Jak se určí příjmení?

Od: Datum: 06.01.14 20:16 odpovědí: 8 změna: 10.01.14 21:55

Dobrý večer,

čekáme miminko, ale nejsme manželé. Svatbu plánujeme až později. Chtěla jsem se zeptat, jestli musím zajít na matriku kvůli příjmení. Syšela jsem, že když je matka svobodná, automaticky se narozené dítě jmenuje podle příjmení za svobodna, je to pravda? máte zkušennosti? děkuji za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.01.14 20:27
avatar

Opět zákon o rodině. Tam je to dáno a je to nediskutovatelné. Protože se to alicky blbě vysvětluje a slova mohou vyznít jinak, dovolil jsem si to nakopírovat. Ale jednoduše. Vy se s otcem domluvíte a to příjmení dítě ponese.

Copy:

Dítěti, jehož rodiče neuzavřeli manželství a mají různá příjmení, se zapíše příjmení podle dohody rodičů při určení otcovství souhlasným prohlášením rodičů, nebo podle pravomocného rozsudku soudu o určení otcovství.

doplněno 06.01.14 22:31:

Abych to upřesnil: O příjmení jedná část Občanského zákoníku. Tedy část , která nahradila Zákon o rodině. Paragraf 862.

Zatím jsem v jedné pětině tohoto Zákona

*kafe*
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.01.14 20:36
avatar

Přeji hezký večer. Příjmení nesezdaných rodičů řeší zákon č. 301/2000 Sb. U nesezdaných osob zákon stanoví, že jméno a příjmení dítěte musí být na matrice dohodnuto a rovněž musí otec děcka podepsat list o uznání otcovství. Vše berete sebou do porodnice, udělejte si kopii jelikož toto v porodnici zůstane. Pokud otec nesouhlasí, dostane dítě automaticky příjmení po vás a u určení otcovství se povede soudní spor.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: luke237
Datum: 07.01.14 08:17
No jo, ale co kdyz par nezajde na matriku pred narozenim ditete a v okamziku narozeni tak vlastne dite nema otce (ani manzel, ani pred matrikou priznany biologicky otec)?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.01.14 20:34
avatarKdyz to nestihnou před, tak matka uvede v porodnici a otec se dostaví na matriku. Dětátko bez otce nezůstane, leda že by se žádný nepřiznal

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.14 07:47
avatar

Pravda to není. Dítě automaticky nezískává příjmení svobodné matky, ale na příjmení dítěte se oba rodiče dohodnou.

U nás: syn žije už několik let s partnerkou. Narodila se jim časem pěkná holčička, už je jí 5 let. Příjmení má otcovo. No a oba rodiče se rozhodli /konečně/, že svůj vzah letos v létě zpečetí sňatkem. Není v tom žádný problém, malá už má tátovo příjmení, získá ho i její matka.

Když tak o tom přemýšlím: malá je nadšená, prý bude mít růžové šaty, půjde rodičům za družičku a ponese prstýnky. A my kdysi o tuto zábavu byli ochuzeni, narodila jsem se až za 2 roky po svatbě. Žádné šatičky, žádné prstýnky. Až na stará kolena vidím, o co mě rodiče ošidili. *smich* Ale už je pozdě to napravit. Jaga.

To ty dnešní děti si užijí daleko víc! *:D*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.01.14 21:09
avatar

Jj .To Babajaga *palec*

Jen pro doplnění kolega ,ženatý,manželka si nechala své příjmení a dítě má příjmení pro změnu opět po matce!

doplněno 10.01.14 17:07:

To Jarinka-to je víceméně jasné,já to dal jako perličku.

PS dle lidí z vesnice se rodiče té ženy-babochlapa raději odstěhovali do domova důchodců,pry je tloukla! a kolega se párkrát podřekl,že musel spát na slámě ve chlívu!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.01.14 20:37
avatar

jj, při uzavření manželství činí snoubenci dohodu na společném příjmení, nebo každý své a současně uvedou, jak se budou jmenovat jejich děti narozené po uzavření manželství.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 10.01.14 21:55

ptala jsem se kdysi neprovdaných kamarádek - svobodných matek, proč se jejich děti jmenují vždy příjmením po otci. je to prý proto, aby bylo vidět, že " mají otce " - ne ve smyslu biologickém, ale že se k nim otec hlásí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.