Tampony vs. vložky

Od: Datum: 30.10.12 17:23 odpovědí: 6 změna: 30.10.12 21:49

Ahoj, tato otázka je směřována ženám, takže vážené pánové, nahoře je křížek. ;)

Jde o to: je mi 13 let, měsíčky mám asi rok, možná půl. Nikdy jsem "to" neměla moc silné, ale teďka se nemůžu už skoro ani hýbat bez toho, abych cítila, že... Určitě víte, jaký pocit mám na mysli. Zkrátka takové od "odkápnutí" v oblasti mezinoží. Ve škole jsem se bála vyjít schody a málem jsem rozpoutala třetí světovou, když mi kamarád (kamarád - rod mužský, bohužel životný :D) sebral ze srandy peněženku a odmítal ji vrátit, tudíž jsem ho musela s "tím" honit po celé třídě (bylo mi trapný ho napráskat, nebo mu říct, že "to" mám).

Dále mi taky vadí, že vždy, když si měním vložku, slyší to až kdo ví, kde. Ten zvuk odlepování vložek od kalhotek proklínám a nenávidím, obzvlášť, když na mě pak holky, co si na záchodě jen tak kecají, blbě čumí ve stylu Vole, ty máš krámy?!

Chtěla bych zkusit tampony, ale ještě nikdy jsem ten oválek nedržela v ruce. Tak se chci zeptat, jaké mají tampony výhody, jak si ho zavést, jestli na to není ve 13 moc brzy, apod. Prostě vaše vlastní zkušenosti, co na netu a v knížkách neobjevím.

Mamka oo tom, že mám měsíčky, ví, ale přece jen je tohle takové intimní téma, o kterém je mi opravdu nepříjemné mluvit, tak mi sem možnost "optej se maminky" prosím nenabízejte. :)

Děkuju za případné odpovědi ;)

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.10.12 17:34

No já myslím, že maminky jsou právě od toho, aby se svými dcerami řešily takové problémy... Ale když nechceš, tak tuto možnost nenabízím :). Jinak tampony jsou fajn, myslím, že ve 13 na to není brzy, záleží, jak se budeš cítit. Kup si tu zatím tu nejmenší velkost a vyzkoušej. Vyměňovat je nutné max za 4 hodiny. Výhoda oproti vložkám je jasná, je to diskrétnější, pohodlnější, nic necítíš. Když to nechceš řešit s mamkou, zkus se zeptat nějaké kamarádky, která je už používá, na zkušenosti. Ale skutečně není se čeho bát, ve světě je používá většina žen, mnohem více, jak u nás.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 30.10.12 17:44

Ahoj. Break, tampon vše nasaje uvnitř a odpadá právě ten vlhký pocit mezi nohama, pokud se mění tampon včas. Je pohodlnější a nebrání v pohybu. Některým ženám vyhovují vložky více, tampon třeba dobře nesnesou, ale jinak je opravdu pohodlnější. Pokud je Ti 13 vyzkoušej mini tampony, budou Ti stačit. Zavádění chce cvik, důležité je uvolnit se při zavádění. Doporučuji vyzkoušet Tampax mini s aplikátorem, budou se Ti snáze zavádět. Jinak tampony mini, jsou vhodné pro dívky které jsou ještě panny, takže se jich nemusíš bát.

Od: askmenow*
Datum: 30.10.12 21:03

Ahoj,

s maminkou to nejspíš stejně budeš muset probrat, možná ne se přímo radit, ale aby ti je kupovala, přecijen to něco stojí.

Jinak já tampony taky začala nosit, když mi bylo třináct. Postupem času jsem vložky přestala používat úplně.

Pro mě tedy mají tampony samé výhody, vyhovuje mi, že jsem s nimi "čistá a v suchu", zní to blbě, ale každá žena jistě chápe. Také jsem ráda, že je jedno, jaké si vezmu oblečení a nic se přes něj nemůže rýsovat a že mě nijak neomezují ani v pohybu, ani v aktivitách, mohu s nimi i do vody atd.

Podle mě je klidně vyzkoušet můžeš. Až budeš mít měsíčky, začni to trénovat doma, když nikam nebudeš spěchat. Někomu to ze začátku nejde, taky mi chvilku trvalo, než jsem získala jistotu, teď už mi zavedení trvá pár vteřin.

Nejprve si vyber správnou velikost. Pokud to nemáš moc silné, klidně si kup "mini". Mě osobně se nejvíc osvědčila značka O.B., nejsou nejlevnější, ale s některými ostatními jsem měla problém je zavádět, volba je ale samozřejmě na tobě. Přečti si příbalový leták, případně si najdi na internetu obrázek, kam tampón zavést, kdyby ti z toho letáčku nebylo něco jasné. No a pak už to jen zkoušej a ničeho se neboj. Až tampon zavedeš, mrkni na hodinky, ať víš, kdy sis ho tam dala a ať můžeš odsledovat, jak často ho potřebuješ měnit. Když to bude často, pořiď si větší a tyhle si nech na slabší dny. Správně zavedený tampon poznáš tak, že o něm vůbec nevíš (což je pro mě další výhoda, vložky jsem pořád vnímala).

No a až si budeš jistá se zaváděním i s tím, jak často si tampon měnit, můžeš s ní vyrážet kamkoli :) Není to věda, neboj.

Ohodnoceno: 2x

Od: pb®
Datum: 30.10.12 21:04

Ani nevíš, jak ti rozumím. Dřív jsem menstruaci nesnášela, byl to týden utrpení. Za nás ještě nebyly vložky s křidélky, takže špinavé kalhotky byly pravideností. Měla jsem pro tohle období vyhrazené kalhotky, které vložku dobře držely na místě a dlouhou mikinu až pod zadek, aby tenkrát tu příšernou tlustou vložku nikdo neviděl, jak se rýsuje pod kalhotami. Tampóny jsem vyzkoušela ve 14ti letech a byla to neskutečná úleva. Od té doby používám výhradně tampóny. Také musím doporučit Tampax s aplikátorem, zaváděl se mi jako mladé dívce nejsnáze. Přijde mi, že aplikátor hezky klouže po poševní sliznici a zavedení je tak jednodušší, než u tampónu bez aplikátoru. Ale každý má jiné zkušenosti, někdo si naopak pochvaluje ty bez aplikátoru a s aplikátorem mu nevyhovují. Každopádně to chce na začátek zvolit tu nejmenší velikost a den, kdy je menstruace nejsilnější, uvolnit se a mít u toho klid. Také se divím, že v dnešní době se dívky stydí za to, že mají menstruaci a to i jedna před druhou. Za nás jsme se pomalu nemohly dočkat toho, kdy konečně dostaneme první menstruaci (což teď dost nechápu) a dokonce společné vyměňování bylo pravidlem. Jo je to fuj, ale tak to prostě na základce bylo. Mámu jsem tenkrát o přechodu na tampóny neinformovala, ona si je nikdy nebyla schopná zavést, takže by mi nejspíš neporadila.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 30.10.12 21:39

Ahoj break,

nevím jak to máš finančně.

Takže, pokud máš peníze svoje, kup si nejmenší tampony mini, a zkus to. Až budeš třeba sama doma, aby tě někdo "nepřekvapil". Já bych se kamarádky neptala - já si je koupila, a zkusila to a už hooodně dlooooouho tampony používám a nedám na ně dopustist.

Takže bych si je koupila a zkusila to. Zavádění chce cvik, a kvůli komfortu, diskrétnosti atd. se to určitě rychle naučíš, neboj.

Pokud tvoje finanční možnosti jsou omezené, budeš to muset mamince říci.

Jinak výhody:

jsou menší, diskretnější, pohodlnější, když jdeš plavat, máš je vždy u sebe, nehrozí ti skleroza stylu - nemám tampon, když jdeš na záchod, můžeš mít z domu už jeden schovaný v kapse, jde schovat do dlaně a nikdo nic nevidí, výměna je "tichá", nehrozí, "nehoda". ( pokud pravidelně měníš )

Nevýhoda je jedna jediná - Jsou dražší.

Jinak se ničeho neboj, nic to není! Už jsi i tak statečná, a obdivuji tě, že jsi sem dokázala napsat. Držím palec, kdyby něco, určitě ti tu pomůže.

Papap Z.

doplněno 30.10.12 21:50:

Ještě dopíši:

Já mám sice dva syny, ale tampony začala používat i moje neteř, protože se u mne zdržela, a nevyšla s vložkama. Když jsem jí řekla, že vložky vůbec nepoužívám, tak jsem ji koupila mini tampony, vysvětlila jsem jí to, a od té doby to neteř používá taky a nedá na to dopustit. ;)

Datum: 30.10.12 21:49

Za mne vložky. Ačkoli reklamy tvrdí opak, tampony nejsou moc vhodné, při koupání zvětšují riziko infekce a protože jsou uvnitř pochvy, je to ráj pro bakterie.

Jo, odlepování je slyšet, jo, je to méně pohodlné a jo, je to otravné. Přesto jsem tampony použila asi 3x v životě a stačilo.

Pocit odkápnutí je normální, pokud máš dobré vložky (osobně používám pouze Always), tak při chůzi ani chytání kamaráda protečení nehrozí, pokud měníš vložku včas.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.