Choulostivý problém s nevlastní dcerou

Od: Datum: 13.05.13 12:26 odpovědí: 18 změna: 05.06.13 18:40

Potřebovala bych radu od zkušených rodičů, mám jistý problém se svojí 13ti letou nevlastní dcerou. Má společný pokoj se svojí 8 letou sestrou, a mají mezi sebou velmi dobré vztahy. Včera jsem však přišla za mladší dcerou do pokoje a nachytala ji při masturbaci. Když jsme o tom pak mluvili, měla jsem k dceři menší "přednášku", řekla mi, že to chtěla jenom vyzkoušet, že to prý její sestra dělá každou noc a ona chtěla zkusit jaké to je. Nevím jak se teď nejlépe zachovat, nerada bych jim to zakazovala, nebo to nějak rozpitvávala s manželem, je to dost citlivé téma. Nicméně i starší dcera mi na tyto potřeby připadá ještě hodně mladá. Nerada bych, aby tím tu mladší nějak ovlivnila apod. Řešili jste někdy něco podobného? Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.05.13 12:39

Vlastní děti nemám, zato když uspávám děti ve školce, tak si kluci honí pindíky běžně a holky rozhodně nezůstávájí pozadu:). exualita se rozvíjí už od raného věku, takže ve 13 letech není dcera vůbec napřed. Je to úplně normální. Rozhodně jí to nezakazujte a nepotalčujte v ní rozvoj sexuality, neříkejte, že to něco fuj, že jí zčernají ruce apod. To je nejhorší, co může být.

Jiná věc je, že ji u toho pozoruje mladší sestra. Se straší dcerou bych si promluvila, že její potřeby jsou zcela normální, ale ať s tím počká, až sestra usne, nebo až bude tma apod.

doplněno 13.05.13 15:10:

Jeden chlapeček to dělá pravidelně a ještě k tomu celé nádobíčko vytáhne ven zpod peřiny i z pyžama*smich* Přecházíme, ale ostatní děti by to neměly vidět (kvůli nápodobě), kdyžtak upozorníme, ať si dítě lehne na bok nebo si srovná peřinku:) Ale nesmíme dát dítěti najevo, že dělá něco "špatného".

Ohodnoceno: 5x

Datum: 13.05.13 15:03

Ano Martino, také vzpomínám na MŠ kde to děti dělaly jakmile lehly do postýlek. Rozumná učitelka to mlčky přešla.

Ohodnoceno: 0x

Od: nero33*
Datum: 14.05.13 14:53

Mamka je učitelka v MŠ a řeší to po cimmrmanovsku: "Tak děti, zalehnout, spinkat a ruce pěkně na peřinku." Což je myslím rozumnější, než s klidem přecházet to, že onanuje půl třídy předškolních dětí, jak vy to tu popisujete.

Od: kokyno*
Datum: 05.06.13 11:53

A proč by se to nemělo přecházet?:(

Ohodnoceno: 1x

Datum: 05.06.13 13:09

Protože když si jeden chlapeček odhodí peřinku, vytáhne nářadíčko ven a začne, jako třeba u nás, jiné děti by to neměly vidět - kvůli nápodobě.

doplněno 05.06.13 17:17:

Podle dnešních rad psychologů se děti nemají upozorňovat, že dělají něco špatně, aby se nepotlačovala sexualita. Takže neříkám, že dělají něco špatného a fuj a kdesi cosi, ale ať si pěkně lehnou na boka spinkají. Tragického na tom není nic, ale v tomto věku děti bezhlavě napodobují všechny a všechno okolo. Takže budete mít pokoj plný masturbujících dětí... a co pak? Děti co neví, to nepoví, takže pak mamince klidně mohou vykládat moc hezky přibarvené věci.

.

doplněno 05.06.13 18:02:

Popravdě nevím, je-li to zaneseno do nějakých regulí, ale nechat děti, ať se klidně "honí", nebo je snad ještě učit, aby to nebylo vidět, je nereálné a nevhodné. Ono se totiž nejedná jen o spinkání, u kamarádky ve školce mají holčinu, která si denně sedne na zem, sundá kalhotky, široce roztáhne nohy a pak se různě zkoumá, ukazuje to klukům, kteří s otevřenou hubou civí.

doplněno 05.06.13 18:20:

Na tohle Vám přesně neodpovím, řídím se podle vyjádření vedoucí (kolegyně), která právě říkala, že je nemůžeme jen tak nechat. Možná proto, aby věděli, že mezi ostatními se to nedělá, těžko říct...

doplněno 05.06.13 18:22:

Ano je lehké říci, že byste byla nerada, aby učitelky bránili Vašemu dítětii v masturbaci. Stejně tak mohou učitelky oponovat, že si ostatní maminky třeba nepřejí, aby se jejich jiné děti dívali, jak to Vaše pod peřinou masturbuje... je to těžké, svoboda jednoho dítěte končí tam, kde začíná svoboda jiného.

doplněno 05.06.13 18:26:

Bože, děti dívaly, samozřejmě*zed*.

Máte pravdu, leckdy mají děti společný pokoj a jinak, než skrytě či ve tmě před spaním to nejde.

Datum: 05.06.13 13:11

Tak to by právě vyřešily ty ruce pod peřinou...

A i kdyby k nějakému napodobování "nedejbože" došlo, tak nechápu co je na tom tak tragického.

doplněno 05.06.13 17:40:

Ovšem pořád nechápu, proč je pokyn "dát ruce na peřinu a spinkat" a ne ať se prostě neodkrývají, když chtějí dělat takové věci.

Nemasturbující děti samozřejmě nebudou ležet bez hnutí a spinkat, ale tak jako tak se budou různě ošívat, protože jich půlka neusne, což není divu. Takže s celým děckem pod peřinou to tak jako tak vyjde nastejno.

Já tedy masturbaci pokládám za navýsost vhodnou činnost do situace "snažím se usnout, ale nejde to". Akorát ta děcka naučit dělat to tak, aby to nebylo (moc) vidět.

doplněno 05.06.13 18:10:

Ale mě to prostě pořád přijde jako záležitost na téma "takovéhle věci se nedělají na veřejnosti" (masturbace, holčička která se zkoumá...), což je podle mě také jediný skutečný problém (nebo "problém") s masturbací u malých dětí. A opravdu nevidím důvod, proč by bylo nereálné a nevhodné nechat dítě ať se "honí" a jenom ho případně chodit přikrývat, aby bylo pod dekou. Nebo ho prostě nedat spát, když stejně "dělá něco jiného". Jak říkám, masturbace je nejlepší nemůžuusnout činnost, a kdybych byla matka, tak bych rozhodně byla proti tomu, aby v ní mému nespícímu dítěti bránili.

doplněno 05.06.13 18:23:

Já jsem v tomhle vycházela z českých reálií, kdy většina dětí nemá svůj vlastní pokoj, tudíž je nereálné učit je "můžeš masturbovat před spaním, ale jen když budeš v místnosti sám", ale že to holt má být pod peřinou. Možnost "být sám v pokoji" by samozřejmě byla optimální, ale holt nejsme Angličani a každé děcko nemá vlastní pokoj.

Čímž se vlastně oklikou vracíme k původnímu dotazu v téhle diskusi, protože tam asi takováhle poučka chyběla.

Datum: 13.05.13 12:39

Jako žena byste měla mít v sobě cosi, co byste těm slečnám měla přirozeně poradit. Taky jste byla malá a taky jste kdysi začínala sexuálně žít. Tak holky vemte někam na pohár nebo na procházku do přírody a pěkně si o tom s nimi promluvte. Aspoň tak to vidím já jako muž :)

Od: dra
Datum: 13.05.13 12:42

Datum: 13.05.13 12:43

Dělají to i mnohem mladší děti. Pokud to nedělají na veřejnosti, nechte to být. Dělejte, že o tom nevíte a nestresujte se tím. Je to intimní věc každého a nic s tím nenaděláte...Poznávají své tělo a dělají jen to, co jim dělá dobře...Nelze to zakázat, ani uhlídat...Myslím si, že je důležité, aby věděly jen to, že to patří do soukromí a jinak bych to neřešila. Již to zde řešilo vícero maminek, nejste jediná, která se s tím setkala u svých dítek, nebojte se.

Ohodnoceno: 2x

Od: askmenow*
Datum: 13.05.13 13:16

Nemám vlastní děti, i tak bych se s Vámi ráda podělila o svůj pohled na věc.

Velmi oceňuji vaši snahu o citlivý přístup. Otázky kolem vyvíjející se sexuality dětí jsou křehké a pro rodiče, i nevlastní, náročné.

Určitě bych holkám nic nezakazovala, myslím, že takovéhle zákazy jen zakládají na nezdravý přístup k sexu a svému tělu v budoucnosti. Asi bych si s nimi promluvila otevřeně. S každou zvlášť. Se starší se bate skoro jak se sobě rovnou... vítě, já vím, je to dítě, ale v některých ohledech je to dospělá žena, navíc dnes děti v těhle věcech dospívají daleko rychleji. Mě je pár let po dvacítce, ale když zavzdpomínám, i já jsem v jejím věku pravidelně masturbovala. Dneska se dívky tohohle věku o sexu mezi sebou běžně baví, některé za sebou mají první líbání... Některé už i více. Může se nám to nelíbit, ale je to tak a není možné své děti udržet ve vákuu. Takže té starší bych asi vysvětlila, že je to naprosto normální, že jí to nehodlám zakazovat, mluvila bych s ní jako kamarádka, ale vysvětlila bych jí, že takovéhle aktovity by měly probíhat v soukromí a že by bylo lepší je aspoň maličko omezit na dny/časy, kdy její sestra není doma.

S mladší bych si o tom promluvila podobně. Aby věděla, co to je, proč se jí to líbí, ale proč je zároveň nevhodné to dělat, když jí může někdo nachytat. Víte, děti v jejím věku to mají dnes podle mě těžké (občas s dětmi pracuji, vyslechla jsem spoustu jejich hovorů), znají spoustu věcí, u kterých by se červenali i dospěl, ale vlastně jim úplně nerozumí. Pak si o nich mezi sebou povídají a někdy vznikají bludy. Tak prostě aby věděla...

Ohodnoceno: 3x

Od: myse®
Datum: 14.05.13 09:42

řekla bych oběma (každé zvlášť) že to co dělají je normální a rozhodně to nikomu a ničemu nevadí. Ale je to intimní záležitost, která se dělá soukromně tak, aby to nikdo jiný nezpozoroval. Ať si na to dávají pozor.

Víc bych to neřešila!

Jo a na dveře se klepe!

Ohodnoceno: 4x

Datum: 16.05.13 02:32

Je to každýho věc!

Datum: 04.06.13 13:46

Osobne bych vam doporucila jedine, nehledat toto tema a hlavne odpovedi na netu (i ty radoby duveryhodnejsi zdroje zena.idnes... je plna radoby odbornic. Patrejte po odbrnych knihach, jde vam prece o reseni a ne sbirani zkusenosti jinych (ty se mohou lisit kvuli zazemi, pristupu atd). Klidne jdete za detskou psycholozkou (myslim sama), ta vam doda nejvice klidu (i ne zrovna detsky psycholog vam jiste dobre poradi). A ano, je to normalni, delaji to kolikrat samy od sebe holcicky ve skolce atd. Osobne myslim, ze pokud se to deje v detskem pokoji, nemel by byt problem, vy doufam, nez do nej vstoupite klepete?! Jedine, co bych mozna videla k reseni je vysvetlit starsi, jak moc je to osobni a ze by nemusela pred mladsi a na rovinu, kdo tvrdi, ze toto neresil ani u sebe, je opravdu ten spravny pripad pro sexuologa

Datum: 04.06.13 14:02

dlouho na to téma koukám, je tak citlivé že se nedá popsat pár věty a co názor to kus pravdy. Radobyodbornice blondýna to trefila na hlavičku. Každý dělá odborníka a doma mu vyrůstá dítě na které nestačí. Takže by si každý hlavně měl uklidit doma.

.

K problému. Fakt nelze říct než to co říkam tady už celé roky: Dobře Vám tak. Pořád opakuji, vychovávejte své děti od 1/4 roku, a co nestihnete do 6 už těžko napsavíte. Stejně je to i v této oblasti sexuologie. Kdybyste řešily otazku v 9 mohly jste na dceru působit výchovně. Teď už těžko něco změníte a pokud tomu nevěříte, přečtěte si mou odpověď za rok. Dcera už toho hold na váš příkaz nenechá. Taky proč by to dělala. Psát, že to už dělají holčičky a kluci ve školce je zhovadilost, protože oni to nedělají, oni si jen hrají s tím co mají po ruce. U kluků je to jasné, ono to tam bimbá a pak se to tak hezky houpe, ne není to sranda? A holčičky? Hold mají ručičky tak dlouhé, že jim to tak hezky vyjde na delku paže. Taky se štourají v uších a v nose.

.

Ale co dělat teď, když už je to tak rozjeté? V každém případě, jak někdo zmínil, by bylo asi lepší, aby dívenka věděla, že toto je soukromá věc, kterou by neměli shlížet rodiče a už vůbec mladší sestra. Jen jsem zvědav, jak toto téma otevřete, když máte mezi sebou komunikační bariery v sexuální oblasti. Pokud už opravdu o tom spolu nedokážete mluvit a to v žádné oblasti sexuologie, jsou vhodné knížky pro dívky, jako třeba "Děvčátko na slovíčko" nebo "Když dívka dospívá", "Nezralá sexualita" a mnoho jiných, které je vhodné dívkám podstrčit, pokud máte byrieri na tyto témata. Sami si taky můžete přečíst třeba "sexuální výchovu bez rozpaků" a mnoho dalších.

V každém případě bych se snažil na téma nevást řeč, třeba když řešíte intimní problémy, nebo pokud kupujete spolu hygienické potřeby, vždy se dá nějak to téma nastartovat.

JInak začít hovořit otevřeně s vlastními dětmi není nikdy pozdě, i když výchovu už nespravíte.

doplněno 05.06.13 19:22:

tak jak píše : @mcgyver dnes 18:40

a dodám :

Bud´me rádi, že nekradou, nefetujou, nebo že nelžou a že je na ně 100% spoleh ( aha, to tak nemá každý) , takže aspoň, že nekradou, nefetujou, nešikanují ostatní. U kluků je to více rozšířená věc, u dívek méně, nebo aspoň méně frekventovaná, ale jakmile začne, už většinou nepřestane a už vůbec ne pod pokyny rodičů, se kterými nevychází. nechte to plavat, hlavně jim neříkejte, že je to špatné, že nebudou mít děti, nebo že jim upadne ruka ... zaprvé se o tom dnes učí ve škole, zadruhé to není mezi děvčaty takové tabu jako před 20 nebo 40 lety a za třetí, na výchovu máte důležitější věci.
Ale jak jsem napsal, jediné o čem je vhodné promluvit, že to není vhodné provozovat před mladší sestrou ( tady v tomto případě)

Od: michalka*
Datum: 04.06.13 15:07
No jiste, delejte z toho vedu. Vsichni lide si to od detstvi az do stari delaji. Krome nabozenskych extremistu. A nejenom lide. I delfini. A vy budete obvinovat z nedostatecne vychovy. To kazda matka slysi nejradeji. Myslim, ze je to proste. Podle spolecenskych zvyku je nevhodne ukazovat se s tim verejne. Takze staci dite seznamit s timto jednoduchym pravidlem. Vic nikdo nepotrebuje. Nehledejte problemy kde nejsou.

Datum: 05.06.13 11:52

Uf, a proč by ta paní měla něco měnit? To měla dětem natlouct do hlavy, že jejich sexualita je něco špatného, a že masturbace je fuj? Hodné dítko spí vždy s rukama na peřině, a podobné rady z Ameriky padesátých let?

A co se soukromosti masturbace týče, tam je málokdy problém na straně dítěte, z původního příspěvku víme, že pokoj není disponovaný tak, aby mladší dcera neočumovala tu starší (zřejmě rodiče nenapadlo, že by k tomu byl důvod), a že matka chodí do pokoje bez klepání... takže co vlastně mají děti dělat?

Datum: 05.06.13 11:48

Masturbace je normální v každém věku. Já sama si vybavuji, jak jsem si v nějakých šesti, sedmi, osmi letech myslela, že to je "něco, co dělají jen malé děti" a připadalo mi hloupé, že jsem tak velká a pořád jsem toho ještě nenechala*smich*. Nevěděla jsem že "to" má nějaké jméno, a že "to" dělají dospělí lidé, to by mě tehdy ani nenapadlo.

Jediné co bych řešila by bylo, aby mladší "neočumovala". Chápu, že v jednom pokoji je to těžké, ale co třeba nějaký závěs nebo paraván apod.? Nejen ohledně masturbace, ale spousty dalších věcí - jako nejzávažnější mi přijde možnost, kdy starší dcera zkoumá jestli náhodou netloustne, tak se po ní ta mladší hned začne opičit, protože "přeci není mrně a taky bude hubnout". Například.

Datum: 05.06.13 18:40

Já nevím, co tady řešíte je to každého věc. Je to rozhodně lepší než, aby třeba braly drogy, kradly apodobně.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.