Je rozdíl mezi převařenou a nepřevař. vodou?

Od: Datum: 29.11.14 20:02 odpovědí: 2 změna: 01.12.14 11:31

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda je pro kvalitu nápojů nebo pokrmů důležité, zda voda přešla varem nebo ne. Teď pomíjím hygienické hledisko, kdy se (někdy) voda doporučuje převařit.

Jde mi o přípravu nápojů nebo pokrmů, kde se používá horká, nikoliv vařící voda. Zda převařením dojde k nějaké změně (v molekulární struktuře či čemkoliv jiném), co by ovlivnilo kvalitu. Například pro zelený čaj stačí voda mezi 60-80 st. Je možné použít rychlovarnou konvici, která vodu pouze ohřeje na tuto teplotu, nebo má nějaký vliv, pokud vodu nechám projít varem a vychladnout na tuto teplotu?

Děkuji!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.11.14 21:27
avatar

V takovém je jedno zda-li zalijete vodou zahřátou na 70-80°C nebo zda-li vřící vodu-100° ochladíte na 70-80°C .Toto má význam-převaření-jen v příadě že je voda částečně znečištěna a var to "znečistění" zlikviduje!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.12.14 11:31
avatar

Převařená voda obsahuje méně případných rozpuštěný minerálů. Ty kristalizují a usazují se u dna a na stěnách nádoby (u "běžné" vody je to prakticky nepozorovatelné množství). Zároveň z vody při varu unikají rozpuštěné plyny (chlór, sirovodík, kysličník uhličitý...). Převařená voda je následkem toho měkčí, vhodnější třeba na zalévání kytek, či do akvária. Při přípravě čaje to nemá velký význam, i když chuť čaje to někdy ovlivnit může. V některých (nenáročných) případech se dá převařenou vodou nahradit voda destilovaná.

doplněno 01.12.14 11:36:

Ale pokud jste milovník dobrého čaje a chcete si ho skutečně vychutnat (tedy ne zhltnout hrnek čaje ve stoje k snídani :-D , přvaření a následné ochlazení vody bych asi doporučil.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.