Jak zvýšit chuť k jídlu?

Od: Datum: 01.12.13 12:00 odpovědí: 12 změna: 01.12.13 19:55

Dobrý den, chci se zeptat, nevíte jak zvýšit chuť k jídlu u školáka? Syn má 7 let a moc toho nesní protože mu prý nechutná a v jídle je i dost vybíravý. Je hubený a chtěla bych aby pár kilo přibral. Nevíte jak nejlíp zvýšit chuť k jídlu? Někde jsem četla o Pangamínu, který by měl zvyšovať chuť k jídlu. Nemá s tím některá z vás zkušenosti? Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.12.13 12:03

To nemá rád opravdu žádně jídlo? Ani nějaké sladkosti?

doplněno 01.12.13 12:30:

Zkiste třeba pozvat jeho kamarády, uvařit jim a když uvidí, jak jim chitná, taky třeba bude jíst.

Ohodnoceno: 0x

Od: barbora*
Datum: 01.12.13 12:13

Jistě že má. Možná jsem se patrně špatně vyjádřila :D Některé sladkosti mu chutnají ale snažím se aby měl spíš vyváženou stravu. Problém je akorát že toho sní moc málo a někdy musím doslova to jídlo nutit. Myslela jsem že by jsem proto vyzkoušela nějaký doplněk stravy, který by mu zvýšil chuť k jídlu, tedy pokud něco takové existuje :)

Datum: 01.12.13 12:10

je to az tak vazne? Pockejte az bude v puberte , to budete lednicku zamykat

Datum: 01.12.13 12:13

Nijak, neresil bych to. Vsechno prijde casem. Pokud lekarka nedoporucuje nejake vysetreni, nechte to tak.

Datum: 01.12.13 12:17
Ano pangamin je vitamín B a zvyšuje chuť k jídlu. Ještě doporučuji začít sladit glukopurem.
Ale tyto prostředky zvyšují chuť k jídlu, neřeší rozmlsanost. To nemyslím zle. Já sama mám dva syny a jeden jí všechno a dobře a druhému skoro nic nechutná. To co mu chutná, toho by snědl vagón... Vařit mu je peklo na zemi.

Od: paw®
Datum: 01.12.13 12:28
Jeste nikdo dobrovolne neumrel proto, ze mu nechutna. Pokud ma dost pohybu, tak bude mit I hlad a pribirat na svalech.

Datum: 01.12.13 12:56

Zkušenosti s tímto problémem mám - bohužel mnohem víc, než bych chtěla. Syn "přestal jíst", když šel ve skoro 3 letech do jeslí. Dokud jsem s ním byla doma, jedl naprosto všechno a byl spokojené a šťastné dítě. Nevím, co se stalo, ale potýkali jsme se s jeho nechutenstvím spoustu let. Jinak nebýval nemocný, ale to jídlo nám dalo opravdu zabrat. Nakonec jsem vařila už jenom to, na čem jsem se s ním domluvila, a i v tom se povrtal a roztahal to po talíři. Zkoušeli jsme to po dobrém, po zlém (manžel se na něho rozkřikl a syn začal plakat a dusit se) - to jsme okamžitě zavrhli, nechali jsme ho, ať jí, kolik chce, a nebránili jsme mu, když se dojídal třeba pribinákem nebo tatrankami. Na každé preventivní prohlídce jsem se o tom jeho lékaři zmiňovala, ale odmávl to, že podváha je ještě v normě. Nekonečně jsme čekali, až se tzv. rozjí. Nikoho nás nenapadlo, co se děje. Rozuzlení přišlo kolem jeho 21. roku, to měl na výšku 183 cm a vážil 54 kg a byl upřímně zoufalý (konkrétně měl velký strach z toho, že umře hladem), ale nedokázal se přinutit k jídlu. Pak se sesypal a od té doby se léčí na deprese. Jsem přesvědčená, že deprese měl i v dětství, jenom jsme to nerozpoznali a neuměli jsme to řešit. Teď je kompenzovaný, užívá léky, jí normálně kdykoli a cokoli a přibral 25 kg, takže má asi 80 kg - v podstatě normální váhu.

Vím, že se mi jako dítě zmiňoval třeba o tom, že se ve škole bojí chodit do jídelny. Pečlivě jsme zjišťovali, jestli ho někdo nešikanuje, ale byl velmi oblíbený jak mezi spolužáky, tak i mezi učiteli. Nedokázal mi vysvětlit svoje pocity. Neuměl to ani jako dospělý, nejspíš sám nechápal, kde se v něm bere úzkost (jak profesně, tak v soukromí se mu dařilo) a nedokázal rozklíčovat svoje potíže, takže to neuměl zformulovat.

Zkuste popátrat tímto směrem.

doplněno 01.12.13 13:00:

Zkoušeli jsme i pangamin, ale moc mu nelezl - a když nechtěl kus masa, jak bych do něho dostala pangamin?

Docela mě překvapil, když byl asi ve 12 letech u kamaráda a jeho maminka jim nachystala večeři - přišel tenkrát domů a chlubil se, že všechno snědl. Byl to smažený květák, což kdybych byla uvařila já, nejedl by to. (Vím, že to vypadá, že neumím vařit, ale jednak to není pravda a jednak je mi to jedno.)

Strašně se nám zúžil jídelníček. Teprve poslední dobou se vracíme k jídlům, která jsme kdysi měli rádi.

Datum: 01.12.13 13:38

Pokud je syn zdravý nehrotila bych to , každý máme jiný osobní přístup k jídlu . Někdo prostě rád jí , jiný jí prostě málo .

Já se řídím tímto příslovím

Jíme abychom žili a nežijeme proto abychom jedli.

Datum: 01.12.13 18:19

Možná, že byste měla občas zkontrolovat hovínko, zda v něm nejsou roupi nebo škrkavky. Nové záchodové mísy nedávají možnost cokoliv vidět. Když jsem pracovala ve školce, byly tam ještě mísy takové s plochou a pak teprve spád do odpadu. Děti nesplachovaly, to jsme splachovaly my a bohužel, čas od času jsme našly bílý pohyb v hovínku. :D

doplněno 02.12.13 07:15:

Jojo, jen když, potvory, vylezou nebo jsou vykakány.

Datum: 01.12.13 18:51

Babko, a jak se ty škrkavky poznají, krom toho hovínka? Nebo jen tím?

Datum: 01.12.13 19:04

Nesmí pít slazené nápoje, jako je třeba vše ve stylu cocacola. Taky mu nedovolte aby místo normálního jídla jedl sladkosti - složité cukry blokují trávení, člověk se cítí plný, ale nezíská žádné živiny a když se k tomu moc nepohybuje, nemůže přibrat. K tomu cukry odbourávají vápník. Děti s nevhodnou stravou jsou na tom v dospělosti většinou fyzicky bídně - vyzáblé, průsvitné, bez energie, hned všechno chytnou.

Zkuste ho donutit sportovat, trochu se hýbat. Bude potřebovat víc energie a tak začne i víc jíst. Přehánět to s umělým vitamínem B je blbost, tělo si na to zvykne a samo ho potom přestane přijímat z potravy.

Od: barbora*
Datum: 01.12.13 19:55

Děkuji vám moc všem. Syn má pohybu přiměřeně, řekla bych tak akorát, psychické ani jiné zdravotní problémy nemá žádné (škrkavky to tedy nebudou :) ). @inzinyrka® děkuji taky za podrobný popis vašich zkušeností. Naštéstí tyhle problémy nemáme, po psychické stránce je to myslím v pohodě. Syn je docela veselé dítě, jenom ty stravovací návyky nám trochu dělají problémy. Jak jsem už psala sladkosti mu chutnají ale snažím se aby je měl jenom s mírou.
Možná bych předse jenom zkusila zítra koupit pangamin a uvidíme. Pokud to se synem nic neudělá tak to nechám asi být. Možná mu ani nebude chutnat a pak z toho nic nebude. Snad jenom poslední otázka, pro ty co mají zkušenosti s pangaminem. Po jak dlouhé době zabírá (zvýšená chuť k jídlu)? Okamžitě to asi nebude, že ne? Nechci to samozřejmě jako nějakou náhradu potravy jenom jako doplněk pokud by mu chyběli nějaké vitamíny, které tenhle problém můžou mít na svědomí.

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.