Pojem peněžitá pomoc v mateřství

Od: Datum: 17.06.12 18:19 odpovědí: 2 změna: 17.06.12 20:26

Co je prosim pěněžítá pomoc v mateřství?

a mám na ní nárok pokud sem byla rok na úp a v té době v těhotenství?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 17.06.12 18:57

Základní podmínkou nároku na PPM je účast na pojištění (tj. např. trvání pojištěného zaměstnání) v době nástupu na PPM. Nástupem se rozumí den, jenž si pojištěnka sama určí v období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu. Nárok na dávku má i žena, která nastoupí na PPM po skončení zaměstnání v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta u žen, jejichž pojištění (zaměstnání) skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo.

Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.

Do doby účasti na nemocenském pojištění pro nárok na PPM se započítává doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno. Započítává se též doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, pokud byl tento důchod odňat a po odnětí tohoto důchodu vznikla, popř. dále trvala pojištěná činnost.

Podpůrčí doba (doba poskytování dávky) u PPM začíná nástupem na PPM. Podpůrčí doba činí 28 týdnů u pojištěnky, která porodila, a to i v případě, že se jedná o zaměstnankyni, která je neprovdaná, ovdovělá, rozvedená či z jiných vážných důvodů osamělá. Dále následuje pobírání rodičovského příspěvku.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.06.12 20:26
avatar

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávkou nemocenského pojištění. Nemocensky pojištěni jsou pouze zaměstnanci, dobrovolně se k nemocenskému pojištění mohou přihlásit OSVČ.

Uchazeči o zaměstnání nejsou nemocensky pojištěni (stát za ně odvádí pouze zdravotní pojištění), takže nemají nárok na nemocenskou ani na PPM.

Pokud by žena otěhotněla až po skončení zaměstnání, měla by nárok na rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka) od porodu do 4 let věku dítěte.

V případě, že by podmínky pro přiznání PPM splnil otec dítěte, mohl by otec zvolit jinou variantu RP.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.