Pravé granáty - jak poznat pravé?

Od: Datum: 09.10.12 19:36 odpovědí: 12 změna: 12.10.12 04:02

Dostala jsem od babičky darem stříbrný přívěsek se "zaručenými českými granáty", kameny ale nejsou krvavě až temně rudé, ale proti světlu jsou oranžovo hnědé. Někde jsem slyšela, že při takovémto zbarvení se nejedná o pravý český granát, tudíž v prodejně šperků babičku nejspíš ošidili. Dalo by se někde zjistit, jestli se jedná o české granáty nebo ne, a v případě že ne, můžeme v prodejně, kde byl šperk zakoupen, vymáhat vrácení peněz?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 09.10.12 19:41

Pokud jde o test, zda jde o ´pravé české granáty´, jemožné se obrátit např sem - http://www.gemology.cz/cze/go.php?act=profil (nebo na jiného gemologa), zda ale lze vymáhat vrácení peněz je otázkou - zda prodejna vydala ke šperku certifikát a jakým způsobem babička svůj požadavek formulovala...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.12 10:41
avatar

Mám také pravé granáty ve stříbře. Bývají většinou krvavě červené. Poslední dobou se při koupi dává certifikát o pravosti. Granáty se snadno nechají zfalšovat.

Druhá část otázky mě zarazila. Babička je jistě už stará a důvěřivá paní a mohlo se opravdu stát, že byla ošizena. Ale proč chcete vracet peníze? Je to přece dárek od babičky, ať už je z čehokoliv. Budete se na něj koukat celý život a vzpomínat na babičku, jak vám dárek z lásky věnovala. I kdyby Vám vrátili peníze, ty rozfofrujete a vzpomínku na babičku nebudete mít žádnou.

Raději bych si nechala třeba i bezcennou tretku se vzpomínkou na milou osobu, než to proměnit na prachy a nemít pak po ní nic. Jistě Vám to dávala s láskou a bylo by jí samotné smutno, když byste vracela dar a vymáhala peníze.

Ono se ne nadarmo říká: Darovanému koni na zuby nekoukej.

Nezlobte se, ale já bych Vám nedala nic. Když si pomyslím, že byste lítala po prodejně a vymáhala PENÍZE za můj dárek z babičkovské lásky. Jaga. :)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: arylen*
Datum: 10.10.12 12:55

Jak už jsem tu psala, zajímá to babičku,protože chce dávat cenné šperky. Pro peníze bychom zašly společně a samozřejmě by je dostala zpět ona.

Od: arylen*
Datum: 10.10.12 12:59

Bylo to na popud mamky, která hned začala zkoumat pravost. Mě by to bylo celkem jedno. Tak pardon, že jsem se tu na něco pouze informovala a hned mě podle toho soudíte

Datum: 10.10.12 11:47
avatar

Kolik si myslíte, že byste vrácením získala peněz. Tolik, kolik dáte u Donalda za dvě housky se sekanou? :Dje to dárek z lásky, tak nepřepočítávejte na peníze a neptejte se jestli je to opravdovské. Je to z lásky a to je víc než diamanty.

doplněno 11.10.12 11:19:

Aháá, toto jste nenpsala, takže to vypadalo, že z darovaného vybíráte chutě. Omlouvám se.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: arylen*
Datum: 10.10.12 12:53

Mně o to nejde, já bych si ho nechala, zajímá to babičku, protože chce dávat šperky, které budou v budoucnu mít nějakou cenu.

Datum: 10.10.12 13:05
avatar

Jakýkoli dárek bude mít v budoucnu cenu především jako vzpomínka na toho, kdo jej daroval. Teď rozhodně není doba (a ještě dlouho nebude) na nákup šperků nebo zlata s vyhlídkou na nějaké budoucí zhodnocení. Šperky jako investice se rozhodně nedají koupit v obchodě.

doplněno 10.10.12 13:17:

Soudit tě tu nikdo nechce, jenom je někdy vhodné poukázat i na morální stránku věci. Babičku prostě upozorni na to, že zlato a šperky je dneska nutné brát jenom jako dárek a ne jako investici. Také máme doma granátové šperky cca 100 let staré a jejich finanční hodnota je dnes v podstatě nulová.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kicka
Datum: 10.10.12 13:04
Ověřit se dají v klenotnictví kde prodávají i kameny,drahokamy.Nic to nestojí.Byla jsem ve dvou i pro výkup a rovnou mi na dvou místech řekli,že dnešní trh je zaplaven granáty a jdou hluboce pod cenu.Mám je tedy u sebe a vůbec nezáleží na stáří.Radím,nechte si je.
Jen tak mimochodem:Babička při koupi musela dostat certifikát o pravosti granátů.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.10.12 13:30

Domnívám se, že tazatelku špatně chápete. Já to beru tak, že se i babička cítí podvedena a chtějí tudíž zjistit pravdu. A teď to vezmu z pozice mé - také babičky. Jestliže dám vnučce šperk (hovořím o ŠPERKU nikoliv o BIŽUTERII), tak budu chtít, aby měl svoji hodnotu. A jestliže mě někdo za draho prodá bezcenné barevné kamínky, tak se budu také čertit *cert*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lll*
Datum: 10.10.12 13:44

Naprostej souhlas.*hej*.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: arylen*
Datum: 10.10.12 14:48

Přesně tak, po tom co to máma nadhodila, právě takto to babička chce vědět ;)

Od: ravi
Datum: 12.10.12 04:02

Arylen, nenech se otrávit některými názory,jsou o ničem hlavně od babyjagy. Bohužel dnes je trh prošpikovaný podvodníky a těch co chtějí vydělávat na druhých a zlatnictví není vyjímka, tam se točí pěkné peníze,něco o tom vím.Takže pokud máte pochybnosti,jděte ke znalci, není na tom nic špatného, babička Vám určitě chtěla dát něco cenného a hezkého a památečního, myslím ,že i jí by moc mrzelo ,pokud by zjistila ,že jí oklamaly. Dneska je bohužel velmi špatná doba na to abychom si tu hráli na falešnou zdvořilost a pokud jí prodaly místo pravého granátu syntetizát(mimochodem vyroven v laboratořích a je dokonalejší,bez prasklin a nedokonalostí ,ale s přírodním nemá nic společného,tudíž i symbolika o kterou asi Vaší babičce půjde ,protože Vám chce dát dárek cennější a né případný falz, tak může jít do někam, že..., to by Vám to šla koupit do bižuterie,že? ) za cenu pravého a bez certifikátu a bez napsané gramáže šperku,tak je to špatné. To je hlavně pro ty super řeči od babyjagy na vysvětlenou .

Pyropy tzv. české granáty jsou velmi žádané a mají většinou do 5mm velikost,a už to je velmi vyjímečné , 8mm to je již rarita a cena , no , hodně ,hodně velkátaké záleží na brusu.Ale jde o to, zdali váš šperk není nahrazen kamenem asijským(je podstatně levnější a bohužel velmi rozšířený ,tak jako vše asijské ) nebo syntetizátem, ale o tom jsem již psala. Je důležitý také punc,který je uveden na šperku,(ne na kameni)Ty musí mít každý obchodník vyvěšený a s možností k náhlédnutí zákazníkem ke srovnání přímo na místě prodeje se šperkem.Je to přímo povinnost z puncovního zákona.Neopuncovaný šperk, neznamená ,že je nepravý ,ale může být přivezen ze zahraničí,ale dle zákonů českých se musí nechat opuncovat,ale to zákazníci neví. Prostě máte-li pochyby tak si to nechte dát zkontrolovat k soudnímu znalci, nebo výrobci šperků, mají je vesměs každá zlatnictví, na prodavačky moc nespoléhejte, bohuželm trpká zkušenost a realita.. Nebo zajděte na puncovní úřad v Praze Kozí 4 - Praha 1, tel225982111-ústředna. přeji hodně štěstí ať je šperk pravý a dejte vědět jak jste dopadla. Ravi.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.