Jsem těhotná a nejsem na UP

Od: Datum: 13.10.14 18:21 odpovědí: 14 změna: 15.10.14 16:58

Dobrý den, po dlouhých 6letech se mi podařilo otěhotnět :)... Nyní NEjsem vedena na UP, ale pobírám invalidní důchod 1.st.(cca3500,-) Chtěla bych se zeptat zda-li se mám přihlásit na UP? Mám nárok na nějaký příspěvek ,během těhotenství?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.10.14 18:43
Proč nejste na UP? To si z toho mála platíte zdravotní a sociální?
Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.10.14 19:08

Zdravotní jako poživatelka IP nemusí platit, sociální není povinné. Ale pak není pojištěna ani důchodově, ani nemocensky.

Datum: 13.10.14 18:44

Dobrý den. To záleží jen na Vás. Pokud se chcete ucházet o zaměstnání, pak se na Úp zaevidujte...

doplněno 13.10.14 18:55:

PS: Co otec dítěte? Ten Vám finančně nepřispívá?

Ohodnoceno: 1x

Od: anubis12
Datum: 14.10.14 10:22

O zaměstnání se ucházet nechci, mám menší přivýdělek... Otec dítěte - manžel samozřejmě přispívá...:)

Datum: 14.10.14 13:03

No ale vemte si, jak dlouho budete na mateřské...? To pak budete honit roky na důchod ve stáří?

Datum: 14.10.14 14:53
A myslíte že když budu vedená na UP, příštích bůhví kolik let kvůli zdravotním komplikacím, tak se mi ty roky počítat budou? Každý můj zaměstnavatel který zjistil,že jeden den v týdnu jsem mimo(v nemocnici) tak mě vyrazil hned ve zkušební době... A je to fér? Abych si mohla vydělat víc než povoluje UP, tak tam nemůžu být vedená...
Datum: 14.10.14 15:13

tak při evidenci na úp si lze vydělat max. 4250kč/měsíc.

Doba v evidenci na úp se započítává jako důchodově pojištěná v těchto případech: celá doba po kterou pobíráte podporu při rekvalifikaci/v nezaměstnanosti + navíc 1 rok bez podpor do 55 let věku, nad 55 let 3 roky. Pro ujasnění -- tzv. náhradní doba pojištění je období, ve kterém se neodvádí žádné pojistné, přesto se tyto doby za určitých podmínek započítávají do potřebných let pojištění pro důchod.

Další informace http://www.cssz.cz/cz/duchodo…i/nahradni-doba-pojisteni.htm

Datum: 14.10.14 17:04
No prostě a jednoduše, na UP mi řekla že se mi roky evidované na UP nepočítají do důchodu. A buď si vydělám jen ty 4000 hrubého, nebo se odhlasim z evidence a můžu si vydělat do 10000 hrubého... Nikdo mě zaměstnat nechce protože každý chce zaměstnance na 5 dnů v týdnu a ne jen na 4... Takže mám dvě brigády, dva dny tam a dva dny jinde... Takže ne že bych pracovat nechtěla, ale když vás nezaměstna ani státní podniky, tak mi ukažte spravedlnost... Mám se soudit?
Datum: 15.10.14 01:02
Já teda nevím, ale tady vůbec nejde o to, zda práci máte nebo ne, to vůbec neřešíme. Řešíme odpracované roky pro nárok na starobní důchod. A ty čtyři roky na mateřské se vám budou počítat jako odpracované, když se zaevidujete na UP. Tedy samozřejmě to neni povinnost, ale není nic lehčího toho využít, protože dohánět odpracované roky v padesáti nebo šedesáti bude mnohem těžší, navíc v těchto letech uz vůbec práci nesezenete. Nevím, kolik vám je, takže nevim, kdy půjdete do důchodu, ale to si najdete na netu. Pak si k tomu připočtěte tyhle roky ne-evidence. Tedy pokud si je nezaplatíte ze svého.

Datum: 15.10.14 08:19

Dobrý den, to vím,že mateřská se mi do důchodu počítá...Na to jsem se ale neptala...A ty ostatní roky stejně nikdy nedoženu, protože už nyní mám z 12let započtené asi tak 4...možná 5... za posledních 5let 45dnů u pěti zaměstnanců...

Každopádně moje otázka v úvodu zněla, zda-li se mám nahlásit již během těhotenství...?

Datum: 15.10.14 09:55

jaký máte důvod pro zařazení do evidence během těhotenství? Přihlásit se na úp není povinné, na úp se mají evidovvat lidé, kteří se uchází o práci...nějak se nepochopila souvislost s těhotenstvím. Uveďte, proč chcete být na úp?

Datum: 15.10.14 13:23

ptám se proto, protože když budu na mateřské tak se na UP hlásit mám... tak mě jen zajímá jestli se mám hlásit i během těhotenství... Ale z odpovědí pisatelů jsem pochopila že nejspíš je to zbytečné...

Datum: 13.10.14 19:27

první dítě? možná porodné 13 000kč

otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, je povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím (dětská výbava, kočárek, postýlka, těhotenské oblečení pro matku...apod..)

Datum: 15.10.14 16:58

Těhotenství samo o sobě nezakládá nárok na žádné dávky. Úřad práce eviduje uchazeče o zaměstnání, jímž v době péče o dítě nebudete (nebudete moci nastoupit do zprostředkovaného místa).

Nikdo není povinen se evidovat na úřadu práce. Evidence je právem, nikoliv povinností nezaměstnaných.

Pokud ale pobíráte ID I. stupně a nejste-li evidována na ÚP, nezapočtou se Vám léta pobírání ID do odpracovaných let (úřednice Vás mystifikovala, část z doby evidence se započítává).

Nejste-li zaměstnána, nebudete na mateřské (MD) ani rodičovské (RD) dovolené – obojí je volno od zaměstnavatele.

Budete rodičem pečujícím celodenně o dítě a pobírajícím rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka).

Takto se budete muset nahlásit své zdravotní pojišťovně a nic nezkazíte, pokud se stejně nahlásíte OSSZ. Doba péče o dítě se započte do odpracovaných let (maximálně do 4 let věku dítěte).

–––– Opakuji: Evidence na ÚP není pro nikoho povinná a smysl má pouze pro ty, kdo hledají zaměstnání.

Zmatek v tom možná dělá skutečnost, že byly státní sociální podpora a pomoc v hmotné nouzi převedeny pod úřad práce.

O dávky se ale nežádá v sekci zprostředkování zaměstnání (tam jedině se lze zaevidovat), nýbrž na kontaktním místě ÚP (tam budete po porodu žádat o RP).

––– Doufám, že jsem to napsala srozumitelně. Když tak se ptejte dál.

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.