Penize v tehotenstvi

Od: Datum: 03.05.15 21:08 odpovědí: 4 změna: 06.05.15 20:50

Dobrý den,

mé sestře je 19 let a otěhotněla i přes to, že brala antikoncepci, ale bohužel ještě nemá dostudovanou střední školu. Její přítel teď dostudoval a je na úřadu práce. A tak bych se chtěla zeptat jestli bude dostávat nějakou mateřskou? Když nemá odpracované žádné dny? A nebo pokud by měla možnost na nějaké příspěvky. Moc se v tom nevyznám, jen bych jí chtěla pomoc. Díky moc za radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.05.15 21:46
avatar

Teď je to nějak takhle..."Pokud je žena vedena na úřadu práce, tak nemá na mateřskou nárok. Jako nezaměstnaná totiž nejste již účastna na nemocenském pojištění. Pokud se "nevlezete" do tzv. ochranné lhůty(musela by i pracovat při studiu) budete po porodu pobírat rovnou rodičovský příspěvek. To samé platí i u studentek, doba studia se totiž nově nezapočítává jako doba účasti na nemocenském pojištění. V tomto případě se bude ihned po narození dítěte čerpat rodičovský příspěvek."takže studentka, která není v době nástupu na mateřskou dovolenou zaměstnaná (nebo si neplatí nemocenské pojištění) má až ode dne porodu nárok na rodičovský příspěvek.Víc jí určitě poví gynekolog.

doplněno 04.05.15 08:40:

Momentálně tohle řešíme s těhotnou švagrovou,...takže peníze.cz a nebo koukněte sem http://www.babyonline.cz/teho…i/materska-dovolena#materska8 a stejně tak sem http://www.finance.cz/duchody-a-davky/socialni-davky/rodicovstvi/materska/o-materske/.Náš gynekolog info poskytuje a hlavně sestřička rozhodně ví kam si zajít,o co žádat...a kde poskytnou infornmace.

doplněno 04.05.15 08:44:

Druhý odkaz nefunguje,každopáádně je to finance.cz http://www.finance.cz/duchody…icovstvi/materska/o-materske/ Jsme prostě na poradně,tady má každý svou pravdu.

doplněno 04.05.15 18:45:

ivez: ten poslední odkaz(potrhnutý)není náhodou vytržen z kontextu?Na mnou uvedeném webu babyonline.cz je ta věta taky,ale takhle..."Pokud nastupuje na mateřskou dovolenou již ze zaměstnání, je doba studia (pokud bylo dokončeno úspěšně) považována za soustavnou přípravu na zaměstnání a započítává se doby 270 dní placení nemocenského pojištění potřebného pro nárok na PPM."...je lehké někomu něco označit jako mylné informace,ovšem tazetel se může na odkazech přesvěčit sám a my se nemusíme přehadovat.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.05.15 00:30
avatar

Dokončí-li sestra před porodem úspěšně studium,

mohla by mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM).

Podmínkou je úspěšné zakončení studia.

Těhotenství samo o sobě nezakládá nárok na žádné dávky. Otec dítěte je povinen Vaší sestře přispívat na výživu a na náklady související s těhotenstvím a slehnutím, po porodu bude mít vyživovací povinnost k dítěti. Matka bude mít na příspěvek na výživu nárok až do dvou let věku dítěte.

Nesplní-li Vaše sestra podmínky pro přiznání PPM, bude mít nárok na rodičovský příspěvek od porodu do 4 let věku dítěte bez možnosti změny. Prvních devět měsíců by šlo o částku 7.600 Kč měsíčně, poté až do 4 let věku dítěte by pobírala 3.800 Kč měsíčně.

Více informací získáte na OSSZ (informace k PPM), na kontaktním místě úřadu práce, případně na webech OSSZ a ÚP nebo v příslušných zákonech.

Odkazy:

Rodičovský příspěvek

Peněžitá pomoc v mateřství

—–——–—

Poznámka:

Předchozí chybné odpovědi si nevšímejte. Na nárok nezaměstnané (=uchazečky o zaměstnání) nastávající matky se neptáte a na rozdíl od Lucie se nedomnívám, že by měl informace o dávkách nemocenského pojištění nebo o sociálních dávkách poskytovat gynekolog, jehož zaměřenín je poskytování zdravotní a preventivní péče.

doplněno 04.05.15 00:54:

Lucie, odkud jste čerpala informace, pokud z nějakého článku, uveďte prosím i datum, kdy byl napsán. Od roku 2010 se toho změnilo (a stále se mění) tolik, že co platilo před pár lety, už platit nermusí (doporučuji před vložením odpovědi ověřit v platném znění příslušných zákonů)?

Bylo by dobré uvěst i odkaz, abychom věděli, kam určitě nemáme tazatele odkazovat ...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.05.15 08:57
avatar

Ivzez *palec*. Pro tazatelku: Této odpovědi se držte.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: webbiecz*
Datum: 06.05.15 20:50

Řešili jsme v rodině podobnou věc a vyřešena byla následovně.

Základní podmínka je účast na pojištění v době nástupu na mateřskou. To znamená - zaměstnankyně, nebo OSVČ, která se pojištění účastní dobrovolně. Studenti od roku 2010 nejsou účastni na nemocenském pojištění (pokud si tuto účast nezajistí sami). Z toho plyne, že pokud žena řádně ukončí studium a nenastoupí do práce, nebo se jiným způsobem nestane účastnou na nemocenském pojištění, tak nemá na mateřskou nárok a začne pobírat hned rodičovskou (první půlrok nějakých 8 000 cca, pak se to snižuje na něco kolem 3500... ale ty částky nevím přesně).

Druhá podmínka je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na mateřskou. Pokud bylo studium ukončeno řádně, tak se doba studia do této doby započítává. Pokud nebylo ukončeno řádně, tak se doba studia nezapočítává.

Z toho plyne, že pokud řádně ukončí školu a bude účastně na nemocenském pojištění před nástupem na mateřskou, tak má na mateřskou nárok. Pokud řídně ukončí a nebude účastna na nemocenském pojištění, tak nárok nemá a bude mít rovnou rodičovskou.

Info mám přílo z ČSSZ, nicméně jsem pohledala i na webu a dávám odkaz: http://www.cssz.cz/cz/nemocen…enezita-pomoc-v-materstvi.htm

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.