Jak může jít muž na mateřskou dovolenou

Od: Datum: 24.03.15 13:18 odpovědí: 4 změna: 26.03.15 05:25

mám s přítelkyní 10. měsíční dceru, já jsem na ÚP a přítelkyně pobírá rodičovský příspěvek. Nyní má možnost získat dobře placené zaměstnání, jak mám udělat, abych se o malou staral já a pobíral rodičovský příspěvek? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: iv®
Datum: 24.03.15 13:32
avatar
O rodičovský příspěvek jiz mate zazadano. Manželka ho pobírá. Takže staci nahlasit na UP nastup na rodicovskou dovolenou a pritelkyni poslat do zaměstnání.
doplněno 24.03.15 13:36: Přítelkyně
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 25.03.15 06:19
avatar

Muž nemůže "jít na mateřskou dovolenou", mateřskou dovolenou (28 týdnů) zaměstnavatel poskytne zaměstnaným matkám. Otec dítěte může čerpat pouze rodičovskou dovolenou (RD). O poskytnutí RD musíte písemně požádat svého zaměstnavatele.

RD se "nehlásí" na ÚP.

Ohledně rodičovského příspěvku zajděte společně s matkou na ÚP a s úřednicí na místě sepište, co bude potřeba. Odhaduji, že budete muset uzavřít písemnou dohodu s matkou dítěte, že o dítě budete od určitého data pečovat Vy. Dohodu byste mohli sepsat i mimo, ale pak byste pravděpodobně museli někam zajít ověřit podpisy. Proto radím sepsat vše přímo na úřadě. (Nezapomeňte oba občanky a rodný list dítěte.)

Poté byste se měl do 8 kalendářních dnů nahlásit u své zdravotní pojišťovny jako rodič pečující celodenně o dítě a pobírající rodičovský příspěvek. Stát pak za Vás bude hradit zdravotní pojištění.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.03.15 20:49
avatar

ivzez, u mužů se peněžitá pomoc v mateřství poskytuje v délce 22 týdnů; pokud převezmou do své péče dvojčata, trojčata či ještě více dětí, prodlužuje se na 31 týdnů. Do podpůrčí doby pojištěnce, který pečuje o dítě, se však započítává také doba poskytování peněžité pomoci v mateřství matce s výjimkou doby od porodu do konce 6. týdne po porodu. Převzít dítě může muž až po ukončených 6 týdnech po porodu. V počátcích této legislativní lahůdky muži přebírali dítě na 1, 2 dny, obvykle na víkend - zcela účelově, protože se přepočítala PPM z mužova (tradičně) vyššího příjmu a po vrácení dítěte do péče ženě už výše zůstala. Dnes už musí převzetí činit nejméně 7 kalendářních dní po sobě jdoucích. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má pojištěnec, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. Dohoda musí obsahovat zákonem stanovené údaje (den převzetí dítěte do péče a den porodu) a podpis matky dítěte musí být úředně ověřen nebo ověřen orgánem nemocenského pojištění, tj. OSSZ. Lze ji uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku 7. týdne po porodu dítěte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.15 05:25
avatar

Inžinýrko, vím, jak je to s PPM, ale na PPM se tazatel neptal,

(PPM není mateřská dovolená).

Otázka zní: Jak může jít muž na mateřskou dovolenou?

Mateřska dovolená je volno, které na péči o dítě poskytuje zaměstnaným matkám (nikoliv otcům) zaměstnavatel.

Otec dítěte může pobírat PPM, ale čerpat může pouze rodičovskou dovolenou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.