Nejste přihlášen/a.
Když vařite kedlubnové zelí,kedlubny se nastrouhají na hrubo a ted nevím jestli se tam dávaji i nějake listy s kedlubny.Diky za radu určitě to někdo vařite.
Kedlubnové zelí je moje oblíbené a v kraji se vařilo často. Zde v horách jsem se s ním moc nesetkala. Ale jak říkáte, nastrouhat na hrubém (vokatém) struhadle. Jinak je to stejný postup, jako u klasického hlávkového zelí. Hlavně si ho nezkazte tím, že tam nastouháte i dřevnaté části kedlubny. Jasně, že tam listy nepatří, ale ty malé ze srdíčka kedlubny tam pokrájet můžete. Přidáte cibuli syrovou nebo osmaženou, kmín, sůl - můžete zahustit trochou hladké mouky a ještě dobře provařit. A dochutit octem a mírně cukrem. Dobrou chuť! Ještě bych řekla, že je dřív vařené než hlávkové, abyste z něho neměla kaši.
Ještě bych doplnila, jenom mírně podlít vodou, ať to nemáte moc vodnaté. Kedlubna pustí dost šťávy.
Já vařím kedlubkové zelí takto: Nastrouhat kedlubky na hrubém struhadle, podlít, kmín, sůl a trošku cukru. Do druhého kastrůlku nakrájím na nudličky ty nejmladší listy, bez stopek, na špičku nože jedlé sody (listy si zachovají krásnou zelenou barvu). Každé zvlášť uvařit doměkka. Vodu z listů slít a lístky vmíchat do kedlubků a zahustit zásmažkou (jíškou) na špeku a cibulce. Přidat trošku octa a pepře. Moje babička nedávala špek a cibulku, zahušťovala moukou rozkvedlanou ve smetaně.
A dá se uvařit stejně, jako hlávkové zelí, jak jste zvyklí.
Jak píše Lidka, pozor na dřevnaté části!
Jenom k tomu zahuštění doporucuju syrovou bramboru nastrouhanou na jemno. A přesně tak s tím dřevnatým.
Kedlubnové zelí se dělá přesně tak jako hlávkové zelí. Nakrouhat na hrubo, dát vařit, kmin sůl, žádné listy na co, jestli děláte bůček, krkovičku nebo kachnu, husu, tak cibulku osmažte na tom omastku, nechat zesklovatět, přidat do vař, scezeného zelí. Jíšku nedávat, bylo by to moc blemtavé. Ochutit solí, octem a trochu cukrem.
Vaříme ho často,je výborné,klasicky nastrouháte kedlubny,dáte na zesklovatělou cibulku,sůl,kmín,vodu,a dáte vařit cca 1hodinu na mírném ohni,pak zahustíte moukou či bramborem(jak kdo), a dochutíte octem,popř.cukr,jak kdo má rád.Někdy do něj dávám ještě tak 3 rajčata,to je ještě lepší.Dobrou chuť.
Listy neeeee,nejsme králíci
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.