Délka mateřské dovolené

Od: Datum: 27.08.14 22:47 odpovědí: 5 změna: 28.08.14 13:54
avatar

Prosím o radu: když žena nastupuje na MD a PPM,je lepší varianta si se zaměstnavatelem domluvit. že bude doma s dítětem 4 roky a pak si dobu dle potřeby zkrátit? A kolikrát a jak často se doba může upravovat a kde žádat?Na OSSZ nabo u zaměstnavatele, nebo u obou?A jaký jev těchto případech postup, pokud třeba ve věku 2-3 let prvního dítěte žena znovu otěhotní?Jak dlouho je pak doma, jak se to počítá a kolik peněz by brala,z čeho se to počítá?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.08.14 23:09
avatar

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávkou nemocenského pojištění, rodičovský příspěvek (RP) je sociální dávkou. PPM vyplácí OSSZ, RP vyplácí úřad práce (žádost se podává na kontaktním místě ÚP).

Mateřská (MD) a rodičovská (RD) dovolená jsou volnem, které zaměstnaným ženám/rodičům poskytuje zaměstnavatel. Jde o důležitou překážku na straně zaměstnance, zaměstnavatel musí žádostem vyhovět.

MD trvá 28 (v případě vícečetného porodu 37) týdnů. Před koncem MD by dcera měla zaměstnavateli doručit písemnou žádost o čerpání "řádné" dovolené. Dovolená musí bezprostředně navazovat na MD. Skončí-li MD např. v pátek, požádat od soboty (ne až od pondělka). Pak bude zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět. POZOR: Žádat o čerpání, nikoliv o proplacení!

Zároveň se žádostí o "řádnou" dovolenou může dcera poslat žádost o rodičovskou dovolenou (RD), datum zase navázat na skončení dovolené (nelze čerpat dovolenou a RD zároveň). Je ale možné podat žádost o RP tak, aby byl RP vyplácen již v době čerpání dovolené.

Žádost o RD doporučuji např. do jednoho roku věku dítěte a v případě potřeby prodlužovat. Až do 3 let věku dítěte je zaměstnavatel povinen RD poskytnout. Žádost o prodloužení RD je možné podat tolikrát, kolikrát bude dcera potřebovat. Klidně může prodlužovat po půl roce (vždy před koncem doručit žádost o prodloužení).

Pokud by dcera chtěla být s dítětem doma do 4 let věku, musela by zaměstnavatele požádat o neplacené volno, ale této žádosti už zaměstnavatel nemusí vyhovět. (RD lze poskytnout maximálně do 3 let věku dítěte).

Kdyby dcera rovnou požádala o RD do 3 let věku dítěte a pak se potřebovala vrátit do zaměstnání dříve, nemusel by jí to zaměstnavatel umožnit.

------- Vznikne-li za trvání stejného zaměstnání do 4 let věku předchozího dítěte nárok na další PPM, vypočte se PPM ze stejného vyměřovacího základu jako u předchozího dítěte.

------ Kdyby má odpověď nebyla srozumitelná, ptejte se klidně dál.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ivik®
Datum: 27.08.14 23:29
avatar

Moc děkuji za vysvětlení,už mám trochu jasněji.Ale ještě bych se chtěla zeptat,jak píšete o tom různém žádání si,tak ty přesné datumy( aby vše na sebe navazovalo), musí si to žadatelka pracně sama počítat doma v kalendáři nebo je v tom nápomocná např.mzdová účetní nebo pracovnice OSSZ nabo ÚP? Ptala jsem se jedné maminky u nás v práci a ta mi říkala, že jí to všechno počítala mzdovka a na OSSZ a pak i na ÚP.Jak to, prosím, je? Kdyby si to žadatelka spočítala nějak špatně, tak by to byl docela malér...

Datum: 28.08.14 01:35
avatar

Já bych spíše doporučila spoléhat sama na sebe. (I mzdová účetní se může zmýlit.) Napíšete-li sem datum nástupu dcery na MD + PPM a roční výměru dovolené, podívám se na to.

Případně můžete použít plánovací kalendář online: – kalendář na rok 2014kalendář pro rok 2015

Důležité je ohlídat, aby začátek "řádné" dovolené bezprostředně navázal na MD. Jinak by zaměstnavatel nebyl povinen dovolenou poskytnout. V takovém případě se dovolená "schovala" a zaměstnavatel by určil její čerpání až po skončení RD (pravděpodobně ale už krácené o RD).

Pokud maminka na MD + čerpáním dovolené "odpracuje" alespoň 60 pracovních směn, vznikne jí nárok na celou výměru dovolené. Pokud bude dovolenou čerpat v návaznosti na MD, nemůže ji zaměstnavatel krátit. (Krácení by bylo možné až po RD.)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ivik®
Datum: 28.08.14 08:09
avatar

Dcera bude od 1.9. na neschopence a na MD nastoupí někdy v polovině listopadu,jak určí gynekolog.Zatím vše předem zjiš´tujeme a vidím, že je toho dost, nač si dát pozor.Hodně jste mi svými odpověďmi pomohla( a určitě nejen mně),mockrát děkujeme.S čerpáním dovolené po MD,na to se ještě musíme přeptat, dcera totiž pracuje v MŠ a ředitelka jí prý řekla, že už si vlastně dovolenou za tento rok vybrala o prázdninách.Nevím, jestli to není nějak jinak, ještě to zjistíme.Zatím tisíckrát díky za váš čas a ochotuTady na poradně jste podle mého názoru nejlepší rádce...

Datum: 28.08.14 13:54
avatar

Já jsem myslela dovolenou za rok 2015. Vzpomněla jsem si, že jste někde psala o konci letošního nebo o začátku příštího roku, a uvědomila jsem si, že by Vaší dceři měl vzniknout nárok na dovolenou i za příští rok

Doba nemoci (neschopenky) a RD se z hlediska nároku na dovolenou posuzuje jako neodpracovaná, ale doba čerpání MD se z hlediska nároku na dovolenou posuzuje jako odpracovaná (za dobu MD vznikne nárok na dovolenou).

[Pokud by Vaše dcera z jedné RD nastoupila na další MD, vznikne jí (pokud se do té doby nezmění legislativa) nárok na dovolenou i za dobu další MD – o tom se mezi lidmi moc neví, proto na to upozorňuji.]

MD trvá 28 týdnů. Nastoupí-li dcera na MD v polovině listopadu, vyčerpá v r. 2014 cca 6,5 týdne MD, zbylých 21,5 týdne už v r. 2015. Na 21,5 týdnům připadá přes 60 pracovních směn (vychází mi 107,5 směn), takže dceři vznikne nárok na roční výměru dovolené za rok 2015.

Aby se jí dovolená za rok 2015 nekrátila za překážky v práci (za RD), musí Vaše dcera dovolenou vyčerpat bezprostředně po MD. Písemnou žádost je nutné zaměstnavateli doručit před koncem MD.

––––––––––––––––––––––––– Dovolená v zákoníku práce:

§ 212, odst. 1 Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku.

§ 216, odst. 2 Pro účely dovolené se za výkon práce nepovažuje doba zameškaná pro důležité osobní překážky v práci, pokud nejsou uvedeny v prováděcím právním předpisu (§ 199 odst. 2). Doba čerpání mateřské dovolené ... (vynechaná část se na Vaši dceru nevztahuje) se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce.

§ 217, odst. 5 Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, ... (vynechaná část se na dceru nevztahuje), je zaměstnavatel povinen jejich žádosti vyhovět.

§ 223, odst. 1 ... (vynechaná část se na dceru nevztahuje) Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

–––– Ivik, pošlete-li mi ve vnitřní poště svůj e-mail, shrnu Vám informace do jednoho dokumentu (vyberte si formát: PDF, ODT, RTF nebo DOC) a pošlu na e-mail, abyste obě – Vy i dcera měly všechny informace pohromadě (až bude dcera žádat o dovolenou, mohou se hodit odkazy na ZP).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.