Nejste přihlášen/a.
Dobrý den. Je vhodné dávat do kysaného zelí sůl s jodem a nebo je lepší čistá sůl. Děkuji
Sůl bez jodu jsem už dlouho v obchodě neviděla. Nakládáme zelí každý rok a dáváme kamennou - s jodem.
To je ta růžová? Jsem nedávno viděl dokument, jak Pákistánci barví běžnou sůl ve velkém na růžovo a prodávají ji po celém světě za vysokou, himalajskou cenu.
Tedy přátelé himalájské soli, povím vám svůj příběh.
Občas mě bolí v krku a naučil jsem se v takovém případě kloktat slavou vodu. (Pomáhá). Slaný roztok si uschovám ve skleničce a za týden (za měsíc) opět použiju. Sůl je přece konzervant, není čeho se bát. Až jednou jsem doma nenašel ani zrnko běžné kuchyňské soli, použil jsem tedy himalájskou. Vykloktám, uzavřu a uložím. Za měsíc znovu otevřu skleničku, a překvapení - našel jsem tam smradlavý, zkažený, páchnoucí roztok. Tím u mně himalájská sůj navždy skončila.
Jodizace soli se provádí z důvodu prevence vůči onemocněním štítné žlázy.
Wikipedie říká: Dávka přidaných látek bývá obvykle velmi malá, uvádí se maximálně 0,005 %. V obchodě se dnes už lze jen těžko setkat se solí, která by nebyla obohacena sloučeninami jódu, ačkoli se prý vyskytují v rámci úsporných opatření snahy některých provozovatelů veřejných stravovacích zařízení takto ušetřit. Jod je potřebný pro správnou funkci štítné žlázy.
P.S.:
Fluor v soli a ve vodě vám nevadí? Sůl se také fluoridizuje ...
FLUORIDACE SOLI
Fluoridovaná sůl obsahuje obvykle 250 ppm fluoru. Fluorid (NaF nebo KF) se při výrobě takto upravené soli přidává ve formě roztoku, což usnadňuje jeho homogenní distribuci. Jde o nenákladnou metodu, kterou lze použít jak individuálně, tak kolektivně. Její nevýhodou je, že dávkování fluoru není při ní přesně kontrolovatelné a dále to, že malé děti konzumují jen velmi málo soli; i těhotným ženám je doporučována dieta s nízkým obsahem soli. Cena fluoridované soli se podstatně neliší od ceny soli bez fluoru. V České republice je fluoridovaná sůl na trhu běžně od roku 1994.
Fluoridovaná sůl se má používat pouze v oblastech s obsahem fluoru v pitných vodách nižším než 0,6 ppm. Z fluoridace je vyňata sůl používaná k průmyslové výrobě potravin.
EFEKT FLUORIDACE SOLI
Na základě dosavadních zkušeností se uvádí redukce kazu o 49–83 %. Účinnost fluoridace soli je některými autory považována za stejně vysokou jako účinnost fluoridace pitné vody. V kombinaci s používáním zubních past s fluoridem bylo u švýcarských dětí pozorováno snížení kazivosti až o 93 %. S používáním fluoridace soli k prevenci zubního kazu má dnes pozitivní zkušenosti kromě Švýcarska řada zemí, např. Brazílie, Kostarika, Finsko, Francie, Jamajka, Kolumbie, Maďarsko, Mexiko, Německo, Španělsko aj.
V každém litru mořské vody je 35 mg nejrůznějších solí, nejvíce, cca. 70 % chloridu sodného (NaCl).
Kromě chloru a sodíku ještě také sloučeniny hořčíku, síry, vápníku, draslíku, bromu, fluoru a stroncia ... a také plastové částečky, které jsou všude.
Himalájská sůl obsahuje více chloridu sodného - NaCl (97 až 98 %) než běžná kuchyňská sůl.
Růžové zbarvení způsobuje příměs železa, kterého obsahuje 1/7 až 9/10 doporučené denní dávky (DDD).
Dále obsahuje sloučeniny vápníku, hořčíku, síry, zinku, mědi, chromu, olova a další ve stopových množstvích DDD.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.