Je těžké se u chlapa naučit šít na stroji?

Od: Datum: 20.10.14 13:43 odpovědí: 14 změna: 30.10.14 18:35
avatar
Ahoj dámy, pořídil jsem si při své nakupovaci mánii šicí stroj. Ještě jsem neměl odvahu ho rozbalit. Chtěl jsem zeptat, zda je těžké se na nem naučit. Nechci sit nějaké modely, mám to hlavně na usiti závěsů a zacisteni záclon. Je to hodně těžké? Vždy, když babička sila, tak mi to připadalo jak zařízení z jiné planety, i mi to učila, jako malý jsem usil mámě povlak na polštář.
doplněno 21.10.14 15:52: Hi, myslel jsem že budu nějaký exot a ono tu sije víc chlapů než žen. Tak jsem si dneska koupil látku a dopadlo to vizte obrázek. Závěs krátký a z polštáře je sisoid, ale mám radost, zas taková věda to není


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 20.10.14 13:55
avatar
Take zdravim Vidite,jak jste sikovny...Neni to vubec tezke,dulezita je chut,a tu vy evidentne mate.Poradne merte,spendlicky prihefnete a je to skoro hotovo.Pak jen sesit.Pokud vim,tak vetsina skvelych modnich navrharu jsou muzi a sklizeji obrovske uspechy.Asiate - muzi,take siji a vse velmi hezky.Znam i muze,kteri pletou a hackuji...Smele do toho ;)
doplněno 20.10.14 14:22:

Magdon: No jó,krejčí,na ty jsem úplně zapomněla :-D Existují vůbec ještě tyto obory u nás?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.10.14 14:02
avatar

Proč by to mělo být pro chlapa těšší, než pro ženskou *sok*? Na světě existuje spousta krejčích (chlapů), myslíte, že šijou třeba pánský oblek ručně? Já osobně si netroufnu třeba na košili, či kalhoty, ale povlečení na postel ušít dokážu. Cca před 40 lety jsem si šil komletní potahy do obytného mikrobusu, včetně látkového stropu, záclonek a matrace na skládací postel.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 20.10.14 14:11
avatar

Dobrý den,nic těžkého to není,já sám jsem kdysi dávno řešil podobný problém.Podařilo se mi vystát frontu a koupit kufříkový šicí stroj,pro manželku.Nakonec zůstal mě ,protože manželka se nechtěla učit šít.Takže jsem postupně a docela rychle vnikl do tajů šití,kupoval střihy,časopis Burda nebo kopíroval hotové modely a šil pro své dcery i manželku halenky,sukně,bundy,prostě co bylo potřeba.I pro sebe,kalhoty,atd.. Těší mne,že holky dodnes vzpomínají,jak jim kamarádky záviděly a vyptávaly se,kde to koupily a nechtěly věřit,že to šil taťka.Jo,to už je dávno,dnes se dá v sekáči koupit za pár korun plno krásných hadříků,ale tehdy...Takže ničeho se nebojte,směle do toho,pokud nejste vyložený antitalent,nic na tom není.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.10.14 14:34
avatar

Tomi, sice oslovujete o radu dámy, ale musím Vás ujistit, že já jsem učil manželku a sestru na šicím stroji, dokonce i na pletacím stroji. Byli doby, kdy jsem si šil kalhoty, cejchy a různé drobné věci. Na synky a synovce jsem pletl svetry, tukavice a podobně.

Dřív to byla nutnost, dneska to dojdu koupit.

Jde o trpělivost a trošku šikovnosti..

doplněno 20.10.14 17:53:

Já si myslel, jak jsem šikovný chlap, a ono je nás tady daleko více šikovných krejčích.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.10.14 16:07

Ahoj. Jedna věc je něco ušít a jet samé rovné stehy, nebo to jet po načrtnutých čárách. Vyšší dívčí je si to šití přenést ze střihu a nejvyšší level, je si ten střih udělat, se sebraných mír z postavy člověka. Ty první dvě věci jsem jakš takš dokázal.To ostatní moje paní jako krejčová samouk. Za to mám nadranděných asi milion km s Overlockem. Třínitným. Ale, samé spíš rovné okraje. Dohotovování oděvů s ním, to už je zase vyšší level krejčovství. Žena vždycky v buticích otáčela, tam prodávané oděvy naruby a to se pak poznalo, jak kdo umí šít a naše dcera prchala z krámu ,jak se za svoji mámu styděla, když ukazovala prodavačce to jejich dílo.

doplněno 20.10.14 18:53:

Teď jsem si vzpomněl na to, jak jsme si ve 14ti zúžovali kalhoty a všívali jsme dolů do nohavic klíny, aby ty zvony kryly boty. Na starém šlapacím stroji po kámošově babičce. Pas jsme samozřejmě nerozebírali.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.10.14 16:24
avatar

Já tedy nejsem dáma, ale mám doma dámy rovnou čtyři a jediný kdo u nás umí zacházet se šicím strojem jsem já.

Tak abych vám odpověděl na dotaz : Není to těžké a nemůže to být těžké, protože šicí stroj vymysleli chlapi. Zpočátku asi budete mít problém jak navléknout nit do člunku, což je pro neznalce hlavolam, no a pak už to jde samo. Chce to jen trochu cviku. Nit se vám asi párkrát zakousne a přetrhne, ale na samotném šití není obtížného vůbec nic. Kraje plátna ohněte asi tak na centimetr, přitlačte a šespendlete aby aspoň trochu držely. Pak je přejeďte normálním stehem a nakonec zaentlujte. To je slovo, co? Entlovat znamená šít klikatým stehem, cik cak.

Douška : Jestli šijete zatemňovací závěsy, pak použijte pořádnou jehlu a pořádnou nit. Nejlépe tu na riflovinu.

Mnoho zdaru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.10.14 17:31
avatar

Naučíte se, nebojte, nic to není. Před lety jsem měla v práci kolegyni, která byla vyučenou švadlenou. Obdivovala jsem její 2 syny, jak jsou pořád moderně a krásně obšití. Do toho si tchyně koupila kufříkovou Veritasku. A to všechno mě vedlo k tomu, že jsem pomalu začala šít. Kolegyně z práce mi radila.Nejdřív jednoduché věci, časem jsem dětem šila zimní bundy, oteplovačky a nakonec jsem si pro sebe šila i společenské šaty. A nebylo to snadné, taky jsem párala. Ale kdo chce, naučí se. Hodně mi pomohl časopis Burda, tam bývaly opravdu vynikající střihy.

Tak hodně štěstí v šití. Pak můžete zkusit plést /to se neposmívám, znám i muže, kteří upletou svetr jako nic/. Každá práce a každé umění něčeho je prospěšné. A napište někdy, jak Vám to jde. *palec* Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.10.14 20:11
avatar

Jelikož už dlouho šít nemohu, šije manžel, bez problémů si zašije co potřebuje, dokonce už umí i sám nacívkovat novou nit a přišívat knoflíky, ještě mu dělá trochu problémy otáčet se na jehle, raděj přepne a šije po zadu, jo a umí i entlovat.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: host*
Datum: 20.10.14 20:33

chlape, asi nejdůležitější bude mnoha pokusy získat zkušenost jak napínat horní nit. Vysvětlím. Jde o to, aby steh na lícové (horní) i rubové (spodní) straně byl rovnoměrně utažený. Když budeš zkoušet chvíli šít záclony z řídkého materiálu, pak těžké závěsy, nebo něco z jemného materiálu (jako na dámské šaty), nebo z tuhého plátna (obal na lyže), nebo měkkého flanelu ze starých tepláků (pracovní rukavice na odklízení sněhu... už se brzo dočkáme), zjistíš, že je třeba pro každý materiál jiná síla na propíchnutí látky a utažení nitě.

Jinak se šije jemný materiál, jinak silný, jinak zahnutý lem. Chce to mít po ruce kousky hadříků, aby sis nanečisto před šitím vyzkoušel jak máš napnutou nit, jak velký máš nastavený krok stehu, atd. Někdy se materiál zachycuje a neposouvá se a dole se udělají kličky a celé se to zacuchá. Na to je nejlepší "párátko" taková ocelová tyčka s rozeklaným koncem do vidličky s ostřím, kterou se špatně ušité stehy dají vypárat (případně jemné nůžtičky z manikůry).

Také to chce použít vhodné nitě, některé se snadno trhají, jiné jsou tak pevné, že když je chceš místo ustřižení utrhnout, tak si málem prořízneš nití kůži na prstech.

Na začátek je dobré si vyzkoušet pár jednoduchých šití, například pytlík na přezůvky pro děti do školy (šije se na ruby a pak se obrátí a ejhle, je to pěkné) i se zaobroubením a záložkou na šňůrku; plátěné pouzdro na sekyrku, taštičku na kosmetiku i se zipem, obal na karimatku, pěkný polštářek (také se šije naruby), ušít panenku, zvířátko nebo hračku (plochou, vycpat vatou a zašít), atd. atd.

Jo jde to, najít si cit na spojku nebo na šlapání při rozjezdu, pomoci si rukama. Naučit se vést steh rovně, zatáčky, vrátit se kousek zpátky. A hlavně správně zakončit poslední steh, nedá se to jenom odbýt ustřižením horní a dolní nitě, ale pěkně udělat uzlík. Atd. Přeju pěknou zábavu se šitím a radost nad užitečnými výrobky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.14 07:20
avatar
Tak to je sranda, že se na otázku ohledně šití ozve víc chlapů než ženských by asi nikdo nečekal :-D I já se hlásím do klubu... když se manželka nechtěla angažovat při šití fóliáku, ušil jsem ho sám. Šlo teda jen o samé rovné švy takže žádná vysoká krejčovina, ale fóliák sloužil snad 5 let, než jsem svařil skleník.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.10.14 17:08
avatar

Jak je těžké naučit se jezdit autem,nebo na kole? Osobně doma-já šiju strojem co je třeba (zkoušel jsem i dceři domácí kalhoty když ji byly asi tak 4 roky a podařilo se) -látání mých modráku do arbajtu,tašku na cajk známému do auta,závěsy.záclony atd.Manželka látá ručně fusekle popř záplaty do riflí a já pak přehrčím na stroji!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 22.10.14 17:16

Šiju běžně, to co potřebuju. Spíš jednodušší věci jako zkrátit kalhoty, vyměnit zip atd. Zas tak složité to není. Rady tu už padly, ke stroji je určitě návod a na netu půjdou najít videa o šití...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.10.14 17:55
avatar

Nic složitýho, 5 let jsem dělal jako OSVČ v oboru čalouník. Takže nějaký kufříkový nebo průmyslový šicí stroj :) Jen škoda že mi shořel motor u průmyslovýho stroje a já mám jen kufříkovej nebo šlapací/ještě po bábě:) Na těch nejdou k sobě přišít nějak dost tvrdý látky/stroj je neprošije. Průmyslovej stroj zvládne pomalu "plech".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pelikani
Datum: 30.10.14 18:35

Obdivuji všechny chlapy co umít šít na stroji! Mě naučil šít na stroji manžel, celý život sledoval jeho mamku jak šije a pak jí i opravoval stroj. Já neuměla ani navléknout nit, a on mi ušil tašku přes rameno, to mě tak nakoplo, že po 2,5 letech šití jsem na sebe hrdá - a za to vděčím jen jemu. Takže se do toho pusťte a držím Vám palečky. Přikládám foto mého prvního letadla pro syna a teď si šiju Tilda panenky :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.