Namáhavá práce v těhotenství

Od: Datum: 09.08.14 07:48 odpovědí: 8 změna: 09.08.14 16:14

Dobrý den, pracuji na poště jako poštovní doručovatelka motorizovaná - vozím lidem balíky ( jakkékoliv klidně i přes 20 kg) roznášíme letáky , takže ráno pošta váží třeba 15 kg... celý den se pořádně nenajím abych stihla vše rozvést, vstávám ve 4 hodiny a přijíždím domů kolem 16 hodiny. Tak jsem se chtěla zeptat jestli to nemůže ubížit miminku? Jsem tedy terpve v 6 tt . Rozhodně bych se nechtěla válet doma na neschopence , ale bojím se aby se miminku nic nestalo . Jaký je Váš názor? lékař mi sdělil že neschopenku nemůže napsat když nemám žádné problémy...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.08.14 08:01
avatar

Zdravím, nic se stát nemusí, ale rozhodně může. Zátěž 15kg je pro těhotnou ženu dost a já bych to rozhodně neriskovala. Divím se, že obvoďák nenapsal neschopenku.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.08.14 10:11

byla jsem zatim u gynekologa, myslite ze obvodak ji muze napsat?

Datum: 09.08.14 09:58
avatar

Znala jsem doručovatelku, kterou v době těhotenství přeřadili pracovat na přepážku. Práce tam přece jen nebyla tolik fyzicky náročná. Nemohou Vás přeřadit na nějaké méně namáhavé místo - třeba třídění apod.? Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.14 10:12

Nemam postackou skolu takze me asi na prepazku nebudou moci dat :(

Datum: 09.08.14 13:28
avatar

Už jste tam měla dávno být. Po zjištění těhotenství Vás měli co nejdříve přeřadit na vnitřní službu. Poštovní managoři už neví, jak člověka vyždímat a Váš-e vedoucí s tím měl již dávno přijít. Motorizovaná doručovatelka je pěkná dřina a honička. Ty otřesy v autě nemůžou malému dělat dobře. Požádejte si o to, nebo ještě nejlépe o neschopenku. Možná, že je i na to předpis, že jako těhotná nesmíte dělat doručovatelku. U nás na Praze 1 to tak bylo. Zeptejte se na odborech.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: skye®
Datum: 09.08.14 13:56

Pokud nemáte vyloženě zdravotní problémy, tak mi přijde jako blbost, chodit hned na neschopenku. Těhotenství není nemoc. Akorát přijdete o peníze a věřte mi, toho si po dobu mateřské a rodičovské užijete až až. Nechala bych si od doktora napsat potvrzení, že nesmíte tahat těžké věci (nebo něco v tom smyslu, určitě na to mají nějaké formuláře) a jak už psali výše, nechala bych se přeřadit na lehčí práci. Teprve pokud by to z nějakého důvodu nešlo, nechala bych si neschopenku napsat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.08.14 14:14

Váš lékař je opravdu hlupák, to nelze chápat jinak. Bez ohledu na to, co Vám poradím z hlediska právního, sdělte zaměstnavateli, že jste těhotná a že nemůžete v tuto chvíli řádně vykonávat práci, kterou děláte, neboť je Vám špatně. Požádejte o přeřazení na jinou práci. Při Vašem způsobu a režimu práce (vstávat ve 4 hodiny, jezdit celý den v autě, vracet se v 16 hod, zvedat balíky) Vám opravdu hrozí, že se Vám udělá špatně v autě, nabouráte, při zvedání těžkých balíků si můžete ublížit, apod. Doktorovi rovněž sdělte, že Vám není dobře, několikrát denně se Vám motá hlava, jednou jste omdlela, trpíte velkou únavou, pobolívá Vás v podbřišku. Nedostanete-li neschopenku ani na základě těchto problémů, raději změňte lékaře.

Z hlediska právního:

§ 103 ZP

(1) Zaměstnavatel je povinen

h) jestliže při práci přichází v úvahu expozice rizikovým faktorům poškozujícím plod v těle matky, informovat o tom zaměstnankyně. Těhotné zaměstnankyně, zaměstnankyně, které kojí, a zaměstnankyně-matky do konce devátého měsíce po porodu je dále povinen seznámit s riziky a jejich možnými účinky na těhotenství, kojení nebo na jejich zdraví a učinit potřebná opatření, včetně opatření, která se týkají snížení rizika psychické a fyzické únavy a jiných druhů psychické a fyzické zátěže spojené s vykonávanou prací, a to po celou dobu, kdy je to nutné k ochraně jejich bezpečnosti nebo zdraví dítěte,

§ 103 odst.4 ZP:

(4) Zaměstnavatel je povinen těhotným zaměstnankyním, zaměstnankyním, které kojí, a zaměstnankyním-matkám do konce devátého měsíce po porodu přizpůsobovat na pracovišti prostory pro jejich odpočinek.

§ 238 ZP

[Zakázané práce]

(1) Zaměstnankyně je zakázáno zaměstnávat pracemi, které ohrožují jejich mateřství. Ministerstvo zdravotnictví stanoví vyhláškou práce a pracoviště, které jsou zakázány těhotným zaměstnankyním, zaměstnankyním, které kojí, a zaměstnankyním-matkám do konce devátého měsíce po porodu.

(2) Je zakázáno zaměstnávat těhotnou zaměstnankyni, zaměstnankyni, která kojí, a zaměstnankyni-matku do konce devátého měsíce po porodu pracemi, pro které nejsou podle lékařského posudku zdravotně způsobilé.

Tady by Vám onen posudek musel dát lékař zaměstnavatele, lidově řečeno posudkový lékař, nikoliv Váš gynekolog.

§ 239

[Převedení na vhodnou práci, zařazení na denní práci]

(1) Koná-li těhotná zaměstnankyně práci, která je těhotným zaměstnankyním zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Požádá-li těhotná zaměstnankyně pracující v noci o zařazení na denní práci, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět.

(2) Ustanovení odstavce 1 platí obdobně pro zaměstnankyni-matku do konce devátého měsíce po porodu a zaměstnankyni, která kojí.

(3) Dosahuje-li zaměstnankyně při práci, na niž byla převedena, bez svého zavinění nižšího výdělku než na dosavadní práci, poskytuje se jí na vyrovnání tohoto rozdílu vyrovnávací příspěvek podle zvláštního právního předpisu

Seznam zakázaných prací pro těhotné stanoví vyhl.č.288/2003 Sb.:

http://www.mpsv.cz/ppropo.php?ID=v288_2003o

§ 241

[Směny; kratší pracovní doba; přesčas]

(1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.

(2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost)77a, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

(3) Zakazuje se zaměstnávat těhotné zaměstnankyně prací přesčas. Zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nesmí zaměstnavatel nařídit práci přesčas.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.08.14 16:14
avatar

Váš lékař není hlupák, Váš lékař má pravdu. O vystavení a trvání DPN rozhoduje lékař na základě zdravotního stavu pacienta, přičemž na rozhodnutí o vystavení DPN má vliv pouze zdravotní stav, nikoliv pracovní zařazení zaměstnance/zaměstnankyně.

Je-li Vám dobře, je zbytečné strávit těhotenství na neschopence, jež by Vás zbytečně omezovala ("neomezené" vycházky už nelze napsat), nemluvě o výpadku příjmů v době, kdy bude dobrá každá koruna...

Vykonáváte-li práci, která není vhodná pro těhotné ženy, je zaměstnavatel povinen Vás přeřadit na jinou vhodnou práci.

Pokud byste v "náhradní" práci dosahovala nižšího výdělku, měla byste nárok na vyrovnávací příspěvek (dávka nemocenského pojištění).

Pokud by pro Vás zaměstnavatel neměl vhodnou práci, šlo by o překážku na jeho straně,za niž by Vám náležela náhrada mzdy (ta by byla vyšší než nemocenské).

------- Já bych situaci řešila podle toho, jak bych se cítila. Dokud by mi bylo dobře, chodila bych dál do práce. O neschopenku bych lékaře požádala jen v případě, že by mi opravdu nebylo dobře.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.