Recept na nemocniční bílé kafe

Od: Datum: 29.04.13 15:33 odpovědí: 14 změna: 07.05.13 20:54

Kdo pamatuje nemocniční bílé kafe? To bylo vždycky to nejlepší ze stravy, Určitě to byla nějaká melta, ale ať dělám co dělám, nedocílím tak dobré. A nejsem sama, kdo se pídí po receptu! Dá se někde zjistit? Určitě musela existovat přesná receptura protože všechny nemocnice ho vařily stejné. Jestli se vaří ještě dnes nevím, nebyla jsem v nemocnici několik mnoho let.

Jsem zvědavá, napište jestli víte, díky!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mirekiii
Datum: 29.04.13 15:43

Je to podobné jako "hospodský guláš", ten se také doma nedá napodobit...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 29.04.13 16:36

@mirekiii nesouhlasim. V kazde hospode je gulas jiny, vice ci mene nedobry, obcas se da jist, ale ten vynikajici, tech bylo a je znacne pomalu. To kafe ale bylo ve VSECH spitalech stejne, chapete? STEJNE!

Datum: 29.04.13 15:58

Milá "wydro" asi nemáte chuťové buňky nebo jste nepila dobré kafe. Já po špitálech chodím 30 let a nic horšího než špitální ranní kafe jsem nepila. Špinavá voda s trochou mlíka to je ten správný název. Zkuste uvařit dobrou meltu-vrchovatá lžíce melty do 1l vody a nechat zpěnit na plameni (pozor ráda uteče), pak nechat odstát asi 10minut, zcedit a přilít horké mléko 1:1, osladit medem.

Datum: 29.04.13 16:35

@lidus omyl, ja si kavu nechavam prazit na zakazku a kafe vybrane! To prece ale neznamena, ze mi nekdy nemuze chutnat neco "ujeteho". Na to kafe nevzpominam s nostalgii jenom ja, ale mnoho lidi. Nikdo z nas nevi, cim ta kavovinova voda byla tak dobra. Navic je zajimave, ze ve vsech spitalech po republice byla stejna. Takze museli mit presne odmerene "kafe" i mliko. A to je to, co hledam. Takovou odpoved ne, i kdyz i za ni dekuji, ze jste se snazila me pbratit na jinou viru

doplněno 29.04.13 16:41:

A meltu dostat do podoby nemocnicni se mi nepodarilo nikdy. Nejlepsi z kavovin je spaldova instantni. Pro me ovsem.

Datum: 29.04.13 16:28

Zdravím, také na něj vzpomínám - v dobrém, ještě z dob svých pobytů v porodnici *houpy*, což je zhruba třicet let zpátky. Loni jsem ležela v nemocnici a bílá káva bylo něco co se s tehdejší nedá srovnat. Ještě mi strašně chutnaly jogurty s červenou marmeládou kydnuté na talířek +loupák či rohlík. :-P

Datum: 29.04.13 16:32

Tak já se taky přidávám k těm, co jim bílý kafe chutnalo. A z melty ho nedokážu udělat tak dobrý.

Datum: 29.04.13 18:16

Příčina je zcela jednoznačná, proč staré nemocniční kafe nemůžete nikdy udělat - protože nikde nekoupíte takovou meltu, která tenkrát byla, a to i kdyby jsme se stokrát rozkrájeli, je to tak a už to tak asi zůstane. Takových podobných případů se najdou možná desítky a desítky... Ta dnešní porcovaná Melta to je bída..

Datum: 29.04.13 19:42

Nekupujte porcovanou,ale neporcovanou a bude to.Jí teda s tím,když z nostalgie udělám,nemám problém-chutná stejně,zrovna tak jako chutnala v hluboké minulosti doma k téměř každé snídaní!

Datum: 29.04.13 20:05

Samozrejme ze porcovana nikdy domu, klasiku uz jsem sehnala, bude pristi tyden. Dostalo se mi rady, udelat meltu a tak dlouho redit mlikem az to bude jako v nemocnici. Tak ja to tedy zkusim a pak dam vedet. Proc ne trochu nostalgie, odlehci vazna temata, ne?

Datum: 29.04.13 20:09

Snažila jsem se vypátrat recept ale má to háček. Znám jen jednu paní co pracovala v jedné léčebně dlouhodobě nemocných do konce roku 1999 a ta mi řekla, že káva na snídaně a svačiny se připravovala ze dvou směsí, jedna byla s cukrem, druhá bez cukru. Nasypala se do ¨vody (ne vařící) a pustilo se na chvilku míchadlo.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 29.04.13 20:24

Ano toto mohu jen potvrdit. Nějakou dobu jsem trávil po nemocnicích, ale už je to tak 9 let. Také mi ta bílá káva moc chutnala a když jsem se po tom ptal, tak jsem zjistil, že byla z polotovaru - chcete-li instantní. Nedávno byl zas v nemocnici táta, tak jsem se mezi řečí zeptal, zda ji ještě používají a dostal jsem tip na výrobek CHICORY DREAM (online katalog strana 12). Bohužel jsem jej zatím nikde v maloobchodě neviděl. Občas se sice objeví na aukru, ale většinou slazená varianta, což nemůžu... Nejpodobnější mi příjde bikáva...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 29.04.13 21:25

Ano, neco takoveho jsem predpokladala. Jinak by tezko byla vsude uplne uplne stejna. Diky za snahu!

Datum: 29.04.13 21:37

V nemocnici jsem byl naposled skoro před 40 lety, ale na kafe si tam fakt nepamatuji. Ale dělávalo se všude a jsem schopen si ho udělat i dneska. Ale protože to mléko už není mléko, tak tu klasickou Meltu dělám podstatně silnější než je v návodu, ale to já dělám u všeho. Takže na litr vody 3 - 5 lžic Melty. Takže pak to mléko není tak ředěné Meltou. Tenkrát se hodně pila i Melta bez mléka, byla prakticky v každé jídelně.

Datum: 07.05.13 20:54

Nejlepší bílá káva je z prášku Caro (podobné složení jako Melta). :)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.