma dívkami a jejich rodiči. Ve škole nezájem. Pak nám v Bílém kruhu bezpečí poradili podat stížnost na Obvodní úřad. Ten s děvenkami vyběhl. Řekli jim, že za své chování můžou očekávat přesun do diagnostického ústavu. Problém byl jiný, než ten Váš a rodiče dívek se k nám nechovali slušně. Přeju Vám, aby se problém Vaší dcery vyřešil, ale ne přes Facebook. To je výsměch.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 21.05.15 18:29

Já bych dceři zakázal Facebook. Není to k ničemu dobré, jen na zbytečné průšvihy !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: benekila
Datum: 22.05.15 01:25

jediná rada zní...na jakoukoliv šikanu..povznést se,zasmát se sama sobě,nebát se živě a rázně nahlas reagovat...ukázat že se NEBOJÍM...dravci si troufnou jen na slabšího...např..jéé divejte se na ni ..jí vylezl zadek chá chááá...a já" to čumíš co ,takovou prdel by měli vystavovat v Miláně jak je dokonalá:PD. nekecej ,sama bys ji chtěla ty tupá ochechule:D...smích smích smích...ikdyž je to těžké kor, když je človíček uzkostlivější a neprurazný typ...tak držím pěsti aby se dokázala dceruška bránit proti zlým a hlavně hloupým lidem..protože proti těm se bojuje těžce a to nejen ve škole..ale všude na světě..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.