Výpověď, nemoc, odstupné

Od: Datum: 21.01.13 16:04 odpovědí: 3 změna: 22.01.13 20:17
avatar

Prosím poraďte, kdo dobře znáte. Výpověď od organizace organizačních důvodů 10. 1., od 16.1. nemoc, asi nadlouho. Původně by měl skončit pracovní poměr 31.3. Po nemoci by mělo následovat: organizace by měla vyplatit náhradu do původní výše ukončení poměru tj. od 17.1. do 31.3., (tzv. průměrem). Dále minimálně 3 měsíce odstupného. Je to správný postup? Děkuji, K.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.01.13 20:44
avatar

Neuvádíte dost informací, takže si nejsem jista, zda dotazu správně rozumím.

___ Zkusím to shrnout:

Obdržela jste výpověď od zaměstnavatele podle § 52 písm. c) - z organizačních důvodů. Poté jste onemocněla.

Normálně by výpovědní začala běžet 1. února a pracovní poměr by skončil 31. března. Protože jste ale nemocná, začne výpovědní doba běžet a pracovní poměr skončí až odpracováním výpovědní doby po skončení nemoci.

Náhrada mzdy by Vám náležela pouze v případě, že by pro Vás zaměstnavatel neměl ve výpovědní době práci. V takovém případě bych ale doporučila zůstat doma pouze na základě písemného nařízení zaměstnavatele. Odstupné se zpravidla vyplácí najednou po skončení pracovního poměru spolu s poslední výplatou.

Výše odstupného závisí na tom, jak dlouho trvalo zaměstnání. Odstupné ve výši trojnásobku průměrného (pravděpodobného) výdělku náleží zaměstnanci, jehož pracovní poměr trval déle než dva roky.

___ Kdyby Vaše zaměstnání skončilo 31. března, počítalo/a by se odstupné i náhrada mzdy z průměrného výdělku za 4. kalendářní čtvrtletí 2012. Skončí-li Vaše zaměstnání později, bude se vycházet z pravděpodobného výdělku za předcházející kalendářní čtvrtletí.

___ PS: Jestli jsem si situaci vysvětlila mylně, nebo není-li něco srozumitelné, ptejte se dál.

doplněno 23.01.13 06:02:

Štírečku, bude-li nemoc trvat delší dobu, zruší zaměstnavatel místo již v jejím průběhu.

To by znamenalo překážku na jeho straně (tazatelka by neměla kde odpracovat zbytek výpovědní doby), takže by jí náležela náhrada mzdy za překážku na straně zaměstnavatele.

Ovšem není to jisté, zaměstnavatel se může rozhodnout i jinak.

doplněno 23.01.13 06:04:

Ron, tazatelka onemocněla ještě před začátkem výpovědní doby. Pdle mne v tomto případě začne výpovědní doba běžet až po skončení nemoci.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 22.01.13 19:57
avatar
Možná jsem to pochopil jinak, ale pokud dostala výpověď ke 31.3, tak ta platí. Nemocenskou bude dostávat i tomto datu. Trochu nechápu náhrady? Za co? To leda v případě pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 22.01.13 20:17

Dobrý den.

Jen doplním:

Výpověď jste obdržela před zahájením dočasné pracovní neschopnosti, čili výpovědní doba by uplynula během této nemoci. Doba nemoci se tedy do výpovědní doby nezapočítává. Pracovní poměr skončí až uplynutím zbývající výpovědní doby po ukončení dočasné pracovní neschopnosti. Pokud už ale v té době bude vaše pracovní místo zrušeno, nebudete mít možnost zbytek výpovědní doby odpracovat, zaměstnavatel vám po tuto zbývající neodpracovanou výpovědní dobu musí zaplatit náhradu ve výši průměrného výdělku + odstupné dle zákoníku práce (dle odpracovaných let).

Ohodnoceno: 0x
 

 

Poslední otázky Poradny nejen pro ženy
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.