Tlačenka-co je špatně?

Od: Datum: 04.03.15 20:25 odpovědí: 15 změna: 05.03.15 11:15

Zdravím, četla jsem příspěvek o neztuhlé tlačence. Mě se po kolika letech stalo to samé. Popíšu svůj postup a mohli/y byste mi říct, co bylo špatně? Dík.

dvě kolena a dvě nožičky jsem vařila s kořením a solí dokud neodpadávalo maso od kosti.

druhý den (z chlaďáku bylo všechno ztuhlé i vývar) jsem vše rozehřála, maso a nožičky jsem obrala a nahrubo namlela.

smýchala jsem vše s kořením a přidala vývar.

nandala do sklenic a chtěla druhý den zavařit, jenže vývar se oddělit od masa a nic neztuhlo.:(

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.03.15 20:35

Tlacenku nezavarovat, a nýbrž ztuhlou v ledničce co nejdříve zkonzumovat...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 04.03.15 20:57

Jak píše Eulálie, tlačenka se přece nezavařuje. Kdo Vám tohle poradil? A proč jste maso mlela? To se má nakrájet. Kde jste k tomu receptu přišla?

Ohodnoceno: 0x

Od: paw®
Datum: 04.03.15 21:26

Tlacenka se klidne zavaruje. Je to jeden z nejlepsich zpusobu jejiho uschovani. Lepsi nez strevo a zamrazit. Tlacenka je hned pripravena ke konzumaci.

Ale k postupu. vse uvarit, maso nakrajet na drube kostky a dat hned do sklenek. Nerozehrivat.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 04.03.15 21:32

Máš pravdu, léta jsme tlačenku zavařovali. Byl to normální způsob jejího uchování. Ovšem celý proces navazoval a vše se dělalo v jeden den.

Datum: 04.03.15 23:07

Jojo. kdz6 je toho 30 sklenic, tak co s tm, ze. Neni nad sobotni odpoledni svacinu slozenou ze sklenice tlacenky a chleba ;).

Datum: 04.03.15 21:32

Suzy, dovoluji si oponovat. Já se pamatuju, že když moje babička dělala domácí zabíjačky, tlačenku mimo klasické úpravy do měchýře, žaludku nebo střeva zavařovala do plechovek. Je snad jedno, jestli ji naplní do střeva nebo do jiiného obalu, vařit (= zavařovat) se musí vždy. Ta naše byla při konzumaci vždycky ztuhlá. Na internetu je i tato možnost uváděna, např. http://www.receptynainternetu.cz/masova-tlacenka-svetla. To, že tazatelka maso mlela mě taky překvapilo zrovna jako to, že ji po ztuhnutí znovu rozehřívala. Ale jestli to bylo důvodem toho, že znovu neztuhla, to nevím.

Datum: 05.03.15 07:14

Jak vidím, tak jsem se spletla. No já jsem ji vždycky dělala na přímý konzum. Docela by mne zajímalo jak to z té sklenice pak chutná. A hlavně jak se to pak vyndavá? Asi se musí vytáhnout celý válec ze sklenice ven a pak krájet jako tlačenku napříč na plátky? Nedovedu si to představit. Ale jak vidím, je tady hodně rádců, kteří teneto postup znají, tak na tom něco bude a já se omlouvám.

Datum: 05.03.15 08:15
Prijde mi, ze z foasky je lepsi jak z mrazaku. No, vyndava se to nozem. Kus vevnitr uriznete a vytahnete (je tonstejne jako kdyz lzickou vydlabete kus nutely ze sklenice. U skla) . Pravda, estetika a krasne kolecka jdou trochu stranou, ale ta chut.
Ono je rozdil delat tlacenku z 2 kolen a z 250kg prasete

Datum: 05.03.15 08:38

To my jsme to kvůli vzhledu krájeli rovnou ve sklenici ;).

dlouhým nožem jsem do kříže řízla hned ještě ve skle a pak pomocí špičky nože po čtvrtinách vytáhla ze skla. Ve skle to nemá žádné jiné přijaté aroma, jako třeba z lednice.

A do sklenice se to vždy dávalo nahrubo namleté, protože se to pak lehčeji vyndavalo.

Datum: 04.03.15 21:24

Když jsi to namlela, tak to už nemohla být tlačenka, ale sulc. Proč na noc do lednice? To se přeci dělá zrovna, A proč proboha do sklenic a zavařovat?

Ale pokud tlačenka nebo sulc neztuhne, je to jen jeden jediný problém, MÁLO KŮŽÍ.

Od: ruze®
Datum: 04.03.15 23:05

Málo kůží a asi taky hodně vody.

Datum: 05.03.15 06:10

Udělala jste špatně všechno.

Vybrala jste špatné maso. To co popisujete /koleno a packy/ se dává do sulcu.

Do tlačenky se maso nikdy nemele. Jak jste na to přišla? Přece, když si koupíte tlačenku u řezníka, vidíte na nákroji tu mozaiku masových kostek a ne kaši.

Do tlačenky se nakrájí na kostky maso z ovaru. Hlavně libovější /plecko/. Přidá se na kostky nakrájené uvařené vepřové srdíčko a jazyk. Někdo přidává i játra, to rádi nemáme. Může se přidat i lalok, pro ty,kdo nemají rádi jen libovou tlačenku.

Osolit, majoránku, pepř. Jiné koření ne, jedla jsem tlačenku muškátovým květem a bylo to jako vánoční cukroví. *ee*

V malém mńožství vody se zvlášť uvaří vepřové kůže, doměkka. Koupíte je u řezníka běžně. Já je kupovávala na vývar pro pejska. Uvařené kůže se pomelou a i s tím vývarem se přidají k masu. Doplní se to dle potřeby vývarem z ovaru, dá do střeva a vaří nejméně hodinu /jen tak nechat pobublávat, ne moc prudce/. Čím déle vaříte, tím bude rosol v tlačence čirejší. Po uvaření tlačenku dát na plechy, co chvíli otáčet.

Ještě - před plněním sebrat svrchu omastek, aby nebyla příliš tučná.

Do těch skleniček to lze v pohodě zavařit, kdysi, když nebyly mrazničky, jinak jsme to nedělali. Nalít do sklenic, pečlivě otřít sklenici i víčko, uzavřít a hodinu sterilovat v hrnci na 90 stupňů.

Příště se povede, uvidíte: Chce to hlavně vhodné maso, nemlít jej a dostatek kůží, aby to následně klihlo. Žádná věda v tom není. Jaga.

doplněno 05.03.15 06:14:

A hlavně se vyvarovat té nešťastné želatiny, ta do tlačenky a sulcu v žádném případě nepatří. :(

Ohodnoceno: 3x

Od: sos®
Datum: 05.03.15 06:39

každý to dělá jinak a druhý vůbec nemá na věc patent

Datum: 05.03.15 08:33

Nevím jak to dělají jinde, ale my jsme na Vysočině maso do sklenic vždy nahrubo mleli ať už doma za dětsví a nebo 10 let za manželství, tak nevím a pokaždé jsme dávali zbytek do sklenic.

Jediné, co jsem udělala jinak, je, že jsem odložila proces v půlce a dala po vychladnutí do chladna a teprve druhý den jsem rozehřála a zpracovala. Bohužel jsem tak udělat musela...přišla nečekaně návštěva a zdržela se opravdu dlouho :(.

Jen jsem netušila, že to bude špatně...nebo je špatně něco jiného?

Datum: 05.03.15 11:15

Je tady jakési nedorozumění mezi pojmem sulc a tlačenka. U nás to bylo tak, že sulc byl jen z nožek, případně kolena. Tlačenka byl vylepšený sulc, protože tam bylo kus jater, jazyk, kousek plecka, srdíčko. Někdy bylo na kostky nakrájené srdíčko, játra, plecko, jazyk a koleno. Obrané nožky se namlely a tím se vylepšil vývar. ;)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.