Daň z výnosu z podílových listů

Od: ® odpovědí: 9 změna:

V r. 2012 jsem zakoupil několik podílových listů podílových fondů. Nyní jsem v důchodu a potřebuji peníze, tak jsem je v r. 2014 prodal. Kontaktoval jsem finační správu, českou správu sociálního pojištěni a zdravotní pojišťovnu, jak je to s daní z výnosu z prodeje podílových listů podílových fondů resp. s placením pojistného sociálce a zdravotní pojišťovně. Pořádnou odpověď jsem nedostal. Dostal jsem dotazy typu co jsou to podílové listy a korunu tomu dala paní ze zdravotní pojišťovny, která mi sdělila, abych nejdříve kontaktoval sociálku a v případě, že budu platit sociálce, tak budu platit i zdravotní pojišťovně. Na internetu jsem našel informaci, že pokud mezi nákupem a zpětným prodejem proběhne doba delší než 6 měsíců ( což je můj případ) pak výnos z tohoto prodeje nepodléhá zdanění.Toto jsem dámám řekl, ale jen krčilÿ rameny že o tom neslyšely. Ale jak je to se sociálkou a zdravotní pojišťovnou? Prosím poraďte mi pokud znáte odpověď nebo mi prosím sdělte kam se mám s dotazy obrátit. Děkuji.

9 odpovědí na otázku

3x
Nechápu proč chcete něco platit pojišťovně nebo socialce? Dan se neplatí, poněvadž vám uplynul sestimesicni test, tudíž jste od daně osvobozený a daňové přiznání na toto podávat nemusíte. Ovšem nechápu, co s tím má společné zdravotní pojišťovna a socialka...?

2x

- Z4 - odkazovat tazatele na vyhledavače ve smyslu: "tady si to najdi" a na místa, kde problém vznikl (úřady, instituce, zaměstnavatele apd) ve smyslu: "tam se zeptej, podívej". Tazatelé nejsou hloupí, aby o této možnosti nevěděli, ale z nějakého důvodu volí Poraďte.cz, respektujme to!
Zdroj: poradte.cz/...

2x

Jestli se vase vynosy dani, by chtelo odbornou radu opravdu z financniho uradu, zrejme jste narazil na velice informovanou urednici :).nebo se zeptejte nějake účetní Ta by to mela take ovladat.

Ovsem, podle me, kdyz jste prodal podilove listy az letos, v roce 2014, tak pokud budou vynosy podlehat zdaneni, budete je davat az do pripadneho danoveho priznani za rok 2014, tudiz do konce brezna pristiho roku.

A sotva z toho budete platit nejake soc.a zdr.pojisteni. to mi nedava smysl.

Podle meto bude jen ke zdanění na fú. a otazka je zda vubec, bohuzel blize opravdu nemuzu pomoct.

Děkuji za informaci.

0x

zkuste finanční úřad, tam by měli vědět

0x

Příjem z prodeje v r. 2014 nebudete danit v přiznání za rok 2013. V roce 2013 by byl takový příjem osvobozený, pokud doba mezi nákupem a prodejem je delší než 6 měsíců .

Toto se změní v r. 2014,kdy čtu v §4 ( Osvobození od daně ) Zákona o dani z příjmů , písmeno w) - doba mezi nabytím a převodem bude muset být 3 roky, aby bylo osvobozeno. Příjem byste měl potom zdanit v §10 - Ostatní příjmy.

v §10 je ale nově písmeno c) - Od daně jsou osvobozeny příjmy z prodeje cenných papírů a příjmy z podílů připadající na podílový list při zrušení podílového fondu, pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období 100 000 korun.

Nemáš pravdu. Nákup byl před rokem 2014!

aha, takže na zdanění příjmů z prodeje cenných papírů se použije režim zákona platného při jejich nákupu? to jsem nevěděla, díky za opravu.

Ano, platí doba nákupu. Ještě bych dodal, ze dan se platí jen ze zisku, tedy rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Tazatel je ale od daně osvobozený, držel déle nez šest měsíců. Při nákupu v letošním roce platí tříletý test a celkový prodej sto tis Kč...

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]