Daň z výnosu z podílových listů

Od: Datum: 18.03.14 20:00 odpovědí: 9 změna: 19.03.14 15:29

V r. 2012 jsem zakoupil několik podílových listů podílových fondů. Nyní jsem v důchodu a potřebuji peníze, tak jsem je v r. 2014 prodal. Kontaktoval jsem finační správu, českou správu sociálního pojištěni a zdravotní pojišovnu, jak je to s daní z výnosu z prodeje podílových listů podílových fondů resp. s placením pojistného sociálce a zdravotní pojišovně. Pořádnou odpověď jsem nedostal. Dostal jsem dotazy typu co jsou to podílové listy a korunu tomu dala paní ze zdravotní pojišovny, která mi sdělila, abych nejdříve kontaktoval sociálku a v případě, že budu platit sociálce, tak budu platit i zdravotní pojišovně. Na internetu jsem našel informaci, že pokud mezi nákupem a zpětným prodejem proběhne doba delší než 6 měsíců ( což je můj případ) pak výnos z tohoto prodeje nepodléhá zdanění.Toto jsem dámám řekl, ale jen krčilÿ rameny že o tom neslyšely. Ale jak je to se sociálkou a zdravotní pojišovnou? Prosím poraďte mi pokud znáte odpověď nebo mi prosím sdělte kam se mám s dotazy obrátit. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jancak
Datum: 18.03.14 20:07

zkuste finanční úřad, tam by měli vědět

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uskaŽ
Datum: 18.03.14 22:26

- Z4 - odkazovat tazatele na vyhledavače ve smyslu: "tady si to najdi" a na místa, kde problém vznikl (úřady, instituce, zaměstnavatele apd) ve smyslu: "tam se zeptej, podívej". Tazatelé nejsou hloupí, aby o této možnosti nevěděli, ale z nějakého důvodu volí Poraďte.cz, respektujme to!
Zdroj: https://www.poradte.cz/pravidla-poradny/

Ohodnoceno: 2x
 
Od: cucaŽ
Datum: 18.03.14 22:51
avatar

Jestli se vase vynosy dani, by chtelo odbornou radu opravdu z financniho uradu, zrejme jste narazil na velice informovanou urednici :).nebo se zeptejte nějake účetní Ta by to mela take ovladat.

Ovsem, podle me, kdyz jste prodal podilove listy az letos, v roce 2014, tak pokud budou vynosy podlehat zdaneni, budete je davat az do pripadneho danoveho priznani za rok 2014, tudiz do konce brezna pristiho roku.

A sotva z toho budete platit nejake soc.a zdr.pojisteni. to mi nedava smysl.

Podle meto bude jen ke zdanění na fú. a otazka je zda vubec, bohuzel blize opravdu nemuzu pomoct.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rexŽ
Datum: 19.03.14 09:43

Děkuji za informaci.

Datum: 19.03.14 09:07
avatar
Nechápu proč chcete něco platit pojišovně nebo socialce? Dan se neplatí, poněvadž vám uplynul sestimesicni test, tudíž jste od daně osvobozený a daňové přiznání na toto podávat nemusíte. Ovšem nechápu, co s tím má společné zdravotní pojišovna a socialka...?
Ohodnoceno: 3x
 
Od: 3axel
Datum: 19.03.14 10:02

Příjem z prodeje v r. 2014 nebudete danit v přiznání za rok 2013. V roce 2013 by byl takový příjem osvobozený, pokud doba mezi nákupem a prodejem je delší než 6 měsíců .

Toto se změní v r. 2014,kdy čtu v §4 ( Osvobození od daně ) Zákona o dani z příjmů , písmeno w) - doba mezi nabytím a převodem bude muset být 3 roky, aby bylo osvobozeno. Příjem byste měl potom zdanit v §10 - Ostatní příjmy.

v §10 je ale nově písmeno c) - Od daně jsou osvobozeny příjmy z prodeje cenných papírů a příjmy z podílů připadající na podílový list při zrušení podílového fondu, pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období 100 000 korun.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.14 10:06
avatar
Nemᚠpravdu. Nákup byl před rokem 2014!
Ohodnoceno: 0x
 
Od: 3axel
Datum: 19.03.14 10:12

aha, takže na zdanění příjmů z prodeje cenných papírů se použije režim zákona platného při jejich nákupu? to jsem nevěděla, díky za opravu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.14 15:29
avatar
Ano, platí doba nákupu. Ještě bych dodal, ze dan se platí jen ze zisku, tedy rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Tazatel je ale od daně osvobozený, držel déle nez šest měsíců. Při nákupu v letošním roce platí tříletý test a celkový prodej sto tis Kč...
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.