1xPřihlášení na OSSZ po porodu

Od: Datum: 09.08.14 18:01 odpovědí: 16 změna: 13.08.14 09:41
avatar

Mám dotaz asi nejspíš na novopečené maminky: na netu jsem se dočetla, že po narození dítěte se matka musí do 45 dnů přihlásit na OSSZ k důchodovému pojištění.Vůbec této informaci nerozumím,zakládá se na pravdě?Může mi to někdo osvětlit?

doplněno 11.08.14 10:03:

Tak jsem se v práci ptala 2 matek po mateřské, zda se nějak nahlašovaly na OSSZ k důch. pojištění a o ničem prý nevědí a nikde se nahlásily.Takže to bude asi nějaká kachna,matoucí lidi...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.08.14 19:12
avatar

Ivik, to vypadá na nějaký nesmysl. Můžete sem prosím dát odkaz, podívám se na to.

doplněno 09.08.14 20:17:

@ Inzynyrko, to na mne působí, jakoby se někdo snažil úředníkům přidělat práci ... Nebo mne napadá – netýká se to jenom nezaměstnaných matek? U zaměstnaných by to asi měl vyřídit zaměstnavatel, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 09.08.14 19:17
avatar

Zdravím Vás, ivzez. Našla jsem to po zadání do vyhledavače: "Co je třeba vyřídit po narození miminka - chytrá žena."

Je tam uvedeno, že do 45 dnů po porodu se musí matka přihlásit k důchodovému pojištění na OOSZ,předloží RL dítěte.Taky jsem na to zírala, co to je zase za úřední akt.

Datum: 12.08.14 20:01
avatar

ivzez: je to nesmysl, takové ustanovení ohledně výplaty PPM vůbec v zákoně o nem.pojištění není.

doplněno 13.08.14 06:09:

Aha, dnes se mi rozbřesklo - ptáte se asi kvůli tomu datu porodu. No, správně by měla maminka nahlásit datum porodu zaměstnavateli a ten nám, ale divila byste se, jak malé procento žen se zaměstnavatelem v této věci komunikuje. Vždyť z-tel musí vědět, kdy uplynuly 3 roky od data narození dítěte. Setkáváme se s tím u agendy evidenčních listů, většina zaměstnavatelů je neustále vede "postaru", 196 vyloučených dob a hotovo. A když se ptáme na datum porodu, krčí rameny a říkají, že maminku neviděli třeba 6 let, protože má druhé dítě.

doplněno 13.08.14 06:12:

Nezaměstnaným matkám se nevede ELDP, takže tam se na to neptáme. Pokud pobírá PPM v ochranné lhůtě, podklady dodá zaměstnavatel, vyplatíme 28 týdnů a dál se nás nezaměstnaná matka netýká.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.14 19:27
avatar

Na OSSZ pracuji, ale nic takového jsem nikdy neslyšela. Matka je důchodově pojištěna už jenom tím, že pečuje o dítě do 4 let věku, což při žádosti o důchod dokládá rodným listem dítěte.

doplněno 09.08.14 19:34:

Tak jsem to našla, kopíruji:

Důchodové pojištění:

Matka musí podat přihlášku na důchodové pojištění na Okresní správě sociálního zabezpečení a to do 45 dnů od narození dítěte. Na OSSZ je také nutné donést kopii rodného listu miminka, ať úřad pokračuje ve vyplácení mateřské.

To je tedy nesmysl. Není od věci nahlásit na OSSZ (třeba kopií rodného listu dítěte) datum narození dítěte, ale to je v podstatě kvůli evidenčnímu listu - do dne před porodem se eviduje vyloučená doba, je tedy nutné znát den porodu. Ze zkušenosti ale vím, že většina maminek se nenamáhá, a určitě to nemá za následek, že bychom přestali vyplácet PPM.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ivik®
Datum: 09.08.14 19:32
avatar

Zdravím i Vás. Přesně tak jsem si to říkala i já.Nevím, co to je zase za informaci.Bude se to týkat na přelomu roku mojí dcery, zjiš´tuju vše na internetu a už z těch informací mně jde hlava kolem a tohle je jedna z nich.Taky jsem to dosud neslyšela.Počkám, jestli se někdo ozve s tím, že to platí.Díky za Vaši reakci.

Od: ivik®
Datum: 09.08.14 19:42
avatar

Zkusím se poptat nějakých známých, jestli se tím zabývali nebo ne.Kdybych něco zjistila,tak dám sem na poradnu vědět,aby i ostatní měli info Nebo zkusím zavolat přímo na OSSZ pro Prahu 1,co mi řeknou..Děkuji Vám za Váš čas.Ivik

Datum: 09.08.14 20:21

Podle mě se jedná o jednoduché zkopírování podmínek právní úpravy platné na Slovensku. Tato úprava platila na Slovensku, nevím, jestli stále, ale u nás se žádná přihláška do 45 dnů, ohledně osob pečujících o dítě dle § 5 z.č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, nepodává.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 10.08.14 09:06
avatar

Děkuji všem rádkyním za odpovědi,zkusím ještě v pondělí něco pozjiš´tovat a ozvu se sem.Ono je toho zařizování spojeného s příchodem mimča moc a tohle mně připadá opravdu trapné.

Stejně tak i to, že když těhotná žena jde nějaký měsíc na neschopenku z důvodu ohrožení těhotenství, tak nemá neomezené vycházky, ale jen 6 hodim denně.Který vůl toto uzákonil, toho by měli zavřít do šatlavy bez oken.Je to pro těhotnou jako domácí vězení, místo toho,aby třeba teď v létě mohla někam na celý den do přírody na čerstvý vzduch, tak musí být doma a čekat, až padne povolená vycházka.Je mě z těch zákonů špatně.

doplněno 10.08.14 09:28:

Ještě doplním, že jsem se rozhodla a právě odeslala dotaz na ministrini práce a soc. věcí ohledně těch vycházek pro těhotné.Uvidím, zda se na můj dotaz někdo ozve,ale už si umím představit tu odpověď:(

Na netu jsou v různých diskuzích nastávající maminky hodně naštvané a nechápou toto omezení.

Datum: 10.08.14 14:11
avatar

iviku, s těmi vycházkami... ono je vždycky něco za něco. Pokud se nastávající maminka necítí natolik dobře, aby mohla pracovat, má samozřejmě nožnost zůstat doma na neschopence. Jdou jí státní peníze a nemusí chodit do práce. Maminky to nechápou, protože jim ve skutečnosti vlastně nic není, nic je nebolí, chtěly by se procházet venku. Těhotenství není domácí vězení, ale těhotenství je stav, ne diagnóza. Ani chřipka, ani zlomená noha nejsou domácí vězení, a ani tito pacienti nedostanou vycházky, ale oni po nich ani netouží, protože jsou rádi, že mohou ležet v posteli.

Zákon o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb. praví v § 56 o vycházkách toto:

odst. 2) Režim dočasně práce neschopného pojištěnce zahrnuje c) povolení vycházek, včetně jejich rozsahu a doby, pokud zdravotní stav pojištěnce a stanovený individuální léčebný postup tyto vycházky nevylučuje

a odst. 6) Vycházky podle odstavce 2 písm. c) může ošetřující lékař povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený léčebný režim. Ošetřující lékař může vycházky povolit podle věty první nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin; přitom vymezí konkrétní časový úsek nebo časové úseky těchto vycházek. Výjimečně může ošetřující lékař v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují pojištěnci, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek, na žádost dočasně práce neschopného pojištěnce a po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění uděleného na základě žádosti ošetřujícího lékaře povolit, aby si tento pojištěnec volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Povolit vycházky podle věty třetí lze nejvýše na dobu 3 měsíců; takto lze vycházky povolit i opakovaně.

Buďte ráda, že Vám nic není. To ustanovení o vycházkách podle aktuálního zdravotního stavu je určeno např. pro psychicky nemocné, kteří jsou celý den pod prášky a večer se jim uleví, nebo pro lidi po chemoterapii - přes den je jim špatně, v noci se jim třeba udělá líp...

Já jsem měla opravdu rizikové těhotenství, od 8. tt jsem ležela. Měla jsem jít do nemocnice, ale podepsala jsem revers - můj starší syn zrovna nastoupil do první třídy. Měla jsem povoleno na záchod a zpět. Bylo mi hrozně a od 4. měsíce jsem měla stahy. Vycházky samozřejmě žádné, ale nestěžovala jsem si, jen jsem ležela a modlila jsem se, ať ho tentokrát donosím.

Neberte to jako mravokárnou řeč, jenom je třeba se někdy podívat na věc i z druhé strany. Pokud berete peníze od státu, musíte dodržovat jeho podmínky. Ještě si taky nemusíte brát neschopenku, stačí neplacené volno a můžete být venku jak dlouho chcete.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ivik®
Datum: 11.08.14 09:27
avatar

Pro inzinyrka: Naprosto s vámi souhlasím,nic z toho neberu jako mravokárnou řečJá jsem měla na mysli,proč těhotná že na nemá třeba vycházky stanoveny na delší dobu, třeba 8 nebo 10 hodin.Já jsem se do celého problému obula proto, že se teď netýká mě, ale mojí dcery.Je v 5.měsíci, z důvodu bydlení a situace, která se nedá jinak řešit, se přestěhovala do Prahy, kde,přiznejme si, není zrovna ideální životní prostředí.Prostě si myslím, že ideální by bylo, aby si těh.žena mohla svobodně a kdykoliv kamkoliv zajet,vydat se mimo Prahu a jiná velká města alespoň na těch víc jak 6 hodin a nemusela se stresovat, že jí u dveří šikanozně zvoní kontrolor.Prostě 6 hodin, třeba teď v létě je podle mě něco jako domácí vězení.Dceři neschopenku doporučil lékař proto, že sice nemá obtíže, ale pracuje v MŠ, kde jsou děti dost nemocné,vyskytují se třeba neštovice, zarděnky , spála.Na internetu je spousta diskuzí a maminky jsou tím hodně omezovány, hlavně, pokud mají více dětí a musí je třeba vodit do školy, školky, na kroužky apod.Na to asi zákon nepamatuje.Chtěla bych vědět, jaké omezení mají třeba těhotné romské ženy, které třeba jenom rodí děti a nikdy na žádné neschopence nemusely být.A neberte to jako rasismus,pouze jako holý fakt.A také berou státní peníze a navíc porodné, na které málokdo dosáhne.Tak asi tak to vidím...Jinak děkuji za reakci.Zdravím...

Datum: 11.08.14 18:29
avatar

Je to proto, že nikdo, kdo je nemocný (a proto bere dávky nemocenského pojištění) nemá a nemůže mít neomezené vycházky, to by pak nejspíš byl zdravý. Píšete: "Na to asi zákon nepamatuje..." ne, nepamatuje, ani nemůže. Není to totiž zákon pro zdravé těhotné ženy. Když vzpomínáte těhotné romské ženy - ne, ty opravdu nejsou na neschopence. Neschopenku a s ní spojené nemocenské dávky má pouze člověk nemocensky pojištěný, tedy např. zaměstnanec. Takže ty nezaměstnané si mohou být venku třeba 24 hodin denně, a to dokonce i když jsou opravdu těžce nemocné, protože pokud jim nikdo nevyplácí nemocenskou, tak nikdo nepřijde zkontrolovat dodržování léčebného režimu.

Chápu Váš postoj, chcete, aby se Vaše dcera nemusela přizpůsobovat zdánlivě nelogickým podmínkám, ale jak jsem psala na začátku své první odpovědi, vždycky je něco za něco. Já bych si taky přála, aby moje děti např. nemusely pracovat a pošťák jim nosil pravidelně peníze... ale tak to prostě nefunguje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 12.08.14 09:17
avatar

Nezlobte se na mě, ale nějak vašemu názoru na případnou úpravu vycházek nerozumím.V čem by spočíval problém délku upravit třeba na těch 8-10hodin? Jestliže žena, která pracuje např. v chemickém průmyslu,žena která dělá fyz. náročnou práci a nelze ji přeřadit,tak vlastně není nemocná, ale nemůže vykonávat svoji původní práci,tak doplácí na nesmyslnost tohoto nařízení.

Jak to, že romské ženy a nebo jiné ženy, které nejsou nemocensky pojištěné berou sociální dávky i bez toho( např.živ. minimum)?Jak to, že rodí v nemocnici ,když nejsou pojištěny?Zadarmo?Nebo to platím já a vy ze našich daní a nem. pojištění? Kdo to tedy platí? To je to něco za něco?

Vy nevíte o případech, kdy někteří spoluobčané nepracují a přes to jim "pošťák" nosí peníze?Nezlobte se, ale vaší odpovědi vůbec nerozumím a myslím si, že realita je úplně jiná, než jak to popisujete...

doplněno 12.08.14 09:35:

A ještě otázku.Jak to,že před rokem 2012 neomezené vycházky mohly být lékařem napsány?

 

Datum: 12.08.14 19:13
avatar

No Vy jste se do mě tedy pustila... Pletete jabka s hruškama. Sociální dávky nemají s nemocenským pojištěním nic společného.

Uznávám, že můj příklad nebyl nic moc, ale uvědomte si, že nepopisuji realitu. Snažila jsem se Vám přiblížit ustanovení o vycházkách podle zákona o nemocenském pojištění, to je všechno.

Jak to,že před rokem 2012 neomezené vycházky mohly být lékařem napsány? Protože začátkem roku 2012 byla změna zákona. Více si přečtete v odkazu.

http://zpravy.aktualne.cz/dom…8230333911e3951a002590604f2e/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 13.08.14 09:41
avatar

Vůbec jsem se do nikoho nechtěla pouštět.Váš příklad opravdu není nic moc a jak sama přiznáváte, nepopisujete realitu.A proč se v roce 2012 ten zákon změnil? Protože papaláši už nevědí, kde by normální lidi drželi u huby.Všechno, co je " pro lidi" ( jestli ještě vůbec v téhle zami něco dobrého pro lidi je), tak je špatné.Proč ten zákon nemohl zůstat tak, jak byl?

Datum: 12.08.14 19:55

já nevím, vy si odporujete *nevi* na jednu stranu učitelka MŠ musí v těhotenství na neschopenku, protože by mohla přijít do kontaktu s dětmi, které mohou být nemocné... a na straně druhé by měla mít vycházky v rozsahu umožňujícím vodit děti do školky, na kroužky, nakupovat... tam všude se potenciálně nemocné děti nevyskytují?

jinak s nechopenka by měla být pro nemocné. pokud těhotná vykonává takovou práci, která je těhotným zakázána (dáno legislativou), tak ji zaměstnavatel musí převést na jinou práci. taktéž zaměstnavatel musí převést každého zaměstnance, který vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nemůže dosavadní práci vykonávat (tedy se týká i těhotných, vhodnost pro zdraví posuzuje pracovní lékař). pokud těhotná žena dosahuje díky převedení nižšího výdělku, tak je jí dorovnáváno ze nemocenského pojištění.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 13.08.14 09:37
avatar

Pro lesi2311: Kde to,prosím vás,žijete? Myslíte si, že zaměstnavatelé se dneska tímhle zabývají?Maslíte si, že se dodržují zákony a předpisy? A rozhodně matka, která vede dítě do čškolky,není ohrožená nákazou tak, jako učitelka, která je s dětmi celý den.Víte, co má za následek nákaza zarděnkami?

doplněno 15.08.14 15:47:

Nejsou volná místa pro běžné lidi, natož nějaká spešl pro těhotné.Žijete úplně mimo realitu.Všude se vykřikuje, jak se budou podporovat rodiny s dětmi.Opak je pravdou.Mladá rodina, a nedej bože matka( např. rozvedená nebo vdova) samoživitelka,to je odpad.Děkuji za vaše reakce...

 

 

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.