Lhaní nevlastní dcery. Jak se zachovat?

Od: Datum: 29.01.11 12:15 odpovědí: 21 změna: 03.02.11 21:32

Dobrý den. *slunce*Mám problém a zaboha nevím, jak se zachovat. *zed* Už minulý týden mě má nevl. dcera požádala (mám jí od 10 let, teď jí bude v červnu 17), jestli by nemohla jít v pátek se spolužačkou a učiteli na pohár do restaurace. Věřila jsem jí, ona si s učiteli dost píše, dělá předsedu třídy i zástupce rodičů. Nikam nechodí, je v pohodě. Tak v 15 hod šla, řekla mi přibližně kde bude. Večer přišel manžel a já mu říkám, že holka šla (nejmenuju veřejně) na pohár, někam k mlíkárně. Manžel vytřeštil oči, že to je dva kroky k hranicím a že nevěří, že by šla na pohár. Zná to tam a je to normální hospoda. Tak jí zavolal, ona mu řekla že je v pořádku (v telefonu rachot z hospody) a že pro ní máma přijede kolem 22 hod. Já nevím, začala jsem se na manžela rozčilovat, tohle jsem si já do 18 nemohla absolutně dovolit, bylo mi navíc v tu chvíli jasné, že pohár s učiteli byl kec... Lhala mi a zneužila mé důvěry. Já už včera chtěla sednout do auta a prostě jí za papuli z té hospody vytáhnout, zavolat její matce že víkend u ní okamžitě ruším a holku nechat doma. Manžel řekl, že si to s ní vyřídí v neděli. Nejsem hádavá. V ohledu s ním jsem spolkla ten horký brambor.

Ale vaří se to ve mě. Holka přijde v neděli po obědě a ačkoli jsem jí nikdy neuhodila, teď mám chuť jí omlátit o zeď. (berte to obrazně) Co mám dělat? Jak to s ní pořešit. Vadí mi prostě že lhala, dělala ze mě idiota a ještě courá po hospodách. Co si budeme povídat, bydlíme u hranic, jezdí sem Němci - sexuální turistika. Je to nějak všechno dohromady. Nechci se zachovat jako hysterka pro smích, ale .. Prosím poraďte. *modla*

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.01.11 12:27

Sednout si a promluvit spolu o samotě z očí do očí a vyjádřit obě své pocity a postoje a nedusit to v sobě a dcera zase musí vědět jak vám to vadí *jasne*

Ohodnoceno: 5x

Od: marenka*
Datum: 29.01.11 13:19

Luigi díky za názor. Ono .. mě patrně vytočilo to, že těchto promluv máme spíš jako "kámošky" hromadu a pak udělá tohle. Takže pak nevím, jestli má ze mě srandu, nebo co. Hodně přemýšlím, k promluvě dojde. Asi měl pravdu manžel, protože do zítřka mi ta hlava trochu vychladne. *hi*

Od: axus®
Datum: 29.01.11 12:39

Jaky je podle Vas rozdil mezi hospodou a restauraci?

To chcete vazne drzet sedmnactiletou holku doma na retezu?*zed*

Radeji ji reknete, at na sebe dava pozor, a na co vsechno konkretne si ma davat pozor (ona stejne rekne "No jo") a ze Vam priste nemusi lhat (jestli vubec lhala) o tom, kam se chysta. Ze naopak budete radi, kdyz Vam rekne, kde bude.

To, ze kecala kam jde bych rekl, ze je v tomhle veku pomerne normalni, pac kdyby rekla pravdu, tak byste ji to dovolila? Asi ne, co?

Tim bych to povazoval za vyrizeny. Je mlada, ale zaroven uz vpodstate dospela, tak ji nechte trochu volnosti.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 29.01.11 12:40

*hej**palec*

Ohodnoceno: 0x

Od: pt®
Datum: 29.01.11 12:52

Mařenko, chápu Vaše rozhořčení, neberte si to od dcery osobně, že zalhala. Prosím, nechejte to na manželovi, ať si to vyřídí, do toho se prosím, nepleťte. Asi nevybírám správný výraz, ale jen pozorujte. Myslím, že by se Vám mohla pak přijít svěřit. Ona je dítě, vlastně už dívka, ale rozum musíte mít Vy, a svatou trpělivost k tomu a žádné bití, řešení nechte na otci. *srdce* Brzy bude dospělá a musí se otrkat, přece vzala telefon a řekla, že je v pořádku. - stařenka

Ohodnoceno: 3x

Datum: 29.01.11 13:26

Pt děkuju. To je právě to. Je dítě, nebo dospělá? *nevi* Já jí nebiju, ani s tím nezačnu. Tím bych pranic nezískala. Manžel bude první fáze, to každopádně a já uteču do kuchyně. Při posledním průšvihu v 8 třídě, kdy chodila týden za školu, tak jsem zachytila její úšklebek směrem k poznámkám a výtkám otce a to jsem se držela.

A máte pravdu, že byla tam kde řekla že bude, jen náplň večera pozměnila a když dorazila ke své matce domů, ještě mi napsala zprávu, že už je doma.

Datum: 29.01.11 13:38

Mařenko, každý máme něco v povaze, i dcerka, s tím nic neuděláme. Jediné, co můžeme u svých dětí udělat, to je mluvit a mluvit pořád dokola, co se může přihodit, jak se těm nástrahám vyhnout, jaké to bude mít možné následky, ono jim v hlavě něco zůstane a pak, je to vlastní příklad. *mala* Věřím, že to jsou běžné starosti, dcera jen dospívá. Na to se musíte, jako rodiče připravit a také, že se jednou osamostatní. Bude lepší, když jednou odejde z domova v dobrém a po vzájemné dohodě, než kdyby utekla třeba po hádce. - stařenka

Ohodnoceno: 1x

Datum: 29.01.11 13:42

Mařenko, Axus má naprostou pravdu. Kdopak z nás nikdy rodičům nezalhal? A nakonec ona vlastně tak moc nelhala. Možná si ten pohár v hospodě dala ;). Já měla s dcerou velice krásný vztah, říkaly jsme si všechno *vtip*. No a pak když byla ve věku Tvoji dcery, tak se tyhle drobné lži taky objevily. Já bych to řekla trošku jinak : Ne že by až lhala, jen si tu svoji pravdu trošku upravila *ee*.

A tady se projeví to, co jsi doteď do holky "dala". Buď tímto obdobím propluje bez úhony, nebo... A věř tomu, že zákazy a pod, nepomůžou. Spíše naopak. Takže trpělivost a zpovzdálí pozorovat a snažit se, aby vše dobře dopadlo.

Páni, jak já nenáviděla to kázání mojí mamky, když jsem někam šla *zed*. A to byla taky velice rozumná. I tak jsem to, co mi povídala brala s lehkým opovržením *ee*. No a když mojí dceři bylo cca 17 let, tak jsem říkala ta samá slova a přesně jsem na dceři viděla, co si o tom myslí *bzum*. No, teď mám oddechový čas , vnučce je 6, tak za cca 10 let to nastane nanovo *uf*

Datum: 29.01.11 13:52

Sebi, děkuju moc. Koukám, že už jste tady v přesile. Uklidnit se, nadechnout, nechat žít. *jasne* Mě chybí ten táta, není to výmluva, ale už vidím, jak bych mu včera v noci volala. *smich* A je pravdou, že by mi asi řekl to samé. Sebi, tys měla v létě velkou pravdu. Když zemře rodič, pak teprve dospějeme. Takže jsme na tom s holkou asi podobně. Uf... Ale žádná legrace to teda není. *ee*

Datum: 29.01.11 13:22

Axus, máte pravdu. Víte, ono je pravda s tím držením na řetězu a s tím, že pokud by nelhala, nepustila bych jí. To přiznám. Míchá se mi v hlavě pár věcí. Má zkušenost, má minulost. Holka je stejně naivní jako jsem byla v jejím věku já. *zed* A hlavně oblast kde bydlíme. Šlapky, feťáci, mafie.. Malý divoký západ. Tady je asi největší problém ve mě. Neumím to s dětmi. *hi*

Datum: 29.01.11 14:11

Mařenko, můj postřeh z dob studií. Když jsem začala studovat vejšku, tak jsem bydlela na kolejích jako ostatně většina. Ty holky, které do té doby bydlely doma a byly drženy zkrátka, tak najednou začaly "řádit". A ta náhlá volnost je semlela a do půl roku byly ze školy pryč. Holky, které už dříve mohly chodit na diskotéky, mohly na víkend vypadnout s partou někam ven, vůbec nezaznamenaly nějakou změnu. Prostě se nemusely najednou chovat jako utržené ze řetězu. A studium ukončily.

Datum: 29.01.11 14:17

Tak to je hodně k zamyšlení. Když si vezmu, že já nesměla do 18 vůbec nikam a jak to dopadlo, tak mám fakt o čem dumat. Děkuju. *modla*

Datum: 29.01.11 14:37

A jedna zena, co mala pri prsiach dieta, povedala:hovor nam o detoch.

A on riekol:

Vase deti nie su vasimi detmi.

Su synmi a dcerami tuzby zivota po sebe samom.

Prichadzaju z vas, ale nie su od vas, a hoci su s vami, nepatria vam.

Mozete im dat lasku, ale nie svoje myslienky, lebo ony maju svoje myslienky.

Mozete dat pribytok ich telam, ale nie ich dusiam, lebo ich duse prebyvaju v pribytku zajtrajska, ktory vy nemozete navstivit ani vo sne.

Mozete sa usilovat byt ako ony, ale nechcite ich urobit podobnymi sebe, lebo zivot nejde spat, ani nezostava pri vcerajsku.

Vy ste luky, z ktorych vase deti vyletuju ako zive sipy.

A Lucisnik vidi ciel na ceste k nekonecnu a ohyba vas z celej sily, aby jeho sipy leteli rychlo a daleko.

Kiez kazdy pohyb jeho ruky je vam blazenstvom, lebo tak ako miluje sip, ktory leti v dial, tak miluje aj luk, ktory zostava v jeho ruke.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 29.01.11 14:40

Vlado, tak to je síla. *palec*

Datum: 29.01.11 16:26

vlado, úžasné! *palec*Mařenko, na špičky a opatrně, opatrně, pomaloučku a polehoučku. Jestli spustíte bandurskou, příště bude opatrnější a vy se nedozvíte vůbec nic. A bude vás děsit každá vteřina, ve které si nebudete jistá, jestli je tam, kde má být.*uf* V podstatě všichni přede mnou mají pravdu a já jen dodávám, že je lepší získat si její důvěru a spojenectví. *hej*Nevím, co jsem já to udělala, že mi dcery říkaly (stále si myslím) o všem. Jedna přijela ze školy v Olomouci a už mezi dveřmi s pláčem vyprávěla, že měli na intru zaracha, protože když je pustili z domácího vězení, tak se všichni namazali tak, že pro jednu musela přijet sanitka. Stihla jsem to do Olmicu ještě když byly vychovatelky na intru. Koukaly na mě, že jsem se to nemusela nikdy dozvědět. Domluvily jsme se na postupu a díky tomu v poho dostudovala. *hi*Druhá, na gymplu šla do hospody po tréningu a ta první rýpala, že je ještě hodně mladá na hospu. Byla ve mě malá dušička, to si pište, ale řekla jsem, že by bylo dobré, aby se ta vzorňucha naučila s alkoholem zacházet, že až půjde va výšku, nebude to umět a to smrdí průserem. A tak jí bude blbě doma a to se nepočítá.*hej*Už vím, obě jsem přesvědčila, že je nevyslýchám, ale že chci vědět, jak to vypadá jinde, že jsem stále doma a chci vědět, jak to vypadalo, chutnalo, co kdo měl na sobě někde jinde, někdo jiný. A opravdu, vyprávěly a já jsem byla celá ráda. A tak je to dodnes. Začínají vyprávět-Přišla jsem tam. . . A taky pochopily, že když se průseru dozvím jako první, udělám vše pro to, aby to dobře zkončilo. Ale když se to dozvím od někoho, pokroucené, přibarvené a já budu vypadat jako idiot, místo toho, abych řekla-já o tom vím. Bude to pro všecky snadnější a jednodužší. *hej*O témže musíte svoji mladou přesvědčit. Udělat všechno proto, aby se nezaťala a nedělala utajené naschvály.;)Není to snadné. Malé děti, malé problémy. Velké děti, velké problémy.

Datum: 02.02.11 16:11

Mařenko, jak to s vaší mladou dopadlo? Ne s mladou, ale debata s ní? Ustála jste to? *andel*

Od: binka*
Datum: 02.02.11 16:33

Také bych ráda věděla, jak to dopadlo.

Mně rodiče až do 18 let nechtěli nikam pouštět. Do kina? Klidně, ale pouze v pátek nebo v sobotu a jenom od pěti, od osmi ne.

Všechno museli vědět - s kým jdu, v kolik se vrátím, apod. A výsledek? Začala jsem lhát. Ano, opravdu jsem lhala, jen abych se dostala ven. Kdybych řekla pravdu, seděla bych doma na zadku. A opravdu jsem byla jako utržená ze řetězu. Školu jsem nedokončila, mám základní vzdělání ...:( všechno bylo přednější, hlavně to, co doma zakázali.

Teď mám dvě dcery / 9 a 5 let / a nechci vidět, až přijde to jejich období. Zjištuji, že jsem totiž to samé, co moje mamka *nevi*, dneska už se nedivím.

Takže vždycky jenom konstatuji - jestli budou holky po mně, tak nás potěš pánbůh...*ee*

Datum: 02.02.11 17:07

Binka, nebudou, co by byly?! Dopřejte jim troch svobody! Nemusíte všecko, úplně všecko vědět. Nechejte jim jejich tajnou "komůrku".Když budete pro ně přijatelná a nebudete nebezpečná, pustí vás do ní.*modla* Je to jako s imunitou. Když dítě držíte v přílišné čistotě, organismus nemá zapotřebí budovat si obranné systémy. A je lépe, když si obranu vybudují holčičky proti světu, než proti vám. Věřte jim více. Už ví vlastně téměř všechno, co se má, co se nemá. *uf* Místo kraválu, se mi oplatilo počkat si na vhodnou chvilku a v nějakém příběhu nebo příkladu toto zmínit a buď pochválit nebo odsoudit. Ale to všecko je za předpokladu, že se s dětmi komunikuje, tráví volný čas a při společné činnosti. A když jsem z některé z nich pořebovala něco dostat, šly jsme večer na procházku. Je úžasné, jak to, že na sebe nevidíte, ale přesto jste velice blízko, rozváže dítěti jazyk. Už jako dospělá jsem si uvědomila, že tak to dělala moje maminka. Nechala mě mluvit, vydávala chápavé a obdivné zvuky a sem tam položila doplňující otázku. Vykecala jsem na sebe všecko. A moje holky taky. *jasne*A ještě je bezva, když se dítěti vysvětlí, že lhaní je vpodstatě hrozně bolestivá, dlouhodobá záležitost. Strach z toho, že to praskne kdoví jak dlouho a k tomu trest od naštvaného rodiče dvojnásobný. Za ten přečin a za lhaní! Ale že bez trestu to také nejde. Samo děcko by to mělo v sobě stále otevřené. Je lépe, uzavřít to přiměřeným trestem.A pak hluboký výdech, je to vyřešeno, je to pryč! Nevytahovat to už. Čistá hlava! *jasne*To, že jsem na tebe naštvaná neznamená, že jsem tě přestala mít ráda. *houpy*

Datum: 02.02.11 18:38

Tak už jsem se dostala konečně k odpovědi. ;) Do neděle se emoce zklidnily a když kotrmela přišla, tak se manžel jen zeptal, co to mělo znamenat. Přísahala, že byla s učiteli a může nám dát jejich telefonní čísla pro ověření. Na otázku, proč šli zrovna k hranicím jsme odpověděla docela logicky, že nechtěli jít někam do města, protože v pátek jsou restaurace ve městě narvané. Tak snad nelhala...

Datum: 02.02.11 18:56

Mařenko, dopadlo to dobře, holčina bude rozumná. *hej*- stařenka

Datum: 03.02.11 21:32

Bezva! Strach měl velké oči *hi*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.