Menstruace v tělocviku - jak na to?

Od: Datum: 27.10.12 21:12 odpovědí: 15 změna: 09.11.12 14:21

Ahoj, dostala jsem první menstruaci a nevěděla jsem co v TV tak jsem si raději vzala omluvenku. Používám zatím jen vložky (ultra), z tampónů mám strach kvůli tomu TSS, abych ho nedostala - mamka ale tampony vůbec nepoužívá a tak nevím, jestli bych se jí na téma tampony mohla na něco zeptat *plac*. Když se ale do Těláku převlíkáme s holkama, mám strach, aby si nevšimly, že mám menstruaci a taky nevím, jestli se dá cvičit s vložkama nebo jestli je to hygienické. Takže se ptám :

- Můžu cvičit i s vložkama?

- Mám raději riskout ty tampony, i když mám strach z toho TSS?

- Co dělat, aby si spolužačky nevšimly, že jsem TO dostala?

- Mám se na tampony mamky zeptat, i když je nepoužívá a nemá s nima zkušenosti?

- Jak tohle ,,DILEMA zvládáte Vy?

Napište i třeba vaše historky, ať vím, co se může stát apod. ;)

Díky za všechny odpovědi ;)

doplněno 27.10.12 21:15:

Jo a používáte na noc ty super velké vložky? Já teda používám ty normál a stačí mi ;)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 27.10.12 21:19
avatar

Pokud vím, tak dívky s ženskými problémy jsou na konkrétní hodině tělocviku osvobozeny a ani se nepřevlékají.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 27.10.12 22:18

Prosím? A to je nějaká novinka? Za nás tedy nikdo nikoho neomlouval a normálně se cvičilo. Také nevím, proč by se mělo omlouvat jen kvůli menstruaci. Není to nemoc a žádnou ženu nebudou pořád omlouvat každý měsíc jen kvůli tomu. Patří to k životu a je vhodné naučit se s tím žít.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 27.10.12 21:25

Ahoj, i když nejsem holka, tak Ti něco napíšu:

Myslím, že učitelky(ba i učitelé) tělocviku mají s tímto své zkušenosti, a tak by neměl být problém, když jim řekneš, že máš ženské problémy, aby Tě z hodiny uvolnili i bez toho, abys musela pak nosit omluvenku. Ale je možné, že je to u Vás jinak.

Až na malé výjimky se domnívám, že holky jsou v téhle věci také velmi chápavé a navzájem si pomáhají, takže nemusíš mít problém, že by se Ti posmívali, naopak myslím, že si s nima můžeš na toto téma popovídat a zjistit, jak k této věci přistupují ony.

S mamkou si určitě pohovoř, už jen z toho důvodu, že se z Tebe stala žena.

Při sportování a jiných fyzických aktivitách jsou z principu výhodnější tampony, nemusí to být však pravidlem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elisme123
Datum: 27.10.12 22:39

Bohužel nám by ve skole rozhodne "jen" kvuli tomu ze jsem to dostala ucitel hodinu neomluvil. Ale jinak mate pravdu my ve skole normalne s kamoskama (s tema dobryma) o TOM mluvime. Neni se za co stydet a i vas to trochu sblizi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.12 07:01

Opravdu zde záleží na učiteli. U nás na střední škole je učitel dost benevolentní a tak cvičit nemusíš. Ale pokud se za tím skrývá lenost, či se to opakuje příliš často, tak sníží známku na vysvědčení, myslím, že podobný přístup byl i na základní škole.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 27.10.12 22:29

Ahoj, takže já jsem vždy cvičila i s menstruací a nikdy mě nenapadlo, že by t mohlo být i jinak. Myslím, že menstruace není důvod necvičit, naopak přiměřený pohyb často pomůže snížit bolest a navíc myslím, že prostě doba velí nebrat menstruaci jako nic neobvyklého, v práci apod. s ní taky budeš muset dělat vše, tak je myslím dobré si zvykat. Vyjímkou je samozřejmě, pokud máš extrémní bolesti, pak ale důvodem necvičit není menstruace jako taková, ale ta nevolnost.

TeĎ k tvým otázkám:

1. Cvičit s vložkama můžeš. Myslím, že ale při některých cvicích hrozí, že by se mohla nějak šoupnout a trošku protéct.

Určitě bych volila na tělocvik s vložkou volnější a ideálně černé (spoň tmavé) tepláky. Černá by zakryla případnou nehodu a volné tepláky narozdíl od legínů apod. zakryjí to, že máš vložku, nic se nebude rýsovat apod.

Osobně jsem však měla vložky na tělocviku jen párkrát, velmi brzy jsem začla nosit tampony.

2. Myslím, že riziko TSS je velmi malé. Být tebou bych je vyzkoušela, myslím, že dříve nebo později stejně pochopíš, že tampony hrozně usnadňují život. Můžeš pak při menstruaci i plavat, nosit i velmi obeplé oblečení a nikdo prostě nepozná, že "to" zrovna máš.

3. Pokud nosíš vložky bez křidélek a vezmeš si třeba kalhotky s nohavičkou, nebo nějaké méně vykrojené, nikdo nic při převlékání neuvidí. Také si můžešv den tělocviku vzít delší tričko, tuniku, nebo tak něco a nechat si ho nasobě ve chvíli, kdy budeš převlékat kalhoty a tím zakrýt zadek (a předek). Jinak ale myslím, že i kdyby si kamarádky a spolužačky čekoholi všimly, není to nic divného ani trapného. Nevím, koli ti je akolik spolužaček už má menstruaci, ale dříve či později ji dostanou také. Spúousta holek si o tom s kámoškama normálně povídá.

4. Mamky se klidně zeptej. Mnimálně budeš asi potřebovat korunky, aby sis tampony došla koupit. Nebo jí třeba napadne, že její sestra, nebo někdo takový by ti mohl poradit.

5. Jak to zvládám já? Normálně nosím tampony a vůbec se tím nestresuji. Vždy jsem cvičila i při menstruaci, až snad na dvě vyjímky v době, kdy mi začínala a mívala jsem při ní bolesti. Nikdy jsem se tím ani netrápila. Jen jak jsem již psala, když to mám, dám si pozor, abych si vzala tmavé tepláky, pro jistotu.

No a k těm tamponům: Pokud se je rozhodneš zkoušet a hodně se bojíš TSS, mohla by se ti hodit ta pomoc mamky. Prostě nakup tampony a až budete obě doma jí řekni, že si ho jdeš zavédst. Bude to dobré pro tvůj klid - budeš mít pocit, že kdyby se ti něco stalo, někdo se o tebe postará.

Pořádně si pročti návod, udělej si na to čas a natrénuj si to. Nestresuj se, když ti to napoprvé nepůjde a třeba budeš muset tampon vyhodit, aniž by se ti ho povedlo zavédst. Zkus to znovu. Pak ho zkus doma nosit. Poznáš, zda jsi to zvládla, ujistíš se, že ti nic není a také vysleduješ, jak časo ho musíš měnit.

Jinak osobně doporučuji O.B., vím, jsou dražší, než většina ostatních, ale s některými levnými to pro mě byl boj.

Ohodnoceno: 6x
 
Od: elisme123
Datum: 27.10.12 22:35

Z toho TSS bych být tebou nemela strach, já vložky nepoužívám vůbec a cítím se normálně s tamponem jako kdyz to nemam.

Cvičit s vločkama muzes, ale nevim no kdyz treba lezite na zadech a delate sedy- lehy asi bych se bala aby se vlozka nehebla kam nema a nemela jsi spinave kalhoty, nebo se ti muze stat ze te pri hre kamosky stahne kalhoty, nebo treba na hrazde ti sjedou

No aby si toho nevsimly? Tampon

nemej strach ja se nikoho neptala a hned na poprvy se mi to povedlo, zkus to tak druhy den menstruace bude to lehci, jednu nohu si opri o zachod a sup tam s tim, jestli ho citis zaved hloubeji neboj se toho to se casem poda

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.10.12 05:54
avatar

V různých knihách o sportu jsem se dočetla, že některé ženy s menstruací byly naopak schopny podat daleko lepší sportovní výkony, než v době "klidu". Proč, to ale nevím.

S vložkami můžeš klidně cvičit. Dnes je plno druhů, tenké i silnější, lepicí, voňavé. Za mě byly jen za 2,10 - balík s 10 kusy z papírové vaty, ohromné a tvrdé jako prkno, občas v tom byly i tříštičky, takové jako piliny. Vše obalené takovou sítí z nití. Jauváááá. *ee* kdo pamatuje, dá mi za pravdu.

Ty tampóny zatím snad ani nepoužívej, když na ně nejsi zvyklá, dobré vložky postačí.

Jsi pokrytec, když se bojíš, aby si spolužačky nevšimly, že menstruuješ. To si myslíš, že druhá děvčata to nemají? Že se jim to potí čelem, či co? Jednou to máš prostě Ty, pak Jana, pak Zdena, pak Eva. A tak dále. Tak za co a proč se mezi spolužačkami stydět?

S maminkou si klidně popovídej. Mně mamka vysvětlila kdysi hodně, citlivě a pěkně. Jsem za to moc ráda. I když tampóny nepoužívá, jistě má nějaký názor a můžete si prima popovídat. Budete mít pak k sobě blíž, víc si důvěřovat. Ona - proto, že ses jí zeptala, Ty - proto, že Ti odpověděla.

Necvičit - to bych možná omluvila opravdu v ten den nejsilnější menstruace, to pak opravdu není příjemné. Ale nezneužívat toho a v ostatní dny cvičit. Pečlivá hygiena je při tom samozřejmostí. Jaga.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: pb®
Datum: 28.10.12 13:18

Za to může pokles hormonu. Proto není radno ženu těsně před mesntruací a v době menstruace moc štvát, protože se může stát, že i jinak mírná a na sporty levá žena přesně trefí chlapa pánví na 10m.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ivik®
Datum: 28.10.12 14:07
avatar

Tak to já se zítra v práci taky omluvím, že nemůžu pracovat! Mám velmi fyzicky namahavou práci, kterou odmítají dělat i chlapy, která je mnohem náročnější, než nějaký tělocvik ve škole, tak se přece nebudu huntovat...Kdoví, co by ti naše mistrová řekla...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: veruna07*
Datum: 28.10.12 23:39
Jsem v prváku.Za celý druhý stupeň ZŠ jsem neviděla omluvenku od žádné kamarádky na tělocvik,normálně jsme s tím cvičily:)Neboj se,každá holka to jednou dostane,ať později nebo dříve.Já jsem že začátku nosila taky vložky ale chodím na tancování a tak jsem zkusila tampóny,prvních pár mi teda opravdu nesedlo,ale teď už nosím snad jen tampóny,s vložkou si přijdu taková málo "zabezpečená":)) Je to na tobě,ale myslím že se s tím cvičit normálně dá,a ty tampóny jsou na tobě jestli je budeš chtít vyzkoušet nebo né:)
Verča :)
Ohodnoceno: 0x
 
Od: krkovicka*
Datum: 31.10.12 16:05
Dívky nejsou osvobozeny od hodin Tv,když menstruaci.Potřebují omluvenku.Každá matka by jí měla dceři napsat...Pamatuji si když mi bylo 12let a skakali jsme přes kozu.Spolužáčka se tenkrát rozbrecela že skákat nemůže.Styděla se to říct a na povel učitelky to zakricela přes celou telocvicnu.Má měsíčky a nemůže.Šla si tedy po psychickém zhroucení sednout.Moje máma byla v těhle těch věcech puritan a tenkrát jsem přišla domů s otázkou co jsou to měsíčky,proč spoluzacka nemohla skákat přes kozu...Odpověď byla mimo,tak jako reklama na tampony kdy mi matka řekla že se to dává do nosu...ale to je jedno.Dnes to není vůbec žádný tabu.Takže nestydet se říct a poprosit o uvolnění z daného cviku v hodině Tv.
doplněno 31.10.12 16:23: Marti,to já nevím.Máma mi to tenkrát taky neřekla...dnes bych řekla,že se bála že jí vložka vypadne či co
doplněno 31.10.12 16:30: Nevím asi bych nezvládla vybíjenou nebo šplh.S tamponem ano a bez bolesti.Jinak asi ne...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.10.12 16:13
avatar

Popravdě mi není jasné, proč skákat nemohla. Jen kvůli pocitu, že to má? V životě přece bude dělat plno věcí s mensesem, daleko horších, než přeskok. Učitelka je ale kráva, že ji nutila to takhle říct, to je pravda. Takové učitelky nesnáším.

Naše třída dělala s mensesem všechno, i plavání, a občas nějaká holka přinesla omluvenku, že má bolesti.

Moc si ale nemyslím, že menses (vyjma toho prvního druhého dne), je vážným důvodem k necvičení*nevi* Dnes už přece nejsou tělocviky jen o obíhání tělocvičny a nářadí:)

doplněno 31.10.12 16:26:

To mě taky napadlo:) A přitom je to velmi nepravděpodobné... uznávám, že cvičit při mensesu je nepohodlné a člověk má takový divný pocit... ale tu hoďku to jde vydržet;)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: justy
Datum: 04.11.12 08:54

Ahojky,s vložkama cvičit můžeš,ale podle mě jsou tampony lepší.A jesi máš strach s TSS tak můj názor je ten,že pokud si tampony pravidelně měníš a dodržuješ higienu tak můžeš být v klidu.Spolužačky si samozřejmě vložek všimnout můžou,protože ty křídla jsou přece jenom trošičku vidět,ale když užiješ tampon je to ok :).Jesi máš penízky tak si myslím že se mamky ptát nemusíš.

Já jsem si na to už zvykla,páč už to mám 3 roky,ale taky je to občas vtipný,když to chytneš a vůbec k tomu nejsi vybavená :D

Tak ti přeji hodně štěstí,a určitě si na to taky zvykneš a poznáš co je pro tebe nejlepší.PAPA :*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tertexia*
Datum: 09.11.12 14:21

Tak díky moc, dneska jsem to zvládla a vpoho. Dík a čau, moc jste mi pomohly :)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.