Asi přehnaná žárlivost

Od: Datum: 02.08.12 17:35 odpovědí: 3 změna: 03.08.12 11:39

Dobrý den, mám možná trochu zajímavý dotaz, nevím. Měl jsem asi před rokem a půl přítelkyni, poznali jsme se na škole a vztah, který trval přibližně 3 měsíce byl přímo dokonalý, naprosoto ve všem. Bohužel jsem se po té době dozvěděl, že nemá dořešený předešlý vztah, dál navazuje kontakt (vč. sexu) s předchozím přítelem, výsledkem bylo zjištění, že ty 3 měsíce byl jeden velký a zároveň dokonalý podvod. Vztah jsem po spoustě dohadů, sliování atd, ukončil. Nedokázal jsem se s tím však smířit a ona také ne, tak jsme se dále scházeli, nedokázal jsem odpoustit a začít znova, ani říct KONEC. Nakones spolu nejsme, sebral jsem se a žačal znova jinde. Do dnešního dne jsem měl nkolik dalších přítelkyň, všechno vztahy však opět díky mně skončili rozchodem. Z prvního nešťastného vztahu jsem si v hlavě nevědomky zabudoval představu, že celé opačné pohlaví je nevěrné, nemám problém se seznámit, začít vztah nový, ale kdykoliv se seznámím s dívkou, začneme se scházet..., vše je na dobré cestě a hned v začátku něčeho nového začnu dotyčnou přímo týrat, kam jde, s kým jde, kdo to je, jen si sedne k PC, už jí podezřívám, že si s němkým píše, že mě určitě podvádí, že mi lže... A to i přesto, že vše funguje skvělě a za normálních podmínek nemám vůbec důvod jí nevěřit a podezřívat. Mám jí i rád, jsem šťastný, ale chovám se jako naprostý pitomec a nedokážu se od toho oprostit. Většinou to trvá chvilku a svým chováním dívku ztratím, protože mé chování nesnese, neboť je bezdůvodné a přímo jí tím odradím od všeho dalšího. Dívku ztrácím, jsem nešťastný, uvědomuji si svojí chybu a mrzí mě to. Po krátkém čase se srovnám a začínám znova, přijde známost, náhoda, opět se seznamujeme, vše se zdá být na dobré cestě a mé chování se opět mění na nesnesitelné. Takto jsem ztratil již několik dívek, se kterými jsem mohl být dodnes, nebejt své "úchylky".
Nyní jsem ve stádiu, že i přes možnost seznámit se, házím všechny pokusy předem stranou a jsem sám. Vím totiž, že to zase mojí vinnou skončí. Trápí mě to a nevím, jak si ten (asi extrémní případ žárlivosti nebo nevím, co je to za poruchu) stihomam dostat z hlavy. Moc děkuji za odpověď, případně za radu. Nejsem blázen, ale vážně mě to štve. Napadá Vás něco? Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.08.12 17:48
avatar

Dobrý den. Pete, máte v sobě vypěstován pocit nedůvěry, protože Vás jedna žena zklamala. Od té doby podezíráte, aniž by Vám k tomu dala žena příčinu. Toho se musíte zbavit, jinak Vám ztroskotá zřejmě každý vztah. Ve vztahu důvěra chybět nesmí. Chováte se tak asi proto, že se bojíte opět zklamání. Snažíte se tomu předcházet, ale volíte špatný způsob. Měl byste se odprostit od minulosti, neživit v sobě pořád ten pocit křivdy a podezíravosti. Víc věřte sobě i partnerce a nekažte si příležitost mít normální, šťastný vztah. Dávejte do něho více důvěry, netrapte sebe i partnerku zbytečným podezíráním a stíháním. To každý vztah dříve, či později otráví a zničí. Pokud nezvládnete své emoce ovládnout sám, zkuste se obrátit na psychologa. Je to jedna z možností, pokud si se sebou neporadíte sám. Je to můj názor a Vám přeji více sebedůvěry i důvěry v partnerky.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.08.12 21:44
avatar

Vztah dvou rovnoprávných dospělých lidí se musí zakládat na důvěře, bez ní to nejde.

Trochu nerozumím Vašemu postoji - jeden vztah skončil kvůli nevěře partnerky, všechny ostatní kvůli Vaší žárlivosti. To je dost nepoměr, nemyslíte?

Žárlivost je nedůvěra. Nedůvěra především v sebe sama, až potom vůči partnerce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: askmenow*
Datum: 03.08.12 11:39

Ahoj,

prostě jste byl jednou zrazen a teď nevěříte, podezíráte a žárlíte na imaginární muže. Možná jste k tomu měl dispozici už dříve, a zlá zkušenost to jen posílila. Dobré je, že si to uvědomujete! To je první krok k tomu se toho zbavit.

Než začnu mluvit přímo o tom problému, napadá mě, zda stále v hlavě nenosíte tu slečnu, která vás podváděla, a nějaké hluboko ukryté city k ní. Nepromítáte si do dalších slečen přímo ji? Pokud ano, prostě počkejte, až to přebolí a přemrzí. A až pak zase vyzkoušejte další vztah.

Jinak těžte z toho, že o problému víte. S další slečnou na to neustále myslete. Kdykoli budete chtít něco nevhodného říct. nebbo ji začít vyslýchat, zkuste se zabrzdit. Ale nestačí to neříct, musíte si to vyhnat z hlavy. Jinak vás to bude dál užírat. Prostě si pořád opakujte, že ji podezíráte bezdůvodně a že jí plně věříte.

Pokud to bude fajn holka, neviděla bych problém v tom, abyste jí řekl, jaký jste měl v minulosti zážitek a jaký to na vás nechalo "žázlivý" následek. Řekněte, že o tom víte, že je vám to samotnému protivné a chcete to změnit. Když to bude vědět a bude to správná holka, bude se vám snažit pomoct a ze začátku nedávat nevědomky zbytečné podněty. Taky se domluvte, že kdykoli ji budete třeba moc vyslýchat, řekne vám, že přeháníte a vy se neurazíte, ale chytíte za nos. Naopak vy se jí budete svěřovat, když vás popadne pochybnost, hezky v klidu a ona vám to v klidu vysvětlí. To by mohlo pomoct vybudovat důvěru. Čestnost potřeby cokoli vysvětlovat by měla klesat. Je to i o komunikaci, ta je ve vztahu podobně důležitá, jako důvěra.

Jinak bych na vašem místě klidně navštívila psychologa, klidně hrazené sezení. Známá, která se terapiím věnovala, říkala že u samoplátců s motivací často na vyřešení podobných problému stačí dvě schůzky. To by za možnost navázat zdravý vztah stálo, řekla bych. Lze i anonymně. A nebojte, psycholog není pro nemocné, tohle je přesně jejich práce. Máte trapení, psychický problém, víte o něm, nevíte, co s ním.

Ještě jednou: gratuluji, že si chybu uvědomujete a chcete se změnit. Hodně štěstí!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.