Kdy bylo Boží tělo?

Od: Datum: 06.07.15 11:35 odpovědí: 13 změna: 07.07.15 05:34
avatar

Dobrý den, poslední dobou se často v myšlenkách vracím do dětství. Nevím, proč, je to asi nějaký únik od současné neradosti k dobám svého dětství.

Vzpomněla jsem si na Boží tělo. Přestože nejsem věřící, ani moje tehdejší rodina, na Boží tělo jsem se moc těšila. Mamka mě nastrojila, mašli do vlasů, do ruky košíček s "třepením". To byly natrhané chudinky květiny. A to holčičky házely před pana faráře, když šel. V kostele byl nasekaný puškvorec, vzpomínám na jeho kořennou vůni.

Kdy bylo Boží tělo? Nějak v červnu či červenci. Protože tou dobou odkvétaly pivoňky a vzpomínám, že mamka sbírala ty opadané okvětní lístky a dávala mi je do košíčka.

Mělo Boží tělo svůj neměnný datum, nebo se to měnilo stejně, jako Velikonoce? Vzpomínáte si na Boží tělo? Napište mi, prosím, kdy se konalo. Děkuji - Jaga.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 06.07.15 11:51
avatar

Dobrý den, toto jsem speciálně pro Vás vyhledal a tam se vše dočtete. Zdravím!

http://www.ceske-tradice.cz/t…adice/leto/svatek-boziho-tela https://cs.wikipedia.org/wiki/Slavnost_T%C4%9Bla_a_Krve_P%C3%A1n%C4%9B

doplněno 06.07.15 20:37:

Nemáte zač.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: cilka
Datum: 06.07.15 12:47

V košíčku jsem měla okvětní lístky pivoněk a ty kvetou krátkou dobu a odkvétají na konce května a začátkem června.

Byl to velmi milý zvyk,myslím,že hezčí,než velikonoce,kde zůstanou ulice znečištěné od všeho možného.Holčičky byly jako princezničky,škoda,že nemám fotku,maminka mi ušila kouzelné šatičky,copánek na boku z vlasů...něha a mládí

Ohodnoceno: 2x
 
Od: xy
Datum: 06.07.15 13:05

no, u nás tak pořád děvčátka rozhazují z košíčů lístky před pár lety jsem tak fotila kamarádce dcerku, s košíčkem

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.15 13:14
avatar

Vybavily se mi te´d dvě vzpomínky. První je pěkná. Večer před jedním Božím Tělem jsme šly s babičkou utrhnout větvičku tavolníku. Toho, co tvoří dlouhé pásy droboučkých kvítků. Babička dala větvičku na talíř s vodou, abych měla ráno pěknou čerstvou čelenku do vlasů.

To druhé už není přímo moje vzpomínka, ale vyprávění, že jsem na slavnosti moc zlobila a ve vzteku vysypala všechna kvítka z košíčku na nějakém nevhodném místě. Celkově prý jsem slavnost dost pokazila.

Vím, že mám někde fotky. Se zájmem si je najdu a všechno si připomenu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.07.15 13:40
avatar

Dík za Vaše vzpomínky. Bylo to hezké, holčičky se předvedly v nových šatečkách, bylo to takové nevinné. Myslím, že se to dneska už nedělá. Asi by tam s holčičkou moc lidí nešlo. Inu, byla jiná doba, s tím nic nenaděláme. Jaga.

U mě to patří k mému dětství, oválný košíček opletený lesklými listy barvínku, v něm hlavně ty okvětní lístky pivoněk a pokud si vzpomínám, strhávala mi tam babička z větévek medově vonící květy akátu. Ale se svou dcerou jsem už také nechodila, myslím si, že to už ani nebylo. Kdo ví. :)

Stejně je to škoda, že podobné zvyky odcházejí. I nevěřící by mohl občas zajít do kostela, potěšit se architekturou a vůní kadidla. Proto si na Vánoce pálím aspoň "františky". Manžel hubuje, co je to za smrad a větrá. Ale já mám před sebou v duchu náš kostel a především své dětství.

A dík Benovi za určení daty. Ono bylo tedy pohyblivé, každý rok to bylo různé. To jsem chtěla vědět, zda to bylo takhle, či nějaké stálé datum.

Od: jujinek*
Datum: 06.07.15 14:39

Boží tělo ještě nebylo, koná se vždy někdy v červenci.

Vzpomínky žádné, musím tam chodit pořád... Ale i kdyby, tak prostě že jsme házely kytky a ty pěkné každá holka sbírala z cesty a házela dál...

doplněno 06.07.15 18:39:

tedy v červnu ... trochu sem to spletla :D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.15 15:07
avatar

Boži tělo je pohyblivý svátek a je to 50 dni po velikonočním pondělí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: liduli
Datum: 06.07.15 15:22

...ano,letos bylo 4.června

...a průvody se v mnohých vesnicích konají a děvčátka mívají pěkné šatičky, některé z 1. sv. přijímání, jsou to nádherné drůžičky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 06.07.15 16:46

nejen na vesnici, i u nás na maloměstě

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.15 18:24
avatar

Na svátek ani jeho název si nevzpomínám.

Ale vzpomínám si z dětství na začátek prázdnin na Moravě, kdy jsme se jednu z prvních červencových

nedělí svátečně oblékali a odpoledne chodívali na pouť (několik let po sobě). Nemohlo by to být ono?

PS:

Trošku jsem si pohrála s fotkou:

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jujinek*
Datum: 06.07.15 18:41

Nebyl to svátek patrona vašeho kostela? To se chodívá na pouť ... a jestli jste byli svátečně oblečení, tak si myslím že by to být mohlo :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.15 18:45
avatar

Na začátku prázdnin se s největší pravděpodobností jednalo o pouť na svátek Cyrila a Metoděje. Mnoho moravských kostelů a kaplí je zasvěceno právě jim. Pouť je pak v daném místě každý rok ve stejnou dobu. Podobně jsou jinde Svatováclavská pouť, Svatojakubská pouť atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.15 05:34
avatar

Díky, Ivzez. Přesně takhle jsem chtěla tu fotečku upravit, když jsem ji vkládala, ovšem nešlo mi to. Jste šikovná.

To jsem já na Božím těle, pravděpodobně v roce 1958. Jaga.

 

 

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.