Velikonoční mazanec

Od: Datum: 29.03.13 15:10 odpovědí: 22 změna: 03.04.13 21:43

Ahoj děvčata a případní kuchtíci.

Mazance peču běžně i během roku, to není problém. Peču je vždy z polohrubé mouky a navíc kynutá těsta prostě nevážím, přiměřeně, přiměřeně a dílo je hotové. Včera v čekárně u lékaře se bavily dvě ženský a obě tvrdily, že pečou mazanec z hladké mouky. Mlčela jsem, abych nevypadala za blbce. Zítra jich musím upect 40 ks na jednu zdejší akci.

Prosím, z jaké mouky pečete mazanec? Hladké nebo polohrubé a nebo 50 na 50?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: wamp®
Datum: 29.03.13 15:17

Zdravím Vás Uško:)Já tedy zásadně a vždy peču mazance i vánočky z mouky polohrubé.Dnes jsem dělala i Jidáše,také z polohrubé,a můžu Vám říci,ty jsou:-PJeště jsem je rozkrojila vejpůl a namazala máslem a medem:-PDoporučuji,zkuste jich také pár na tu akci,sklidíte mimořádný úspěch,to zaručuji*hej*

Ohodnoceno: 2x

Od: tr
Datum: 29.03.13 15:18

Zdravím, dal bych dále polohroubou, ono každej ať peče, jak je zvyklý. Polohrubá je takový univerzál na vše. Hladká na jíšky a hrubá na knedlíky, noky z krupice.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 29.03.13 15:20

Ono na tom zas tak moc nesejde. Hlavně když je dobrý výsledek. Ale v pekárně je pečeme z hladké mouky T530 označení též 00 Extra. I doma je peču z hladké mouky. Ale jak jsem napsal, v podtatě na tom nezáleží, když to máte ozkoušené, tak klidně pečte z polohrubé.

Ohodnoceno: 4x

Od: zabu
Datum: 29.03.13 16:42

Jednoznačně hladká. V čem a jak dlouho budete těch 40ks péci? Jak těžké je děláte?

Od: uska®
Datum: 29.03.13 18:20

Děkuji vám za reakce, takže je to nerozhodně, polohrubá/ hladká. Svoje mazance z polohrubé znám, tak jdu nyní udělat vzorek z hladké a uvidíme.

zabu - jak dlouho je budu péci? Celou noc a kousek. Mám 2 domácí pekárny ve kterých dělám těsto z 800 g mouky a z jedné pekárny udělám 2 mazance. První pekárnu zapnu a druhou s půlhodinovým zpožděním a tak pořád dokola. Mám klasickou el. trooubu v domácnosti.

Datum: 29.03.13 19:14

Jidáše z hladké mouky, dnes se povedly. Mazanec hladká + polohrubá napůl (přez síto) a i když je to kynuté těsto přidám půl prášku do pečiva. Dávám čtvrt litru smetany ke šlehání 33% a čtvrt litru perlivé vody.

Od: wamp®
Datum: 29.03.13 19:31

Liduško-Vám moc a moc děkuji za tip,Jidáše jsou vynikající i bez smetany*pusa*

Datum: 29.03.13 20:31

"wamp"to jsem moc ráda. Zato já zadělávala 2x, nevím proč jelikož u prvního těsta kvasnice vyběhly ale těsto nenakynulo podle mé představy, druhé jsem zadělala stejně jen jsem poslala manžela pro kvasnice od jiné značky, do hodiny téměř uteklo z mísy a tak nakonec Jidáše byly výborné. Zítra peču mazanec na chalupě, tam mám el. troubu u své plynovky doma vždy zuřím.

Od: ron*
Datum: 29.03.13 19:43

Dobrý den.

Mazance už peču také roky a vždy z polohrubé mouky, třikrát prosáté, aby byla pěkně načechraná.:)

Datum: 29.03.13 19:53

Ano, také jsem někde na internetu četla, že prý hladká mouka. Já tedy stále z polohrubé a prosáté. Jsou určitě nadýchanější. Ale když jich pečete tolik, tak bych experimentovala. Jednu dávku bych udělala z hladké, druhou bych smíchala hladkou a polohrubou. Ty bych udělala jako první, abych mohla včas porovnat. Z polohrubé víte výsledek, děláte to tak už dlouho.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 30.03.13 15:02

Já dělám ze smíšené (půl na půl) a jsou dobré. Jednou jsem dělala pouze z hladké, a byly takové "zbouchané", tvrdší. Někomu to ale chutná.

Datum: 30.03.13 16:58
Tak ja dneska upeceno..dosla mi polohruba mouka, tak v neobmenenem receptu cca pul na pul s hladkou..nejdriv se to testo desne lepilo, ale stacilo jeste malicko mouky a mazanec nema chybu.. ;)

Od: pt®
Datum: 30.03.13 20:15

Tak já dělala mazanec, podle receptu z mimibazaru, ale ne kynutý, nýbrž tvarohový a je dobrý. - pt

http://www.mimibazar.cz/recepty.php?user=0

Datum: 30.03.13 21:10

Mazance z hladke mouky urcite jdou.Vzdyt ja delam bezlepkove a tam jejedine hladka mouka a spis to vypada jako skrob,neprala bych vam z toho pracovat.Ale delala jsem vcera dva a uz nemam co fotografovat.Byly moc dobre.Jinak kolac bez kynuti,delam take z hladke.Znamy Slovak,ktery u nas pobyl,pekl kolac a pry u nich jedine z hladke a i houskove knedliky delal z hladke v uterce nad parou.Nic se nezkazi,jen je vzdy rozdil v jemnosti.

Datum: 31.03.13 18:23

Závěr - upekla jsem první tři mazance, jeden z hladké, druhý z polohrubé a třetí 50/50 a nechala testovat. Já to neposuzovala neboť sladké nerada. Chlapi mají mlsný jazýček. Vyhrál to mazanec 50/50a dalších 40 ks jsem takto udělala a dílo se zdařilo. Děkuji všem za příspěvky. Uška

Od: eda*
Datum: 02.04.13 17:32

Mě by ještě zajímalo, zda máte některá fintu, jak udělat mazanec do výšky. Již několikrát jsem jej pekl, ale vždy to dopadlo jako na obrázku uživatele pt - je z toho takový placatý koláč. Přitom mám představu, že by mazanec měl být nadýchaný a vysoký (šířka max. dvakrát výška). Když se to totiž nařeže na plátky, jsou z toho takové dlouhé jazyky - nic moc estetika. Přitom to kyne krásně do výšky, ale prostě se nedaří to nějak "zafixovat", aby to tak zůstalo i po upečení.

Datum: 02.04.13 17:39

To je ošemetné. Těsto by nemělo být příliš volné, ani příliš tučné (pak je těžké). Také pokud se použije příliš droždí (i kvalita a stáří droždí, může mít vliv), může to mít podobný efekt, ale to se spíše propadne až po upečení. V neposlední řadě se nemí nechat překynout. Lepší je péci o chvilinku dříve a lehce ho nastřihnout - předejdete tím prasknutí.

Datum: 02.04.13 17:43
A zkousel jste treba ruzne recepty? Pridavat do testa rozpusteny tuk, ale nikoliv horky, mleko vlazne? Testo poradne zpracovane nez ho date kynout? Mely by se na nem delat jakoby vzduchove bubliny kdyz ho hnoucate. Po vykynuti opet zpracovat, udelat bochanek a idealne jeste nechat chvili kynout.. Pece se nejprve docela zprudka cca na 180 asi 20 minut a pak jeste dalsich 25 minut cca dopeka na 120..a mezi pecenim urcite neotvirat troubu. Pak uz nevim.. :)
doplněno 03.04.13 09:13: No, to by docela mohlo byt tim.. Po vykynuti je potreba to testo jeste zpracovat..to nemusi delat robot, vyklopte to na pomoucnenou linku a zpracujte v ruce! Pak teprve uplacat do pozadovaneho tvaru, udelat kriz, nechat chvilku kynout, popatlat vejcem, posypat mandlema a dat pect..

Datum: 02.04.13 17:50

eda - mazanec nechat poloviční dobu kynout a nůžkama udělat na povrchu kříž a nechat dokynout. Pak péci. Mazanec vyběhne do výšky a ne do šířky.

doplněno 03.04.13 09:25:

Zdá se mi 120 minut na kynutí mnoho. Těsto vám asi překyne a pak z trouby vytáhnete placku.

Datum: 03.04.13 09:04
No, kříž na mazanci dělám, kynout ho nechám tak 120 minut, předtím to míchám 30 minut v robotovi, před pečením povrch namažu rozšlehaným vejcem, suroviny dávám "rozteklé" - ne z lednice - máslo, mléko, droždí (ne z pytlíku) i to vejce. Možná mě ještě napadlo, jestli není problém, že to míchám jenom jednou - ono se mi to po prvním kynutí totiž pak nevejde do robota. Z některých příspěvků to vypadá, jako když se těsto má dát péct ne úplně nakynuté, ale jenom "chvíli" nakynuté.

Datum: 03.04.13 11:23
Tak děkuji za tipy - příští rok to snad již zvládnu.

Datum: 03.04.13 21:43

Moje tchyne take odmita peci mazanec,kvuli tomu,ze by byla placka,ale bezne pece vanocky,na ktere ja si moc netroufam a ruzne slozitosti.v cem je figl vam neporadim,jelikoz nevim,cim to je,ze ho mam vzdycky krasne vypoukly,nevim,co delam jinak.Snad zalezi na hustote testa,snad na kynuti,nechavam vykynout testo a pak z neho bochanek a znova vykynout.Slysela jsem,ze si nekdo pomaha dortovou formou,aby se nerozjel.Jednou jsem to pro legraci zkousela a delala jeden normalni a byly kulaty oba.,tak stejne

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.