Použítí vavřínu

Od: Datum: 07.10.12 09:32 odpovědí: 6 změna: 07.10.12 15:21
avatar

Dobrý den, při dovolené v Itálii jsme prolézali kopce nad mořem a já si tam natrhala větvičky vavřínu, který všude hojně rostl. Bobkový list sice u nás koupím za pár korun, ale bývá často pomlácený, taková řezanka a navíc vyčichlý. Skladují to kdoví jak dlouho a pak už to nevoní.

Tak jsem si natrhala nádherné větévky přímo z keřů v těch kopcích. Listy jsem si pěkně usušila, ale co mě vlastně zajímá. Na větvičkách byly i vavřínové plody /tmavé kuličky/. Zajímalo by mě, zda i tyto plody mohu použít při vaření, nebo zda je mám vyhodit. U nás se v sáčcích koupí jenom listy a tak jsem v rozpacích, co s těmi kuličkami? Vyvařit do omáčky? Vyhodit?

Děkuji za rady všem. *slunce* Jaga.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hahanaj*
Datum: 07.10.12 09:40

Vavřínové kuličky jsou nepoživatelné. Všechno si rostlina vynahradila
na listech.
Vypadají jako bobky- proto bobkový list -
vypsáno z článku o vavřínu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 07.10.12 09:50

Dobrý den.

Jak už psala Hahanaj, do kuchyně se hodí jen sušené listy, plody vyhoďte. Dříve se plody používaly proti střevním parazitům, dnes vzhledem k negativním účinkům se jejich konzumace nedoporučuje.

Je pravda, že Bobkový list kupuji také celý pomlácený, nadrolený a vyčichlý.Ten Váš čerstě natrhaný a doma usušený musí být bezvadný. Úplně jiná kvalita.:) Slyšela jsem, že se dá pěstovat i u nás na zahrádkách, ještě jsem ho ale u nikoho neviděla.

Viz.: http://cs.wikipedia.org/wiki/Vav%C5%99%C3%ADn_u%C5%A1lechtil%C3%BD

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hahanaj*
Datum: 07.10.12 10:17

Dneska už se koupí sazenice v zahradních centrech nejlépe velikých soukromých - tam je záruka kvalitní sadby .

Když si přivezu kvalitní vavřín , má úplně jinou vůni než ten "náš" je důležité přidávat ten čerstvý až před koncem vaření, protože jeho chuť je velmi silná a někomu by mohla i vadit.

Kuličky semena zkluste zasadit a vypěstovat si svůj vavřín

Ohodnoceno: 0x
 
Od: viky®
Datum: 07.10.12 10:28
avatar

Dobrý den, Jago. Kuličky Bobkového listu nevyhazujte. Jestli máte doma nějaké sušené plody, nebo zeleninu, dejte pár kuliček do skleničky, bobule zabrání, aby něco napadlo sušenou zeleninu. Dříve se kuličky dávaly do piva. Tady jsou zajimavé informace o Bobkovém listu. http://www.bigmenu.cz/clanky/Koreni_v_kuchyni_Bobkovy_list_(_Laurus_nobilis_L).html

Ta tam je však doba, kdy vavřínové věnce zdobily hlavy velikánů. Dnes se rostlina uplatňuje především jako koření v kuchyni. Pro tyto účely se používají sušené listy, které mají nahořklou chuť a specifické aróma. Obsahují silice, glykosidy a hořčiny, jenž mají pozitivní účinky na trávení a podporují také chuť k jídlu. Dříve se přidávaly vavřínové plody-bobky do piva. Dodnes nám tento zvyk připomíná sloka básně: Pijme pivo s bobkem.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.10.12 12:59
avatar

Děkuji za rady, děvčata.

Proč HANAHAJ, nejste registrovaná? Za Vaše rady o rostlinách byste si také zasloužila bodík a ne jeden! *placni* Jaga.

doplněno 07.10.12 14:05:

Omlouvám se, mělo to být HAHANAJ.

Datum: 07.10.12 15:21
avatar

Běžně se dá sazenice vavřínu koupit za pár korun na tržnicích nebo v obchodních domech kde prodávají květiny. Už několik roku mám sazenici v květináči,v létě venku na zimu dám do chodby.A používám listy k vaření. Nenáročna jen trochu občas přihnojit.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.