Darování plasmy vs mzdový základ

Od: Datum: 26.09.13 07:46 odpovědí: 14 změna: 29.09.13 14:41

Chci se zeptat chodím darovat plasmu a ten den mám v práci placený,ale krátí se mě mzdový základ což by podle mě neměl je to jako když jsem v práci a mám to jak omluvené tak normálně zaplacené?Ví o tom někdo nebo aspon kam se mám jít když tak zeptat?Děkuji Lenka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.09.13 09:36
avatar
Na jedné straně se ti krátí základ ale na druhé zas můžeš uplatnit nárok na snížení základu daně takže teoreticky nula od nuly pojde. Samozřejmě ale placené volno není to samé jako bys byl v práci. Nárok na prémie a stravenky za ten den mít nebudeš. Konec konců můžeš být rád že ti směnu bez keců platěj. Zákon totiž hovoří o uvolnění na dobu nezbytně nutnou.
doplněno 26.09.13 09:38: Pardon - píšu ti jako chlapovi a koukám že jsi slečna.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.13 09:45

Promiňte pane kolego, ale dárcovství krve a krevních derivátů nespadá pod paragraf o době nezbytně nutné (jako návštěva lékaře), nýbrž pod paragraf o překážkách v obecném zájmu, kde se krom doby nutné na cestu tam i zpět započítává doba na zotavení. viz:

Zákoník práce _ Zák. 262/2006 Sb.,Část VIII., Překážky v práci, Díl 2

Překážky v práci z důvodu obecného zájmu: Hlava I:

Překážky v práci na straně zaměstnance

§ 203 Jiné úkony v obecném zájmu

(2) Pracovní volno pro jiný úkon v obecném zájmu zaměstnanci

d) k činnosti dárce při odběru krve a při aferéze; přísluší pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru, pokud tyto skutečnosti zasahují do pracovní doby v rámci 24 hodin od nástupu cesty k odběru. Pokud na cestu k odběru, na odběr a cestu zpět nestačí 24 hodin, poskytuje se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za prokázanou nezbytně nutnou další dobu, pokud zasahuje do pracovní doby. Nedojde-li k odběru, poskytuje se pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku jen za prokázanou nezbytně nutnou dobu nepřítomnosti v práci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.13 10:48
avatar
Dík za upřesnění. Použil jsem ten termín o době nezbytně nutné protože jsem na to narazil nedávno tady na poradně. Nevěděl jsem že "obecném zájmu " je specifikované jinak. Bohužel pro mě to technicky dopadne úplně stejně protože dělám dvanáctky a denní norma pracovní doby je něco kolem 6 hodin tak mi zaměstnavatel sice zaplatí celý den ale prakticky musím chodit na volno protože mi ti fištróni zaplatí 6 hodin a na zbytek bych si musel vzít dovolenou :-C
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.13 12:46

To je bohužel častá praxe firem u lidí pracujících na směny.

Nu ale nebudeme tu řešit tohle, protože jsme mimo dotaz tazatelky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.13 10:55

nejsem si jista, jestli dobře rozumím tomu, co píšete: zaměstnavatel vám pokrátí základní mzdu, ale zároveň má den den proplatí (když píšete, že to máte normálně zaplacené?) potom to je samozřejmě správně - základ vám pokrátí, protože vy jste ty hodiny neopracovala. zároveň vám ale náleží náhrada mzdy, takže ty dny dostanete proplacené průměrem pro náhrady. kdyby vám základ nepokrátil a zárovň vám ten den proplatil, měla byste ho vlastně zaplacený dvakrát.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 26.09.13 10:58

Dobrý den. Sice se Vám zkrátí základní mzda, ale zase dostanete vyplacenou náhradu mzdy průměrným výdělkem, takže o nic nepřijdete. Dokonce nedojte ani ke snížení průměrného výdělku na příští čtvrtletí. Za každý bezplatný odběr si navíc při ročním zúčtování ponížíte daňový základ o 2.000,- Kč.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: claire*
Datum: 26.09.13 11:17

Promiňte, že neodpovídám na dotaz, ale Vy nechodíte plazmu darovat, nýbrž prodávat. Nebo snad nedostáváte za každý odběr pár stovek? Nazývejme věci pravými jmény. (A ano, vím, že na tohle se tazatelka neptala.)

doplněno 26.09.13 14:06:

Gotrekzagary: Většina lidí, co chodí "darovat" výhradně plazmu, chodí to těch komerčních center, kde dostanou peněžitou odměnu. Bohužel. Pokud darujete v nemocnici na transfuzce, je to samozřejmě skvělé a chvályhodné ;) :) Ona se tedy plazma normálně odstřeďuje i při darování plné krve, ale někdy dělají transfuzky aferézu, to vím. Vy tedy chodíte do nemocnice?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.09.13 13:04

Promiňte Claire, ale jak to můžete vědět?

Já třeba osobně chodím plazmu darovat... a shodou okolností vyrážím během půl hodiny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lenka0908*
Datum: 28.09.13 12:25

nechodím na plasmu za peníze ale chodím jí darovat,už mám skoro 60 odběrů.Slovo darovat je že nedostávám peníze jen mám pak tu úlevu na daňích to mě někdo špatně pochopil.Psala jsme že chodím darovat plasmu a to je snad jasné

Datum: 28.09.13 23:20

Claire, nevím jestli to byl dotaz jen na tazatelku, nebo i na mne...? (ohledně toho darování)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: claire*
Datum: 29.09.13 09:12

Na Vás (ale pokud si to paní tazatelka přečte a bude chtít odpovědět, ráda bych se dozvěděla, kam chodí i ona). Velmi mne totiž zajímá, kam chodí lidé opravdu darovat plazmu, protože pokud je řeč výhradně o aferetických odběrech (tj. odběr jen plazmy), v drtivé většině případů člověk slyší o placeném "darování" (oficiálně ty 400,- nejsou za plazmu, ale za čas a dopravu a blablabla). Vlastně nechápu, proč dárci plazmy nechodí darovat plnou krev, když z té nemocnice získají jak krvinky, tak plazmu, a navíc je plná krev věčně nedostatková... Tak mi to pomozte pochopit. Děkuji předem za Vaši odpověď.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.09.13 10:20

Já chodím darovat do krajské fakultní nemocnice a daruji čistě plazmu. Dříve jsem chodil do místní (okresní nemocnice) darovat plnou krev a jelikož jsem chtěl pomoci více, nabídl jsem plazmu, bohužel nemocnice tehdy neměla separátory pro odběr plazmy a byl jsem poslán do fakultky. Tam po mně hrábli všemi deseti, jelikož potřebují každého dárce, který je ochoten darovat, navíc jsem nebyl prvodárce (měl jsem za sebou 21 odběrů plné krve), takže jsem byl "porvěřený" :)

Začal jsem tedy chodit na fakultku a chodím stále, i když už místní nemocnice (kterou mám o 15 km blíž) odebírá plazmu také... ale jsem tak nějak věrný a vyhovuje mi to tam víc. Několikrát jsem daroval i krevní destičky (nemocnice je akutně potřebovala a tak vznesla dotaz mezi aktuálně přítomné dárce plazmy) a jelikož mám dobrý krevní obraz a velký počet destiček (mohou mi současně odebrat 2 jednotky), tak jsem přijal a ve fakultce byli též rádi. Za tento odběr mi byli nabízeny i peníze, ale ty jsem odmítl a nechal to jako čestný dar. Odběr destiček se započítává jako dva normální (do celkového součtu), jelikož je krom destiček současně odebírána i plazma.

K dotazu, proč dárci plazmy nechodí na plné odběry... Je to prosté. Při odběru krve se odebírá 470 ml krve a plazma by se z ní musela následně separovat. Plnou krev můžete jít darovat 4 - 5x do roka. Oproti tomu při odběru plazmy se separace provádí rovnou (ostatní složky krve jsou dárci při odběru vraceny zpět do žil). Plazmy se též odebírá více, mně třeba odebírají rovných 800 ml plazmy (na stejné množství by musely být přibližně dva odběry plné krve). Neopominutelným faktem je pak to, že zdravý dárce může chodit darovat plazmu každých 14 dnů, tzn. že tolik potřebné plazmy se může odebrat mnohem větší množství, než by bylo možné při separaci z plné krve.

No a pokud Vás zajímají pohnutky... nevím jak ostatní, ale já jsem dárce z přesvědčení. Prvním impulzem bylo to, že otec byl též dárce, takže pokračuji v "rodinné tradici". Tím druhým a mnohem důležitějším bylo, že když jsem se narodil, tak matka poměrně hodně krvácela a krevní transfúze jí v podstatě zachránila život, takže tak nějak "splácím dluh". Vzhledem k počtu odběrů už mám dávno "splaceno", ale přesto chodím dál. Beru to i tak, že vzhledem k testům, které se před odběrem a následně i s odebranou plazmou provádějí, jsem pod neustálou lékařskou kontrolou, což považuji za významné pozitivum. Jsem i v registru dárců kostní dřeně, ale tam mne zatím nepotřebovali.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: claire*
Datum: 29.09.13 10:43

Pane kolego, děkuji za vyčerpávající odpověď :) Tak jsem si rozšířila obzory. Na střední škole jsem na oddělení hematologie a krevní transfuze strávila mnoho hodin praxe, kde nám opakovali, že je pro ně výhodnější mít více dárců plné krve, než plazmy. Aferetické odběry destiček samozřejmě prováděli podle potřeby také. Mám od té doby tak nějak zafixováno, že je lepší darovat rovnou plnou krev, i když asi záleží na té které nemocnici, možná, že to má každá nastavené trochu jinak, to nemohu porovnat. Každopádně jsem se dosud nesetkala s člověkem, který chodí plazmu darovat, ačkoli to o sobě řada lidí tvrdí (bydlím v Plzni, kde je komerční odběrové centrum Sanaplasmy; pak existuje ještě Unicaplasma a nevím, kolik dalších kupců plazmy). Takže bod pro Vás ;) Já chodím darovat plnou krev, přesně jak si u nás přejí - v prosinci odběr č. 14 :)

Paní tazatelce se omlouvám.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.09.13 14:41

Za málo... přeji ať Vám nadšení vydrží, dárci jsou třeba... po prosincovém ještě šest dalších a získáte Jánského stříbrnou medaili..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.