Gynekolog-musí říct matce,že nejsem panna?

Od: Datum: 31.07.14 22:30 odpovědí: 5 změna: 01.08.14 11:18

Dobrý den,když půjdu na první prohlídnu ke gynekologovi (15let) a řeknu mu,že už nejsem panna..musí to říci rodičům? Prosím odpovězte..Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.07.14 22:32
avatar

Ne, musí zachovat lékařské tajemství. Ale jen je-li ti 15.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.14 05:53
avatar
Gynekolog pohledem zjistí, že panenská blána je porušena nebo zcela chybí...
Ovšem těžko pozná, zda to bylo způsobeno pohlavním stykem nebo masturbací.
Masturbace je věcí běžnou, nepostižitelnou. U sexu je to složitější.
Neříkej doktorovi, proč už nejsi panna. Pokud teda nebudeš chtít předepsat antikoncepci. To pochopí sám.
Většinou lékař oznamuje zdravotní stav maloletého dítěte rodičům nebo zákonnému zástupci. Patnáctka už není pod zákonem.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: olaf71*
Datum: 01.08.14 08:37

moje babička také měla plno keců, že máme dítě moc brzo a sama měla v 17ti letech. takže blána neblána, hlavně že je mír

Ohodnoceno: 0x
 
Od: didiana*
Datum: 01.08.14 10:05

Pokud je ti tedy 15 let jak píšeš, tak to neřekne. Mě je 16 let, a také jsem tento problém řešila. Řekni mu, že si nepřeješ, aby tvá matka o tom věděla. A navíc, panenskou blánu si můžeš poškodit nebo i zcela přetrhnout při jízdě na kole, na koni, plavání, používání tamponů apod..Lékař nebude vědět , jakou cestou jsi o ni přišla a ani kdy. Takže se ničeho neboj :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.08.14 11:18

Jednoduše řečeno, zeptají-li se rodiče takhle konkrétně, tak ano. Tuto informaci jim lékař může říct i v případě, že sám uzná za vhodné, že by o tom rodiče měli vědět:

§ 31 odst. 5 z.č. 372/2011 Sb.,

Jde-li o nezletilého pacienta nebo pacienta s omezenou svéprávností, právo na informace o zdravotním stavu a právo klást otázky náleží zákonnému zástupci nebo opatrovníkovi pacienta a pacientovi, je-li k takovému úkonu přiměřeně rozumově a volně vyspělý.

§ 32 odst. 3 cit.zákona:

(3) Poskytovatel může v nezbytném rozsahu zadržet informaci o zdravotním stavu nezletilého pacienta jeho zákonnému zástupci, pěstounovi nebo jiné pečující osobě v případě podezření, že se tato osoba podílí na zneužívání nebo týrání nebo ohrožování zdravého vývoje tohoto nezletilého pacienta, lze-li předpokládat, že poskytnutím této informace by mohlo dojít k ohrožení pacienta. Obdobně se postupuje, jde-li o pacienta s omezenou svéprávností.

§ 35

(1) Při poskytování zdravotních služeb nezletilému pacientovi je třeba zjistit jeho názor na poskytnutí zamýšlených zdravotních služeb, jestliže je to přiměřené rozumové a volní vyspělosti jeho věku. Tento názor musí být zohledněn jako faktor, jehož závažnost narůstá úměrně s věkem a stupněm rozumové a volní vyspělosti nezletilého pacienta. Pro vyslovení souhlasu s poskytnutím zdravotních služeb nezletilému pacientovi se použijí právní předpisy upravující svéprávné osoby blízké s tím, že nezletilému pacientovi lze zamýšlené zdravotní služby poskytnout na základě jeho souhlasu, jestliže je provedení takového úkonu přiměřené jeho rozumové a volní vyspělosti odpovídající jeho věku. Tím není dotčena možnost poskytování zdravotních služeb bez souhlasu.

(2) Poskytnutí zdravotních služeb na základě souhlasu nezletilého pacienta nebrání tomu, aby ošetřující zdravotnický pracovník podal zákonnému zástupci informaci o poskytnutých zdravotních službách nebo zdravotním stavu nezletilého pacienta.

Přeloženo do srozumitelné řeči:

Máte právo zvolit si gynekologa a jít k němu na prohlídku bez toho, že byste musela mít souhlas rodičů. Což však nevylučuje, že v praxi "kápnete" na gynekologa, který takový souhlas bude vyžadovat. Výkladově není zcela jednoznačné, zda lékař může podat informaci o Vašem zdravotním stavu Vašim rodičům i v případě, že se rodiče sami neptají, zatím se to vykládá tak, že ano. Pokud se ovšem rodiče budou chtít na Váš zdravotní stav informovat, tak je lékař povinen jim tuto informaci poskytnout. Záleží však na tom, jaký lékař to bude a jak se budou rodiče ptát. Pokud se rodiče zeptají ve smyslu: Vše v pořádku?, může lékař odpovědět jen Ano nebo taky, Ano, jen Vás chci informovat o tom, že Vaše dcera bere antikoncepci.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.