Jak zjistim ze zamestnavatel plati socialní

Od: Datum: 21.10.12 00:41 odpovědí: 7 změna: 21.10.12 21:04

jak zjistim ze mi zamestnavatel plati socialni a zdravotni?mam pocit ze to za me neplati.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: varez
Datum: 21.10.12 00:42

Přímým dotazem v pojišťovně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 21.10.12 00:46
avatar

Ano, přímý dotaz na zdravotní pojišťovně u které jste přihlášená a na správě sociálního zabezpečení. Neodkládejte to, případné penále budete platit VY!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.10.12 06:59
avatar

Z čeho pramení ten Váš pocit?

Každý měsíc máte přece nárok na výplatnici a tam si snadno zjistíte, zda platí a kolik. Je to určeno procenty z platu a na žádné výplatnici to nesmí chybět. Tyto výplatnice si dobře schovávejte, kdyby jednou došlo k nějakému sporu, abyste mohla dokázat, že Vám sociální a zdravotní bylo strháváno. Jaga.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: makyna111
Datum: 21.10.12 09:29

dobry den.dekuji za vasi reakci ale jde o meho manzela jezdi jako kamionak a vyplatni pasku nikdy nedostal zaklad na smlouve ma 9800 neni uvedeno zda cisteho nebo hrubeho a pak ma diety coz zaklad mu chodi porad jinak a dokonce vice nez ma na smlouve uvedeno takze uz to je divne jinak manzel ma exekuci na plat(alimenty)kdyz nastoupil do jake koliv prace do mesice jim to tam prislo a ted je v te praci uz 4 mesice a stale mu exekuce neprisla je to divne,nebo muze prijit az dele?ale vzdy to mel do mesice a pasku nedostava a sef mu taky nerekl ze mu tam neco prislo.

Datum: 21.10.12 21:04
avatar

Mzda se sjednává v hrubém. Náhrady za pracovní cesty (diety) nejsou částí mzdy, závisí na počtu a délce pracovních cest.

Ohledně exekuce bych doporučila na nic nečekat, spojit se s exekutorem a informovat jej o změně zaměstnání. Současně by měl manžel o exekuci informovat zaměstnavatele.

Nebudou-li na účet exekutora chodit splátky, mohl by exekutor přijít do bytu.

___ Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci mzdu (platem je odměňován pouze státní sektor) zúčtovat (vydat mu každý měsíc výplatní pásku). Dá-le je povinen zaměstnanci na požádání vysvětlit výpočet a předložit veškeré podkladym na jejichž základě mu byla mzda vypočtena. Zaměstnanec má právo na pořízení kopií těchto podkladů, a to na náklady zaměstnavatele.

___ Takže bych doporučila co nejdříve zajít do mzdové účtárny a informovat se ve zdravotní pojišťovně i na OSSZ, zda jej zaměstnavatel přihlásil, a zda za něj odvádí pojistné.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 21.10.12 08:18

Dobrý den.

Na výplatní pásce máte částku, která Vám byla z platu stržena a kterou zaměstnavatel je povinen odvést příslušné zdravotní pojišťovně a Správě sociálního zabezpečení. Zaměstnavatel má povinnost odvádět zdravotní a sociální pojištění nejen za zaměstnance, ale i za zaměstnavatele. Poku zaměstnavatel tuto povinnost neplní, Vy za to nejste odpovědný, žádné penále doplácet nebudete. Pokud Vás ZP či Správa sociálního zabezpečení upozorní, že za určité období nemáte pojistné zaplaceno, stačí jen dokázat existenci pracovního poměru. Doložíte pracovní smlouvou či výplatními lístky.

doplněno 21.10.12 08:23:

Jen doplním: Při zahájení pracovního poměru je zaměstnavatel povinen do 8 kalendářních dní přihlásit svého zaměstnance jak do zdravotní pojišťovny, tak na Správu sociálního zapezpečení. Tato povinnost je zákonná, slouží k evidenci pojištěnců.

doplněno 21.10.12 11:04:

Dobrý den.

Základní plat se uvádí vždy v hrubém. Dobírka mu činí více, než základní plat - to je v pořádku. Může tam mít příplatky, diety, odměny, atd. Pokud mu zaměstnavatel nestrhává srážky ze mzdy (na základě exekučního příkazu), zřejmě tento exekuční příkaz zaměstnavatel neobdržel. Váš manžel je povinen při nástupu do zaměstnání nahlásit, že má srážky ze mzdy (platu). Vyúčtování mzdy (výplatní pásku) je zaměstnavatel povinen každému zaměstnanci předložit. Ať tedy manžel zajde za svým zaměstnavatelem a na předložení výplatnice trvá.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: makyna111
Datum: 21.10.12 19:06

dekuji vam za radu ;)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.