Jód - doplněk stravy

Od: Datum: 10.03.13 08:53 odpovědí: 6 změna: 11.03.13 11:40

Dobrý den,

koupila jsem si doplněk stravy "Jód výtažek z Kelpu". Mám normálně fungující štítnou žlázu, ale v mé stravě jódu moc není. Zajímalo by mě, jestli si nemůžu tělo nějak rozhodit tím, že najednou bude dostávat takové množství jódu. Případně když ho přestanu užívat, nebude tělo strádat víc než před začátkem užívání?

Děkuji za odpověď :).


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.03.13 09:17
avatar

problémy s jodem už dávno vyřešili tak, že jej přimíchávají do soli. Kdo si posolí chleba, ten dostane i dávku jodu.

Mě ale nějak rozum nebere, proč si lidi kupují takové potravinové přípravky a doplňky. To máte stejné, jako když jsou lidi schopní valit do sebe koňské dávky vitamínů a myslí, že budou zdravější. Ty vitamíny se v těle prostě neuloží.

S nadměrnou dávkou jodu to bude asi podobně, prostě se vám neuloží.

doplněno 11.03.13 09:23:

no možná nevíte že chleba je posolený už předem. Sůl (a jod) v něm je i když si ho neposolíte. Stejně tak je v šunkách nebo salámech.

Kam chodíte na obědy? Jestli chodíte někam do jídelny, pak pravidelně dostáváte solnou (a jodovou) pecku, jako všichni okolo.

A co například sýrové nebo grahamové tyčinky? Nejíte? Nebo bramborové lupínky? Taky nejíte?

Jeden doktor kdysi v televizi povídal, že prý soli sníme asi 10x víc, než bychom měli. Tak zkuste odhadnout, kolik je potom ta správná míra.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: m1009
Datum: 10.03.13 09:34

Já se o to zajímám proto, protože si nesolím ani míchaná vajíčka. Jsem asi rarita, ale sůl opravdu používám jen když vařím pro někoho. Jídla pro mě jsou neslaná. Nejím ani mořské ryby, takže jódu opravdu moc nemám. A sůl v kupovaných potravinách obsahuje jódu minimum.

Nemyslela jsem nadbytek jódu, je jasné, že ho užívat víc než je potřeba, je zbytečné. Ale do teď nebylo tělo zvyklé na téměř žádný, tak abych mu nepřipravila šok.

Od: m1009
Datum: 11.03.13 10:41

Vím, že se spousta potravin solí. Jen jsem četla, že to je většinou sůl bez jódu.

Obědy si vařím sama, na závodku nechodím. Bramborové lupínky ani podobné "dobroty" nejím. Měla jsem problémy s váhou, takže si hodně hlídám jídelníček.

Jiný doplněk stravy do sebe necpu, protože se snažím většinu vitamínů do sebe dostat v jídle. Jen jsem si říkala, jestli mi ten jód opravdu nechybí, když mám jídelníček takový, jaký mám.

Datum: 11.03.13 11:40
avatar

Nedostatek jodu je na nic. Taky ho mám málo (mám to i na papíře). Bylo mi doporučeno jíst víc ryb (což dělám). Taky mi bylo řečeno, že raději nepřesolovat (jodu je v soli už minimum). Ještě jsem si ale jodové kapsle nekoupila (plánuju to). Ono je něco jinýho, když je někdo zdravý a zobe různé vitaminy atd. - je to na nic. Ale když tohle někomu chybí, tak to musí doplnit jinde. Abych doplnila jod, který potřebuju, tak bych musela jíst ryby každý den.

Teď jsem začala ještě brát hořčík, protože jsem měla třes v nohou (a další problémy) a je to (po cca 14 dnech léčby) o dost lepší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wogoos*
Datum: 10.03.13 09:45

No pokud máte něčeho pod normu, tak vitaminový doplněk normu doplní a zbytek vyloučí. Tak si to myslím já. Ale říkal mi známý doktor, že je to jen tahák na peníze. Žaludeční šťávy prý vše polykané zničí. No čemu může dnes člověk věřit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.03.13 20:51
avatar

A jak jste přišla na to, že máte nedostatek jodu? Od afér s kretenismem začli jod přidávat nejen do soli ale i spousty potravin. Chce to projít každou složku včetně pečiva, do kterého se také přidával jod (sůl a mořské ryby nejsou jediným zdrojem jodu- přidávají se i do některých balených vod např.). Pokud máte však normální chod štítné žlázy, tak by neměl být problém - pro jistotu bych to konzultoval s odborným lékařem.

O užívání doplňků tu lze určitě najít spousty zajímavých článků - stejně si tělo vezme tolik kolik potřebuje, kolik je zvyklé a nebo podle toho, jak zrovna funguje, takže je dost zcestné něco vůbec radit ohledně vstřebávání - každý to máme jinak nastavené.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.