Jak ušetřit na jídle?

Od: Datum: 21.02.13 22:17 odpovědí: 31 změna: 18.03.14 16:54

Dobrý večer,

nemáte někdo nějaký tip jak ušetřit na jídle? Jsem studentka VŠ, peněž moc nemám, akorát mi chodí sirotčí důchod, který mi ted ještě strhli o tisícovku...Mám ted na jídlo 2 tisice měsíčně, což se mi zdá docela málo, tak by mě zajímalo, jak třeba na jídle šetříte vy apod.

děkuji za všechny rady a odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 21.02.13 22:26
avatar

No, to opravdu není mnoho. O chlebu s máslem nejde žít věčně. Nepíšete, jestli máte k dispozici mrazák a mikrovlnku, nepíšete jestli se stravujete doma, na koleji, nebo převážně "v terénu".

Já si vařím z levnějších surovin, vždy toho udělám "kýbl" a jednotlivé porce zamrazím, pak už jen vyndám to na co mám chuť a mikrovlním. Nedělám to z úsporných důvodů ale spíše z pohodlnosti, ale finanční efekt to má také...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janamm*
Datum: 21.02.13 22:30

mám k dispozici pouze ledničku a mrazák. Bydlím na koleji ale jídlo si veškeré kupuju sama. Nechodím na obědy - 50 kč za oběd se mi dávat nechce.

Od: youngman*
Datum: 21.02.13 22:34

Odpustit si věci které člověk nutně nepotřebuje a vlastně ani nejsou moc prospěšný jako sladkosti chipsy sladký nápoje typu cola atd. ale tuším že to si moc nekupujete. Pak vyhledávat v obchodech akce slevy hlídat letáky. Vařit ze základních surovin jako rýže těstoviny..maso není tak nutný a když tak si občas dopřát kvalitní maso i když na první pohled je dražší, ale zasytí vás na delší dobu než uzeniny kterých musíte sníst víc takže jsou vlastně dražší.

tady je studentská kuchařka http://www.studentskakucharka.cz/

Nechodit do hospod, nekouřit a nepít alkohol. V případě nouze zajít do charity na polévku..k příbuzným na jídlo. Jíst hlavně teplá jídla, studený musí člověk dýl zpracovávat a to stojí energii.

Nebát se někdy hladu. V létě zajít na houby, natrhat jablka, lovit ryby ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.13 22:35
avatar

Přesně jak píše Hop. kolem šedesáti korun na den, je normálně docela dost. Pokud se jídla týče. Nepočítám spotřebovanou energii na přípravu jídla. Ale já jím celkem dobře a šedesát korun denně neprojím. Takže asi by to chtělo nějak upřesnit. Pokud ovšem jíte pouze v restauracích, nebo já nevím, třeba sendviče, co já vím, neznám to, tak šedesát korun asi stačit nebude a ještě budete do sebe ládovat nezdravá jídla, na což doplatíte později.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janamm*
Datum: 21.02.13 22:43

nechodím ani do hospod, ani do restaurací. S kouřením jsem nedávno přestala, takže tím taky ušetřím. Zbytečně neutrácím, kupuju si fakt jen to nejnutnější a jídlo.

Ráno většinou snídám jogurt a musli, k obědu si udělám rýži s nějakou omáčkou a nebo něco z brambor, na svačinu si beru nějaký pečivo a k večeři buď to co mi zbylo od oběda a nebo si zase namažu kousek chleba. Rozhodně nekupuju sladosti, drahý sladký limonády, bagety a tak podobně...

Od: youngman*
Datum: 21.02.13 22:46

Pouze jsem napsal nápady který mi přišly dobrý, nemusíte se mi zpovídat to je vaše věc. Napsal jsem to co jsem dělal já když jsem měl krizový období ok...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 21.02.13 22:55
avatar

Tazatelka také nereagovala na Váš rozumný názor, ale na reakci kolegyně Suzymon...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.13 19:23
avatar

V tom případě musíte s penězi vyjít a ještě Vám zbyde...

Jogurt stojí kolem deseti korun, snad, nevím, nekupuji, krabice "musli", je asi za třicet korun, ale celá krabice, tudíž na několik dní, z kila suché rýže uvaříte přinejmenším pět porcí, cena třicet korun celého kila, kilo brambor, ze kterých uděláte dvě jídla, je asi za dvacku. Já nevím, proč Vám peníze nevycházejí. Pečivo, o kterém píšetel, to nevím. Ale říkáte, že nekupujete nic drahého.Teda nevidím tady žádné maso, o tom vůbec nepíšete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: qwen
Datum: 21.02.13 22:44

Zdravím, to je fakt málo, 500 na týden, 70 kč na den. Ale dalo by se to. Zcela souhlasím s Hopem, ale jde o to, ajké máš právě možnosti. Viděla jsem ale kdysi zajímavý pořad, kde řešili stejný problém pro celou rodinu s hrozně malým rozpočtem. Základ je v tom, nekupovat polotovary, hotovky ... Prostě nic ( pokud to jen jde ), kde je vložena už práce, úprava před nákupem, tím se jídlo prodražuje. Čili, abychom ušetřili, vše si musíme udělat sami a vařit ze základních potravin. To se týká i pití, obejít se bez PET lahví, koupit sirup, pokud nestačí voda. Recepty atd. taky nějaké napadnou, ale to asi vypisovat nachcete. Tak hodně zdaru :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: krkovicka*
Datum: 21.02.13 22:56
Základ je jídla si vařit.Jste mladá a jídlo potřebujete mít zdravé a kvalitní takže kýbl guláše jíst po dobu tři dnů...no nevím...Někdo tady psal 70kč na den.Pro jednoho akorát.Jednou jsem po dobu celého tydne byla nucena vařit pro 3lidi za stovku na den.Základem byl chleba a různé polívky,které jsem vařila.Voda z kohoutku.Když koupíte jeden reklamní párek a dvě brambory,koření a jednu mrkev k tomu půlku chleba(3dny) pak uvařite bramboračku o 5-6porcich-dva dny za 50kč.O snídani s jogurtem a večeře s vajíčkem nebo omeletou,paprika dalších 50kč na dva dny.Takže jste v tom za stovku.Ušetřila jste 40kč(70kč na den x dva dny).Ušetřené penízky kus masa s přílohou jednou tydne.Takže 70kč na den dá se...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 21.02.13 23:13
avatar

Krkovičko, kýbl guláše lze zamrazit a postupně jíst měsíc - ne v kuse, střídat se zmrazenou čočkou, buřtgulášem, zmrazenými polévkami, to už lze. Ale jinak naprosto souhlasím...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.02.13 22:58
avatar

Jen tak co mě napadlo v rychlosti : uvařená brokolice s česnekem a ol. olejem /ten je nutno jednou za čas koupit stejně jako koření, sůl aj./ Stojí 20 kč a nadlábnete se bez přílohy hodně. Topinka- uprostřed dírka do toho vejce...mleté maso s fazolí okořeněné... vyjde s chlebem na víc jídel, silné polévky z krůtího krku...ochutnávky v supermarketech... to byl vtip. Je to spíš smutné, že se stát tak stará o lidi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 22.02.13 02:30
avatar

Dobrý den, tak možná zkusit vejce "100x jinak". Dají se koupit asi za 100 Kč - 30 ks. Na jednu porci by mohla stačit tři, tak máte 10 večeří. K tomu chléb (pamatuji, že byl v menze nakrájený a volně) nebo pečivo (to už je asi dražší varianta). A při nákupu potravin v marketu kupujte ty, které jsou u podlahy - tam jsou ty levnější. Ve výšce očí je drahota. Také kupujte jenom takové množství potravin, aby jste nemusela případně nic zkaženého vyhodit. No, a ze staršího chleba můžete udělat topinky nebo ho nakrájet na kostičky, smíchat s vajíčkem a na pánev. Také, jestli máte možnost a čas, některé obchody nabízejí slevu na chleba, pečivo nebo zeleninu třeba hodinu před zavíračkou. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.13 07:05
avatar

Jano, asi vám úplně nejlepší rady nikdo nedá, protože každý z nás má k dispozici kuchyň s naprostým vybavením a co je nejdůležitější, čas. Systém dne počítá s dobou určenou u sporáku. Od buchet za pár korun a na několik dní, až po uvaření a zamrazení kdykoliv, když se člověk dostane k potravinám v akci. Také nesmím zapomenout na nákupy. Víme, kde je nejlepší a nejlevnější maso, zelenina, kdy jsou nějaké akce. Toto vy nemáte a ani to nelze vymyslet. ;) Vy nemůžete ušetřit, vy musíte vydělat. V tom vidím východisko. Musíte si najít práci, brigády, kšeft, přivýdělek. Žádná sranda to není. Přeji vám hodně štěstí! *slunce*

doplněno 22.02.13 09:59:

Zapomněla jsem na skladovací prostory. Každý máme kredenc, špajz, sklep, komoru nebo místo pro uložení potravin. Tohle všechno vy na kolejích nemáte. Kolik je vás na pokoji? Kolik vás používá kuchyňku? *sok*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.13 07:23
avatar

Kromě šetření nákladů je ještě druhá cesta: zvýšení příjmů. Spousta studentů si dokáže při studiu i přivydělávat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mmmmm
Datum: 22.02.13 08:50

Ovesná , jáhlová ,kukuřičná kaše, zapečená pohanka se skořicí ovocemú /nej jsou švestky/, majoránkou česnekem

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mmmmmm*
Datum: 22.02.13 09:51
Ohodnoceno: 0x
 
Od: mmmmm
Datum: 22.02.13 09:59

Nastavovaná kaše suroviny česnek brambory krupky tuk sádlo/sůl

cibulka

uvařené brambory s krupkami smícgháme nebo vaříme společně přidáme prolisovaný česnek majoránku rozemneme v ruce a nvrch můžeme přidat osmaženou cibulku se sádlem mňam

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.13 09:18
avatar

Pro jednoho je vždy dražší vařit než pro více lidí. Potřebujete "zainvestovat" do základních potravin, jako je rýže, čočka, mouka atd., a pak jen dokupujete čerstvé potraviny.

Já také šetřím, a nenakupuji jinde než v Lidlu nebo Kauflandu, 1x měsíčně si nechávám dovážet nákup z Tesca, kdy nakoupím základní potraviny v akci.

Mám vyzkoušené, že když nakupují v akcích, ušetřím na 1 nákupu více jak 100 Kč. Hlavně jsou nebezpečné večerky a malé obchody, kde je to někdy až o 50% dražší než v supermarketu.

Nejlepší je si dopředu naplánovat, co se bude vařit (ideální na týden dopředu), a podle toho nakoupit potraviny. V případě, že se to udělá naopak, vždy něco chybí, nebo něco přebyde a třeba se zkazí.

Na internetu jsou letáky velkých supermarketů, takže se dá v klidu vybrat, kde co je nejlevnější, a pak jít nakoupit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 22.02.13 09:55

Zkus projet pořady ČT, někdy v létě nebo na podzim tam byl pořad i s receptama, jak za pár korun krmit týden rodinu se dvěmi dětmi a měli jak teplý oběd, někdy i večeři, tak i svačiny, snídaně. Prostě komplet jídelníček. Pěkně to tam popisovali, jak se v podstatě všechno zužitkuje a cenově bych nikdy nevěřil, že to lze, ale jo, měli to i docela pestrý.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.13 10:01

přejdi na pranou

Ohodnoceno: 0x
 
Od: abc*
Datum: 22.02.13 10:45

Co zařádat na sociálce o příspěvek v hmotné nouzi? Šetřit na jídle se sice dá, ale dlouhodobě se to jíst nedá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: abc*
Datum: 22.02.13 10:46

Osobně si v práci nakoupím stravenky na obědy nejen za sebe, ale i za kolegy, kteří tam nechodí, oběd mě vyjde na +/- 45-50,-Kč a jsem celý den najezený, samozřejmě, večer si dám večeři.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.13 23:19

45,50 na obed,jenomze slecna ma na den 64 kc.musi mit krom obeda snidani,svacinu a veceri.Jinak samozrejme obed za tuto cenu v zamestnani drahy neni,jinde by clovek zaplatil kolem 70 kc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aus
Datum: 22.02.13 21:01

Za tyto peníze se opravdu dá vyžít, ale je to za cenu času, který se na přípravu jídla musí věnovat. Např. místo müsli koupit pytlík vloček , rozinky a dělat to sama / spařit vločky horkým ovocným čajem s medem, přidat rozinky/, kupovat maso / z půl kila je to minimálně na tři obědy/, nebo koupit celé kuře - to rozebrat, spodní čtvrtky nechat v kůži na pečení, zbytek zbavit kůže a kostí to použít na polévku a drobnější obrané kousky masa na rizoto, prsa na minutky, to vše buď čerstvé a nebo zčásti zamrazit a to vše v cenové relaci cca 50,- až 60,- Kč za 1kg / na rozdíl prsa za 130,- Kč atd./ . Nekupovat obložené bagety, ale dělat si je sama, nekupovat džusy raději jíst čerstvé ovoce, nekupovat jogurty, které jsou nastavované škrobem a zbytečně drahé - raději si koupit tvaroh a udělat ho buď na sladko nebo na slano. Je hodně možností, včetně nakupování na akcích, kde musíte vařit podle toho co donesete. Je však pravda, že ovoce a zelenina jsou dost drahé a to nejen mimo sezonu. Také výhodná je občas soja, luštěniny nesmí se však dlouho skladovat kvůli červům a molům. různě upravené brambory, těstoviny na slano nebo na sladko. Je toho hodně, ale to člověka hned všechno nenapadne. Někdy stačí proběhnout recepty na netu a různě si to přizpůsobit dle svých možností. Ale nechá se to!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.13 21:42

Já jsem před nějakou dobou zjistila jak je strašně výborný houbový kuba (přežeru se až je mi špatně) - náklady 00 nic. Dělala jsem ho z jáhel. Jáhly 20 Kč, houby svoje, trocha sádla, cibule, to je pro jednoho na 3 jídla tzn. 8 Kč jedno jídlo. Na Nový rok jsme měli čočku s vejcem - lahůdka, úplně jsem za celý rok co jsme jí nedělali zjistila jak je dobrá. Kilo čočky, trocha cibulky, vejce, opět jídlo za 10,- Kč porce. Zjistila jsem, že každý den nemusím mít maso. Chce to jen se zamyslet co jíte a když budete jíst zdravě a střídmě tak rozhodně ušetříte. Ale chápu, že na koleji je to asi složitější. A pro diskutéra přede mnou: Povolenka k lovu stojí cca 1 500,- Kč, to je 125 Kč měsíčně. Když si člověk chytí čtyři kapry za měsíc vyjde Vás kapr na 31,- Kč. To jde. Kámoš je prodává a je to příjemný přivýdělek k důchodu. Ale má na to čas.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.13 23:13

haninka-to je pravda,sice delame houbovnik,ale jsou opravdu minimalni naklady,ale musi byt holt houbicky,v lete nezapomenout nasusit.Lusteniny,taktez,zvakli jsme si delat jednou tydne,staci jen cibulka,vejce.Zrovna dnes jsme meli hrachovou kasi.

doplněno 22.02.13 23:23:

Z jahel delame jahelnik.Drahe nejsou,k tomu ovoce,asi 3 vajicka,kousek masla,rozinky,ale nemusi byt,mleko 1,5l.,cukrZ tohoto udelam 2 male pekace,takove 35cm dlouhe a rodina ma na cely den teple jidlo.Takze slecna i kdyby si delala ctvrtinu tohoto jidla,tak ma jidlo za hubicku.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 22.02.13 21:43
avatar

Nejsem studentka, ale jsem po rozvodu, kdy mě ex manžel namočil do dluhů, mám exekuci na můj invalidní důchod, pracuji na půl úvazku, abych dala na nájem,čeká mě osobní bankrot, blbá situace,ale co nadělám. Na jídlo mám taktéž 2-3tisíce a k tomu všemu od roku 2011 jsem změnila životní styl, na ten zdravější.Jak nakupuji potraviny?Předně prohlídnu pravidelně letáky, ve kterých získám přehled o cenách a najdu mnohdy zdravé potraviny na které jsou momentální akce a slevy, zabere to jen pár minut.Kupuji zdravé potraviny, jako je například kus kus, je zdravý, stačí zalít horkou vodou,nevaří se, lze kombinovat jak se zeleninou, tak i s ovocem.Přeji všem, co jsou také v tak těžké situaci hodně štěstí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.02.13 23:08

janamm,moc to neni,ale vyzit se z toho da.Mate 2000:31-64kc na den.Zijeme 4 clenna rodina a na jidlo + na vic drogerie,jizdne do skoly,mame 200kc na den pro vsechny.Jak setrit na jidle.Delame hodne omacky,nebo prilohy ,jako zeli,aby se clovek zasytil.Je dobre i moucniky,neprijdou draho.Ono jde o to,jak a co jste zvykla jist,zkratka co mate rada?U nas zasadne neutracime za polotovary,salamy,to jsou drahe zalezitosti.Delame si domaci sunku,ale chapu,ze se to vyplati,spis pro rodinu a vy nemuzete vecne stat u plotny.Delame ruzne pomazanky.Hodne levna je treba rybi,olejovky maslo,atd.,nebo zaklad tvarohovy a do toho pridat kapii,porads to vyjde levneji,nez salam ,syr,ktery si tedy nekdy take doprejeme.Nejradeji mazaci Lucinu v Lidlu cca 25kc.dnes meli zrovna akci za 19.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pussy333
Datum: 17.03.14 21:32

Zkuste se kouknout a ušetřit:)wwwkupicz/?u=23vtt
A není to spam,je to opravdu výborný web na ušetření financí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.03.14 16:54
avatar

Přátelé je mi smutno z toho jak někteří lidé musí šetřit , omezovat se . Je to sice zajímavé ty vaše recepty na večeře a obědy. Ale proboha copak to jde delší dobu? Když člověk šetří na něco o co moc stojí ale aby studentka si nemohla koupit nic na sebe , kosmetiku , občas milou drobnost , no to jsme se dočkali! Já jsem jako dítě poznala bídu , maminka nemocná , otec alkoholik. My se sestrou byly kolikrát bez oběda, svačiny a věci na sebe jedna po druhé.Když jsem před 30 lety zůstala sama s třemi dětmi , taky jsem se měla co ohánět. Ale ještě citelnější to bylo když byli všichni na stř. škole a syn nastoupil na vysokou. Samá brigáda jak oni tak já. Dnes mi pomáhá jedna s dcer , ptám se, to naší pisatelce nemuže pomoc rodina? Nebo přes víkend jít dělat servírku , nebo hlídat děti , i uklízet . Co koliv, je lepší než mít v peněžence drobné a chodit kolem obchodu a jen se dívat.držím palce. Sociálku bych nechala jako poslední řešení...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.