Sestra se změnila - nejí a hubne

Od: Datum: 10.09.12 19:27 odpovědí: 7 změna: 11.09.12 00:22

Už před prázdninami se moje mladší sestra začala chovat "podivně". Vždy to byla veselá, upřímná, milá, hodná holka. Ale poslední dobou s nikým nemluví, skoro vůbec nejí, začala hodně hubnout, všechno jí je jedno a je jen zavřená v pokoji. Asi týden zpátky mi to nedalo a prohledala jsem jí pokoj. Bála jsem se, aby náhodou nebrala drogy nebo něco takového. A objevil jsem její deník. Možná to nebylo správné hrabat se jí v osobních věcech ale mě to nedalo a musela jsem si ten deník přečíst. A podle toho co jsem vyčetla tak ji její učitel ji chtěl znásilnit. Osahával ji a líbal. Já nevím, co si mám myslet. Jestli si to vymyslela nebo jestli se to opravdu stalo. Bojím se že jestli se to opravdu stalo tak že by to mohlo mít vliv na její psychiku. Prosím, co mám dělat. Bojím se, že jestli se jí na to zeptám tak že se rozzlobí, že jsem se jí hrabala ve věcech... Opravdu nevím, co mám už dělat...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.09.12 19:34
avatar

Zdravím, Lucy.

Toto je hodně vážné téma ( je sice pravdou, že cizí deníčky se číst nemají, ale když má člověk strach o někoho z rodiny, dalo by se to omluvit ). A nedivila bych se, kdyby právě kvůli tomu měla sestra zmíněné psychické problémy, hubla, nejdla a bylo jí všechno jedno. Notabene, kdyby toho učitele denně potkávala ve škole.

Já jsem pro říci to rodičům, určitě. Takových hajzlů jsou mraky, nepotrestaných, protože holky se doma bojí ceknout a ani to není pořádně jak prokázat. Když si to ale sestra ponese v sobě sama, bude to jen a jen horší, takhle mohou pomoci rodiče, mohou zjistit detaily, případně informovat ředitele školy. Bohužel se naskýtá otázka, co když si to vymyslela? I to je možné.

Na druhou stranu, pokud je deníček tajný, nemá smysl do něj psát vymyšlené věci.. a i ta psychika evidetně utrpěla nějaké trauma. a jen tak zničehonic to asi nebylo.

doplněno 10.09.12 19:35:

Jen doufám, že jako nový uživatel si z nás neděláš legraci, jak jsme tu mnohokrát zažili. Protože je to opravdu velmi vážné téma.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lucyangela*
Datum: 10.09.12 19:47

Bydlíme jen s mámou, která nebývá moc doma. A když už je tak s ní nebývá moc řeč. Ale to je jedno. Takže si myslíte, že bych to měla říct mámě? Bojím se že to bude brát na lehkou váhu a že si z ní dělám jenom srandu...

Datum: 10.09.12 19:53
avatar

Tvoji mámu neznám takže nemohu říct. Ale pokud jí to neřekneš, tak to nezjistíme. A začala bych opravdu vážně, že si potřebuješ promluvit o velmi důležité věci.

A sestru se snaž trochu probrat, tahat ji třeba ven nebo ji jinak zaměstnat, ať na to nemyslí, protože může lehce propadnout depresi.

doplněno 10.09.12 20:08:

Také doufám... popravdě, tohle zažít, sama ani nevím, co bych dělala. Asi bych si na učitele počkala někde ve tmě v parku s několika namakanými kamarády. Za předpokladu, že by to opravdu byla pravda. To by měla ze sestry vytáhout právě matka, ale pokud se k vám chová s nezájmem, těžko říci.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lucyangela*
Datum: 10.09.12 20:01

Pokusim se s mámou promluvit a všechno jí říct... Doufám že něco udělá...

Od: ron*
Datum: 10.09.12 22:00

Dobrý večer.

S mámou určitě promluv. Je-li pravda, co sestra napsala, jde o velmi vážnou situaci, který se musí rychle řešit. Čím dříve, tím lépe.

Zvažuji i skutečnost, že si vše vymyslela. I to by ovšem byl problém. Má-li sestra zapotřebí vymýšlet si takové věci a poutat tímto způsobem na sebe pozornost, něco není v pořádku. Něco tím chce říci, vyvolat nějakou reakci okolí. Sestra mohla dokonce předpokládat, že deníček najdeš a přečteš si ho. Je třeba si s ní i s maminkou společně promluvit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 11.09.12 00:02

Zkus někdy, ve vhodnou chvílí, kdy nebudete nikam spěchat, za sestrou zajít a zeptat se jí, copak ji trápí, zda se ti nechce svěřit. Zkus jí vysvětlit, že na ní vnímáš změnu chování a že tě to moc trápí a že bys chtěl vědět, co se děje. A že snad ví, že ti může říct cokoli... Třeba se svěří sama. Byla by to ideální varianta a elegantní řešení, jak se vyhnout přiznání s deníkem.

Když to nezabere, plánovat dál...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.09.12 00:22
avatar

Lucyangelo, u sexuálního zneužívání bývá největším problémem strach, že dítěti okolí neuvěří. Že mu bude tvrdit, že se nic takového nemohlo stát, že si něco mylně vysvětlilo, nebo ještě hůře, že k tomu samo toho dospělého vyprovokovalo, nebo že jej svádělo, ...

K traumatu z činu samotného se tak přidává tzv. druhotná viktimace (další traumatizace příbuznými, okolím, policií, ...)

Podle mne by bylo nejlepší se napřed poradit s odborníky a pak si promluvit s maminkou. Odborníci poradí, jak nejlépe jí to sdělit, aby nad tím maminka nemávla rukou (aby si nemyslela, že jde o výmysl).

Zavolej na bezplatnou linku bezpečí (tel. 116 111, dovoláš se i bez kreditu) a poraď se.

___ Další možnost by byla deníček někde vhodně "zapomenout" - tak, aby jej našla maminka. Kdyby si to přečetla sama, nemusela bys jí nic říkat.

___ Víš-li, o kterého učitele jde, je možné se obrátit také na policii, případně na odbor sociálně právní ochrany dětí (OSPOD).

___ PS: Také nesouhlasím se čtením písemností, které člověku nepatří, ale v tomto případě šlo o vážný důvod (obavy o sestřino zdraví).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.