Jak zkrátit pracovní dobu

Od: Datum: 14.05.13 19:51 odpovědí: 3 změna: 15.05.13 14:54

Dobrý den, chtěla bych vědět co vše musim udělat, aby mi byla zkrácená pracovní doba z důvodu těhotenství.A jak je to s přijmem.Děkuji za odpovď.Lucie


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 14.05.13 20:05

Těhotenství není nemoc. Pokud nezvládáte své povolání, záleží na vašem lékaři zda vám práci zakáže a nebo ne. Těhotenství není důvod ke zkrácení pracovní doby. Buď jí dělat dle lékaře můžete a nebo ne. Pokud ne, tak na doporučení lékaře vám může zaměstnavatel může nabídnout jinou práci, ale také na plný úvazek nebo dle jeho možností.

Jak je to s příjmem? Co odpracujete, to dostanete zaplaceno. Nebo jste chtěla např. odpracovat denně 5 hodin a dostat plat za celý úvazek? Na to zapomeňte.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ron*
Datum: 14.05.13 20:32

Dobrý den.

Zaměstnavatel není povinen Vám vyhovět a pracovní dobu zkrátit z důvodu těhotenství. Pokud by k dohodě ale došlo, pak by Vám náležela mzda nebo plat odpovídající sjednané kratší době.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.05.13 14:54
avatar

Dobrý den. Úpravu pracovní doby řeší Zákoník práce § 241 viz. odst. 2:

2) Požádá-li žena pečující o dítě mladší než 15 let nebo těhotná žena o kratší pracovní dobu nebo o jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět její žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody (§ 86); přitom zaměstnavatel postupuje v součinnosti s příslušným odborovým orgánem.

Tudíž zajděte za zaměstnavatelem a požádejte ho o úpravu prac. doby. Kratší pracovní doba nemusí být rozvržena na všechny pracovní dny. Zaměstnanci s kratší pracovní dobou náleží mzda odpovídající této kratší pracovní době.

doplněno 15.05.13 14:58:

§ 241 v celém znění zde: http://www.sbirkazakonu.info/…inen-prihlizet-pri-zaraz.html

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.