Oznámení těhotenství

Od: Datum: 24.12.14 12:32 odpovědí: 4 změna: 24.12.14 20:08

Ahoj,když by jste čekali miminko,oznámily by jste to v práci?A nebo to neříkat a počkat až si toho vsimnou sami?Budou mít problém mě vyhodit?Jsem nějak chráněna?Smlouvu mám ještě na 8 měsíců a jsem v 3 měsíci.Jinak přeji všem krásné svátky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.12.14 12:49
avatar

Dobrý den!

Nevím, jaké je vaše pracovní zařazení a jaký tam máte kolektiv, ale většinou je pro těhotnou výhodnější to zveřejnit, až je to nezbytně nutné. V práci z toho obvykle lidi pozitivně naladění nebývají, protože to znamená vaši častější absenci, někdy pracovní úlevy, řešit zástup, rozdělení vaší práce mezi kolegy ap., takže by se mohlo stát (neříkám, že se stane, neznám pracovní poměry u vás), že se na vás bude někdo šklebit či hledat někoho, kdo vás nahradí. Proto je bezpečnější být ticho, pokud nepožadujete nějaké pracovní úlevy. Stejně to tak v 5.-6. měsíci bude na vás vidět, tak to pak můžete zveřejnit pak, ale zatím můžete mít ještě dva měsíce klidu a hájení, který potřebujete.

doplněno 24.12.14 14:21:

Ještě doplním něco ohledně pracovního práva a oznámení zaměstnavateli těhotenství, což je trošku něco jiného, než vaše zveřejněn stavuí v pracovním kolektivu: Žádná zákonná lhůta na to, kdy těhotenství zaměstnavateli oznámit, podle právníka neexistuje, ale zákonná opatření ukládají zaměstnavateli zajistit, aby těhotná žena pracovala na takovém pracovišti a vykonávala takové práce, které by neohrozily zdárný průběh jejího těhotenství a nerušený vývoj plodu. Vyhláškami jsou určena zaměstnání a práce, které těhotná nesmí vykonávat, proto zaměstnavatel nesmí dovolit, aby těhotná pracovala v nočních směnách a při pracích s rizikem. Pokud tomu tak dosud bylo, musí těhotnou ženu přeřadit na jiné pracoviště, a to při zachování jejího předchozího výdělku. Žena z důvodu těhotenství nebo mateřství nesmí být ze zaměstnání propuštěna.

doplněno 24.12.14 14:34:

Jinak pracovně-právní vztah na dobu určitou v souběhu s těhotenstvím vám tu asi nejlépe osvětlí inženýrka nebo ivzez, až sem nakouknou. Zatím si, pokud vás to zajímá, můžete přečíst zkušenosti žen, které na tom byly podobně jako vy, tedy otěhotněly v období pracovního vztahu na dobu určitou.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: anetboklan
Datum: 24.12.14 13:01

Dobře,díky.

Datum: 24.12.14 13:30
avatar

Některé těhotné to s péčí o sebe přehánějí a do toho to některé starší ženské v práci podporují(podle nich se nesmí ani ohnout...atd)a na druhou stranu(za rohem)tvrdí jak pracovaly až do porodu.Já bych mlčela a ušetřila bych se těhle falešností -pokud by se po mě nechtěla opravdu fyzicky náročná práce,ale to je sporné co je pro někoho náročné.Máme sice pro těhotné jiné prac,zařazení,ale tím vyštípou s pracovní pozice jiné kolegyně,které sice do té doby jsou přátelské,ale to opravdu rychle skončí.Poznala jsem to i sama na sobě.I když to byla kamarádka,tak ve 3-týdnu těhotenství se chovala jako před porodem.Když jsem řekla,že to není ještě ani jako prst ,tak se ohnout může,tak se urazily i ty okolo.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.12.14 20:08
avatar

Dejavu má pravdu, neexistuje žádná lhůta, do kdy byste musela zaměstnavatele o těhotenství informovat. Já bych zaměstnavatele informovala po skončení třetího měsíce.

Zaměstnavatel s Vámi nyní počítá ještě na 8 měsíců, ale kvůli Vašemu odchodu na MD bude muset situaci řešit dříve. Přišlo by mi korektní zaměstnavatele informovat včas, případně i spolupracovat při zapracování zástupu.

Zaměstnání sjednané na dobu určitou skončí uplynutím sjednané doby bez ohledu na okolnosti (nemoc, těhotenství, MD či RD).

Vy v té době už budete na MD, která skončí spolu se zaměstnáním, nárok nebudete mít ani na RD (po uplynutí sjednané doby už Vám zaměstnavatel nebude moci poskytovat volno na péči o dítě).

Na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění) a rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka) budete mít nárok dále.

Za rodiče pečujícího celodenně o dítě hradí zdravotní pojištění stát. Doporučila bych jen si po skončení zaměstnání zkontrolovat, jak Vás bude mít vedenu zdravotní pojišťovna a v případě potřeby doložit, co by pojišťovna požadovala (mělo by stačit tam zajít s rodným listem dítěte, případně i s potvrzením o výplatě PPM/RP).

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.